20.november 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Kresťanstvo, ktoré siaha len po kostolné dvere, príliš neosoží. Malo by byť viditeľné v celom našom živote. Ako kresťanov by nás mali vidieť všade – podľa toho, ako sa prejavujeme k iným. I podľa toho, ako športujeme, ako riadime auto, ako sa vyjadrujeme, alebo podľa toho, čo čítame. Veď Ježiš nepovedal: Vy ste svetlom kostola – ale svetlom sveta.

~William Barclay ~

04.10.2006 - Miron
čítanosť660 reakcie0
(Share 196 0)


Téma: Štvrtok po 20. nedeli po ZSD / Lk 9, 7-11

Myšlienky... 345/2006

      Pred pár rokmi sa na jednej americkej klinike uskutočnil zaujímavý výskum. Skupina dobrovoľníkov mala počas niekoľkých týždňov zaznamenávať všetko, čo zjedia a vypijú. Nežiadalo sa od nich nič viac. Na začiatku výskumu a potom každé dva týždne im robili kompletné testy ako rozbor krvi atď.
      Výskum ukázal, že u každého dobrovoľníka nastal bez toho, aby bol nejako k tomu vedený, posun k zdravšiemu spôsobu života. Podrobné záznamy o jedle a nápojoch každému z nich odhalili ich nezdravé návyky, ktoré si doteraz neuvedomovali. Celkom prirodzene sa začali oveľa viac kontrolovať a mnohí dokonca celkom opustili pitie alkoholu a konzumáciu jedál s vysokým obsahom cukru a tukov. Keď zistili, že takýto – hoci len niekoľkodňový zdravý spôsob života sa hneď pozitívne prejavil v krvných testov, ich nasadenie pre zdravší spôsob života sa ešte viac zvýšilo. Zlé návyky, ktoré sa v nich vyvíjali mnoho rokov, boli veľmi rýchlo prekonané. Dokonca aj sestrička, ktorá sa starala o dokumentáciu celého výskumu, pri sledovaní týchto pozitívnych zmien sa rozhodla pre zdravší spôsob života.
      Stačilo len málo. Stačilo, že títo dobrovoľníci začali spoznali svoje stravovacie návyky.
      Chyby, ktoré nás okamžite nezasiahnu ako bumerang, zvyčajne unikajú našej pozornosti. To však neznamená, že nejestvujú a nepôsobia deštruktívnym spôsobom. Herodes vnímal, že poprava svätého Jána Krstiteľa bola nesprávnym rozhodnutím. A čím viac počul o Ježišovi, tým viac cítil nepokoj, ktorý vyvolávali výčitky svedomia.
      Ak by sme sa rozhodli zapisovať si všetky chyby, hriechy, slabosti, ktoré sa počas dňa objavia v našom živote, zaiste by sme tiež celkom spontánne podnikli určité protiopatrenia, ktoré by zakrátko vyvolali pozitívne zmeny. Pritom tu neide o nič výnimočné. Cirkev predsa veľmi dôrazne doporučuje každému každodenné spytovanie svedomia. Stačí azda len túto radu prijať alebo skôr dôkladnejšie uskutočňovať. Takto nám zaiste neuniknú tie nedostatky, ktoré bránia nášmu zdravému duchovnému rastu, oberajú nás o radosť z viery a držia nás kdesi okolo hranice priemernosti.

      Týždeň po 20. nedeli po ZSD

12.06.2003 | Čítanosť(2912)
Lk 9, 37-50
12.06.2003 | Čítanosť(2694)
Lk 9, 1-9
12.06.2003 | Čítanosť(2638)
Lk 9, 18-27


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet