17.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Možno, niekto si myslí, že jeho hriechy sú také veľké, že nemôže dúfať, že mu Boh odpustí. Nech odstúpi od vás taká myšlienka! Prečo, človek, nemyslíš na všemohúcnosť nebeského Lekára, a myslíš len na množstvo svojich hriechov? Veď Boh, ako dobrotivý, chce sa zmilovať a ako všemohúci, môže sa zmilovať. Zatvára pred sebou bránu milosrdenstva ten, kto si myslí, že Boh sa nad ním zmilovať nechce alebo nemôže. Teda nech nikto netratí nádej na Božie milosrdenstvo, hoci by mal stovky a tisíce hriechov.

~sv. Augustín~

04.10.2006 -
čítanosť846 reakcie0
(Share 252 0)


Téma: Mt 5, 28-29

Archív

      Text zasa hovorí o pekle. Prečo Pán vyjadroval svoje myšlienky tak pregnantne? Peklo je obrazom konečného zničenia, druhej smrti, likvidácie. Či snáď pohľad naozaj môže až za tak mnoho? Nie je to prehnané riešenie?
      Žijeme v čase, kedy nahota spravidla nie je považovaná za negatívny jav. Skôr všelijako zneužitá alebo rafinovane zakrytá nahota. Oveľa viac než kedykoľvek predtým sme vystavení pastve pre oči. Žijeme v čase mnohých reklamných trikov a póz, ktoré vytvárajú ilúzie každého druhu a tiež ilúzie o kráse - najčastejšie o kráse ženského tela. Text je teda mimoriadne aktuálny.
      Na druhej strane, kto z nás nevidí rád krásu - a tiež telesnú krásu? Často počujeme: čistému je všetko čisté. Hranice sú však veľmi krehké.
      Zlé myšlienky sú ako vtáci, ktorí okolo nás krúžia, nemôžeme im v tom zabrániť, ale môžeme im zabrániť, aby si na našich hlavách urobili svoje hniezda. A o to v našom texte ide. Ak im dovolíš zahniezdiť sa, si stratený. Nemáš šancu, výsledkom je peklo (teraz aj potom). Preto hovorí Pán, potom je lepšie - merané nebom - byť radšej bez oka alebo bez ruky, ale byť v nebi (nie v pekle). Toto nie je návod na praktické riešenie. Ale jednoznačná rada ukazujúca na správnu hierarchiu hodnôt.
      Text hovorí o hodnote ženy a o tom, že žena nie je vec, ale partner a manželstvo je vo vzťahoch najvyššou hodnotou. Veď práve vzťah Hospodina k vyvolenému ľudu bol obrazom, ktorý posväcoval manželstvo.

12.06.2003 | Čítanosť(3788)
Mt 5, 43-48
12.06.2003 | Čítanosť(3593)
Mt 5, 33-42
12.06.2003 | Čítanosť(3481)
Mt 5, 13-20


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet