18.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Dajte mi muža modlitba a bude schopný ku všetkému; bude môcť s apoštolom zvolať: Všetko môžem v tom, ktorý ma posilňuje. Modlitba je duša našej duše. Duša oživuje telo a umožňuje mu pohyb a činnosť. Tak je aj duša bez modlitby bez schopnosti vnímať Božie veci, lebo chová v sebe iba nízke a na pozemské veci namierené túžby...

~sv. Vincent z Pauly~

04.10.2006 -
čítanosť817 reakcie0
(Share 243 0)


Téma: Mt 5, 28-29

Archív

      Text zasa hovorí o pekle. Prečo Pán vyjadroval svoje myšlienky tak pregnantne? Peklo je obrazom konečného zničenia, druhej smrti, likvidácie. Či snáď pohľad naozaj môže až za tak mnoho? Nie je to prehnané riešenie?
      Žijeme v čase, kedy nahota spravidla nie je považovaná za negatívny jav. Skôr všelijako zneužitá alebo rafinovane zakrytá nahota. Oveľa viac než kedykoľvek predtým sme vystavení pastve pre oči. Žijeme v čase mnohých reklamných trikov a póz, ktoré vytvárajú ilúzie každého druhu a tiež ilúzie o kráse - najčastejšie o kráse ženského tela. Text je teda mimoriadne aktuálny.
      Na druhej strane, kto z nás nevidí rád krásu - a tiež telesnú krásu? Často počujeme: čistému je všetko čisté. Hranice sú však veľmi krehké.
      Zlé myšlienky sú ako vtáci, ktorí okolo nás krúžia, nemôžeme im v tom zabrániť, ale môžeme im zabrániť, aby si na našich hlavách urobili svoje hniezda. A o to v našom texte ide. Ak im dovolíš zahniezdiť sa, si stratený. Nemáš šancu, výsledkom je peklo (teraz aj potom). Preto hovorí Pán, potom je lepšie - merané nebom - byť radšej bez oka alebo bez ruky, ale byť v nebi (nie v pekle). Toto nie je návod na praktické riešenie. Ale jednoznačná rada ukazujúca na správnu hierarchiu hodnôt.
      Text hovorí o hodnote ženy a o tom, že žena nie je vec, ale partner a manželstvo je vo vzťahoch najvyššou hodnotou. Veď práve vzťah Hospodina k vyvolenému ľudu bol obrazom, ktorý posväcoval manželstvo.

12.06.2003 | Čítanosť(3745)
Mt 5, 43-48
12.06.2003 | Čítanosť(3548)
Mt 5, 33-42
12.06.2003 | Čítanosť(3438)
Mt 5, 13-20


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet