19.september 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Pravda karhá nahlas, pretože ona má za spoločníka svätú spravodlivosť, drahú perlu, ktorá má žiariť v každom rozumnom tvorovi, ale najmä u vysokého preláta. Pravda mlčí, keď treba mlčať a svojím mlčaním kričí v trpezlivosti, pretože vie rozoznať, v čom je viac slávy Božej a spásy ľudí.

~sv. Katarína Sienská ~

04.10.2006 -
čítanosť418 reakcie0
(Share 151 0)


Téma: Mt 5, 9

Archív

      "Eirénopoioi" znamená pôsobiaci alebo tvoriaci pokoj. Nejde teda o ľudí pokojných, vlastne skôr pasívnych, ale o takých, ktorí pokoj nielen udržujú, ale ho i šíria a vytvárajú, čiže o tvorcov pokoja.
      Medzi riadkami Biblie nemožno prehliadnuť, že v nej je vždy darcom pokoja sám Boh. Hebrejský pojem šalom je termín, ktorý vyjadruje Božie kráľovstvo, vládu, dokonalosť. Ide o poriadok pravého pomeru k Bohu, ale tiež o súbor všetkých pozitívnych hodnôt života. Nositeľom a darcom pokoja je Mesiáš. Práve Kristus vytvára vo svete pokoj, a preto každý jeho učeník má pokoj šíriť.
      Kristovi učeníci sa zdravia: Pokoj vám. Zachovávajú mier tým, že radšej sami trpia, než by spôsobili utrpenie iným. Odmietajú nenávisť a bezprávie a udržujú vzťahy tam, kde ich iní rozbíjajú. Tak premáhajú zlo dobrom. Tvorcovia pokoja nesú so svojím Pánom kríž, pretože práve na kríži bol uzatvorený mier.
      Tvorcovia pokoja sú teda ľudia, ktorí nehľadajú pokoj len pre seba. Písmo hovorí, že práve ten, kto šíri pokoj, dostáva pokoj od Boha (Jak 3,18). Pokoj Boží je to, čo napĺňa toho, kto je v Kristovi.
      O tvorcoch pokoja hovorí zasľúbenie, že budú nazvaní Božími synmi. Tak boli v Starom zákone spravidla nazývaní anjeli alebo verný Izrael. Ide teda o vysoké ocenenie, ktorým Bon povyšuje na túto úroveň svojich učeníkov - teda tých, ktorí sa ako Kristus stali šíriteľmi Božieho pokoja uprostred nepokojného sveta.

12.06.2003 | Čítanosť(3721)
Mt 5, 43-48
12.06.2003 | Čítanosť(3531)
Mt 5, 33-42
12.06.2003 | Čítanosť(3423)
Mt 5, 13-20


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet