22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

     „Kedykoľvek vyjavujeme dajakú cudziu chybu, prezradzujeme tým iba svoju vlastnú.”

~sv. Ignác z Loyoly~

29.09.2006 - Miron
čítanosť1030 reakcie0
(Share 257 0)


Téma: 17. nedeľa po ZSD / Mt 15, 21-28

Homília

AI      Na oslavách narodením zaznelo veľa blahoželaní. Jedno však bolo veľmi neobyčajné. Priateľ jubilanta k tradičným formálnym prianiam totiž pridal: „...a nech v tvojom budúcom živote nikdy nechýba kríž!“ Možno, že povieme: „Zvláštne prianie!“ No tí dvaja sa chápali. A význam tohto priania pochopíme aj my, keď si uvedomíme, že práve vo chvíľach životných ťažkostí a utrpenia človek najčastejšie začne hľadať odpovede na najdôležitejšie otázky života a nachádza zmysel svojho bytia.
KE      Tak tomu bolo aj v živote kanaánskej ženy. Bolo to utrpenie jej dcéry, ktoré ju nakoniec priviedlo k Ježišovi Kristovi.
DI      Táto matka musela prejsť dlhú cestu, kým došlo k stretnutiu, ktoré opísal evanjelista Matúš. Patrila k potomkom pôvodného obyvateľstva, ktorí žili na území, ktoré Boh dal vyvolenému národu. Kanaánčania si zachovali svoje náboženstvo, ktoré bolo silne poznačené ázijskými kultmi. Keď táto matka spozorovala utrpenie svojej dcéry, zaiste hľadala pomoc u bôžikoch, ktorým sa klaňala – ale bezúspešne. No stav dcéry ju nabádal hľadať ďalej. Zaiste sa dopočula o Ježišovi, ktorý robil mnohé divy a znamenia. Vedela tiež, že Židia očakávajú Mesiáša a že niektorí za Mesiáša považujú práve Ježiša. Vtedy sa v jej srdci zrodila nádej. Táto nádej bola zárodkom jej viery. A táto viera v nej rástla a dala jej nielen silu vzdať sa svojho falošného náboženstva, ale aj odvahu prekročiť bariéru, ktorá bola medzi Židmi a pohanmi. Keď sa konečne stretla s Ježišom Kristom, jej viera bola natoľko veľká, že sa nedala odbiť odmietnutím, ktoré bolo neobyčajne príkre. A práve kvôli tejto veľkej viere nakoniec dostáva to, o čo žiada. Utrpenie ju donútilo hľadať pomoc. A utrpenie ju priviedlo k viere i k zakúseniu Božej lásky.
      Je veľmi dôležité, aby človek v čase utrpenia rôzneho druhu a intenzity neprepadol zúfalstvu a malomyseľnosti. Len tak je schopný vydať sa na cestu hľadania odpovedí na najdôležitejšie otázky života. A to je cesta, ktorá vedie k Ježišovi Kristovi. Je to cesta, ktorá dá vzrast viere. Je to cesta k zakúseniu Božej lásky.
PAR      Norman Vincent Peale píše o žene, ktorá ho požiadala o pomoc. Jej manžel sa zabil pri automobilovej havárií. Táto udalosť ju veľmi zasiahla. Od tej chvíle sa cítila vyprahnutá, bez chuti k životu, úplne „zlomená“.
      Peale jej pomohol tým že jej vyrozprával skutočný príbeh husľového virtuóza Petra Croppera. Royal Academy of Music v Londýne ocenila jeho prácu tým, že mu zapožičala 258 ročné stradivárky. Cena týchto huslí je nevyčísliteľná. Zahrať si na týchto husliach je snom každého huslistu. No Cropperovi sa stala veľmi nepríjemná vec. Na koncerte vo Fínsku sa potkol a padol rovno na vzácne husle. A zlomil ich. Jeho sladký sen sa zmenil na nočnú moru. „Čo teraz?“
      Pomohol mu jeden predajca huslí, ktorý mu poradil umeleckého remeselníka, ktorý by azda mohol zlomené husle opraviť. A skutočne. Tento umelec veľmi zručne napravil následky pádu huslistu. A k tomu navyše husle nadobudli ešte krajší zvuk než mali predtým. (www.sermonillustrations.com)
MY      Nezriedka sa v našom živote vyskytujú podobné „nehody“, po ktorých sa nám zdá, že život nemá zmysel, že je bezcenný. Ak sa v takejto chvíli vydáme vo viere za Kristom, nájdeme uzdravenie. Ježiš Kristus berie naše duchovne mŕtve zlomené životy do rúk, ako ten remeselník zničené drahocenné husle. Skladá jednotlivé rozbité úlomky dokopy. Dotýka sa nás liečivým dotykom. A náš život sa stáva oveľa krajším, než bol kedykoľvek predtým.
ADE      Nech sa teda „kríže“, ktoré vstúpia do nášho života, stanú pre nás začiatkom hľadania odpovedí na najdôležitejšie otázky života a privedú nás ešte k pevnejšiemu vzťahu s našim Spasiteľom.

12.06.2003 | Čítanosť(2797)
Mt 15, 21-28
12.06.2003 | Čítanosť(2773)
Mt 15, 29-39
12.06.2003 | Čítanosť(2563)
Mt 15, 1-20


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet