25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nie umrieť je zlom, ale zle umrieť. Kto sa vždy bál pekla, nikdy sa nebude báť smrti.

~sv. Ján Zlatoústy~

11.09.2006 - Miron
čítanosť878 reakcie0
(Share 244 1)


Téma: Povýšenie úctyhodného a životodarného kríža / Jn 19,6-11; 13-20; 25-28a; 30b-35

Homília

AI      Človek sa rád zastavuje pri známych pravdách. Vie, že rozjímanie nad týmito pravdami je zdrojom útechy a povzbudenia.
KE      Dnešný sviatok upriamuje našu pozornosť i uvažovanie na kríž.
DI      Čo je to kríž? Náboženský symbol? Objekt umenia?
      V časoch Ježiša Krista kríž bol potupný nástroj smrti. História hovorí, že po potlačení povstania otrokov v Rímskej ríši boli zajatí otroci ukrižovaní. Kríže s ich telami lemovali hlavné cesty v ríši, aby boli všetkým veľkou výstrahou.
      Prví kresťania teda dobre poznali, čo je to kríž. To umocňovalo ich lásku k Spasiteľovi. Veľmi dobre chápali, prečo si Boh zvolil tento potupný spôsob smrti. Boh si mohol zvoliť tisíce iných spôsobov ako vykúpiť človeka, ale zvolil si kríž. Toto konanie je prejavom priam „bláznivej“ lásky Boha k človeku. Ježiš Kristus prijal túto ponižujúcu smrť, aby všetci, uznávaní i zaznávaní, dôstojní i tí, ktorí hriechom stratili svoju dôstojnosť, našli v ňom brata, záchrancu, na ktorého sa môžu obrátiť vo svojej biede.
      Ježišova smrť na kríži sa dá pochopiť len z pohľadu viery. Z každého iného pohľadu nie je ničím iným než nepochopiteľným bláznovstvom.
PAR      Všetci sme povolaní nasledovať toto Božie prijatie kríža. O príležitosti nie je núdza. Všimnime si len, čo všetko nám spôsobuje bolesť. Každý človek je v niektorej oblasti svojho života ukrižovaný. Nie sú zriedkavé okamihy, keď opakujeme s Ježišom Kristom slová: „Bože môj, Bože môj, prečo si ma opustil?“ (Mt 27, 46).
      Ako sa postaviť k týmto chvíľam ukrižovania, ktoré sa dennodenne opakujú? Kresťanským postojom je príklad Spasiteľa. Neodmietol kríž. Prijal ho a vyniesol až na Golgotu. Vedel totiž, že kríž je len niečo dočasné. Vedel, že za krížom prichádza spása.
      Keď človek – hoci so strachom – premôže seba samého a vezme na seba kríž, už je tu Kristovo kráľovstvo. Denne sa modlíme: „Príď kráľovstvo tvoje...“ Tým Bohu hovoríme: „Prijímam s láskou ťarchu života aby som sa pripodobnil Kristovmu ukrižovaniu.“
      Prijatie kríža je nasledovanie veľkej Božej lásky. A ovocím je vyliatie požehnania na tento svet.
MY      Svedčia o tom mnohé svedectvá ľudí, ktorí sa nebáli prijať kríž. Jedno z takýchto svedectiev zaznelo aj na Genfeste v Ríme (máj 1995). Išlo o stretnutie mladých ľudí z hnutia Focoláre, ktorí sa usilujú naplno prijímať Evanjelium do svojho života.
      Mladý manželský pár z Talianska rozprával, ako prežívali svoj vzťah pred manželstvom. Podľa ich slov je v Taliansku celkom bežné, že mladý pár žije spolu v jednom byte už pred sobášom. No oni sa rozhodli uchrániť čistotu svojho vzťahu. To vyvolalo údiv ich priateľov, ktorým neišlo ich rozhodnutie do hlavy. To, že sa postavili proti prúdu a chceli svoj vzťah prežiť čisto až do manželstva, bolo pre mnohých niečím nepochopiteľným, ba až bláznovstvom. No pre nich to znamenalo potvrdenie vzájomnej lásky. Bol to pre nich pevný základ, na ktorom mohli budovať pevný a krásny vzťah. A toto ich rozhodnutie oslovilo mnohých. (Podľa: Katolícke noviny 1995, č. 26, s. 6.)
ADE      Prijatie kríža v jeho najrozmanitejších podobách prináša duchovný rast a nádherné svedectvo tomuto svetu, ktoré pomáha mnohým nájsť správnu orientáciu v živote.

12.06.2003 | Čítanosť(2274)
Jn 19, 28-42
12.06.2003 | Čítanosť(1968)
Jn 19, 17-27
12.06.2003 | Čítanosť(1951)
Jn 19, 1-16


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet