16.august 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Keď vidíš, že tvoj blížny hreší, nepozeraj sa len na tento hriech, ale uváž, čo doteraz dobrého urobil, alebo robí. Ak sa budeš na neho takto pozerať, zrazu poznáš, že je lepší ako ty. Takto ho budeš posudzovať na základe všetkých jeho činov a nielen podľa ich častí.

~sv. Bazil Veľký~

04.10.2006 -
čítanosť711 reakcie0
(Share 182 0)


Téma: Mt 5, 1-2

Archív

      V Matúšovom evanjeliu je vrchu prisúdená mimoriadna úloha, veď povolanie učeníkov, nasýtenie zástupu, premenenie, Ježišove posledné dni na Olivovej hore, ukrižovanie na vrchu zvanom Golgota a nakoniec i odchod do neba sa deje na vrchu... Vrch je teda v Matúšovom evanjeliu veľmi dôležitým miestom. Tak ako je v Starom zákone na Sinaji vydaný zákon, je zrejme nemenovaný vrch miestom, kde zazneli slávne Ježišove slová, ktoré poznáme ako Kázanie na vrchu (Mt 5-7).
      Podnetom vystúpiť na vrch sú síce zástupy, ale text hovorí, že keď sa posadil, pristúpili k nemu jeho učeníci. Učeníci sú teda zvláštnym okruhom poslucháčov kázania na vrchu. Nejde teda o etiku pre všetkých ľudí, ale o etiku pre tých, ktorí boli zasiahnutí Kristovým slovom a vyzvaní, aby ho nasledovali. Zásady, ktoré Ježiš zvestuje, sú posolstvom pre tých, ktorí chcú žiť ako Ježiš - podľa jeho princípov, napodobňujúc jeho život. Pre učeníkov.
      Kristova etika čistých motívov a čistých cieľov nie je nadsádzkou ani posolstvom pre zvláštnu kastu, ale naozajstnou a vážnou výzvou na nasledovanie. Výzvou pre učeníkov- teda pre tých, ktorí sa rozhodli vyjsť za Kristom a žiť ako on.
      Prehovoril a začal ich učiť - ide o pojem, ktorý bol v hebrejčine (a v preklade aj v gréčtine) bežný pre výklad zákona. Kázanie na vrchu je posolstvo, ktoré Pán používa, aby správnym smerom viedol, a teda naučil tých, ktorí chcú ísť za ním, aby mohli žiť ako on.

12.06.2003 | Čítanosť(3705)
Mt 5, 43-48
12.06.2003 | Čítanosť(3517)
Mt 5, 33-42
12.06.2003 | Čítanosť(3410)
Mt 5, 13-20


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet