23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Kto niekoho miluje, navždy do neho vkladá nádej.

~Gabriel Marcel ~

19.09.2006 - Miron
čítanosť774 reakcie0
(Share 226 0)


Téma: Utorok po 15. nedeli po ZSD / Mk 7, 5-16

Myšlienky... 275/2006

      Skúste si dať odpoveď na nasledujúce otázky. Koho by ste chceli mať za suseda? Človeka s excelentnými návykmi alebo človeka s dobrým srdcom? Koho by ste si vybrali za manželského partnera? Človeka s excelentnými návykmi alebo človeka s dobrým srdcom? Aké dieťa by ste chceli mať? Dieťa s excelentnými návykmi alebo dieťa s dobrým srdcom?
      Myslím si, že by nebolo ťažké uhádnuť vaše odpovede. Našou spoločnou skúsenosťou je, že ani vynikajúce návyky, správne konanie, dodržiavanie všetkých noriem spoločenského života ešte nie je zárukou kvality človeka. Toto všetko môže hovoriť o kvalite výchovy a sebadisciplíny. Ale len srdce človeka hovorí o jeho kvalite.
      Farizeji vyčítali Spasiteľovi, že jeho učeníci nedodržiavajú obyčaje otcov. V určitom zmysle mali na to tak trochu právo. Cítili sa zodpovední za dodržiavanie Zákona v živote národa. Sami sa snažili čo najprísnejšie dodržať jeho ustanovenia a preto požívali medzi ľudom úctu. Bola to však dokonalosť bez srdca. Ježiš Kristus ich usvedčuje, že táto základná kvalita človeka im chýba. Dáva názorný príklad, kedy ich nariadenie ohľadne Božieho prikázania ruší význam Božieho slova a postráda akýkoľvek súcit a lásku. Z tohto príkladu je nám zrejmé, že farizeji síce mali dobré poznanie Zákona, mali aj dobrý úmysel a nechýbala im ani horlivosť. Chýbalo im však to najdôležitejšie - dobré srdce.
      Spomínam si, že som na úrade riešil jeden problém. Úradník, s ktorým som komunikoval, bol evidentne zbehlý v danej problematike. Rýchlo prenikol do jadra problému, ale hneď na to povedal, že mi nedokáže pomôcť, lebo predpisy mu to nedovoľujú. Nevzdal som sa však a obrátilo som sa s tým istým problémom na iného úradníka. Tento rovnako ako prvý skonštatoval, že predpisy neumožňujú riešiť tento problém podľa mojich predstáv. Vnímal však, že ide o dobrú vec a tak sa išiel poradiť zo šéfom. Po chvíli sa vrátil a ponúkol mi riešenie, ktoré obsahovalo aj schválenú výnimku z predpisov, ktoré boli prekážkou pre vyriešenie problému. Dvaja úradníci, ktorí dobre poznali predpisy. No jeden z nich mal dobré srdce. Aký rozdiel!
      Preto by sme chceli za suseda radšej človeka s dobrým srdcom. Z tohto aspektu si tiež vyberáme priateľov a manželských partnerov. No predovšetkým by sme sa mali snažiť, aby táto kvalita - dobré srdce - nechýbala predovšetkým v našom živote.

12.06.2003 | Čítanosť(2484)
Mk 7, 24-30
12.06.2003 | Čítanosť(2337)
Mk 7, 14-23
12.06.2003 | Čítanosť(2082)
Mk 7, 1-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet