10.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Neexistujú veľké objavy a skutočný pokrok, ak je na svete len jedno nešťastné dieťa.

~Albert Einstein~

06.09.2006 - Miron
čítanosť642 reakcie0
(Share 209 0)


Téma: Nedeľa pred Povýšením úctyhodného a životodarného kríža / Jn 3, 13b-17

Homília

AI      Nezriedka sa stáva, že objavíme dôležitosť niečoho až vtedy, keď to stratíme. Pár dní po pohrebe otca mi jeho dcéra, žena v stredných rokoch, povedala: „Musím sa s veľkou hanbou priznať, že až keď otec zomrel, pochopila som ako veľmi ma mal rád. Veľmi ma bolí, že som nevyužila mnohé príležitosti, kedy som mohla opätovať jeho lásku konkrétnym spôsobom...“
      Príliš často berieme fakt, že sme milovaní ako niečo samozrejmé, pričom by sme to mali umiestniť kdesi na prvé miesto v rebríčku dôležitých vecí, ktorým je potrebné venovať patričnú pozornosť.
KE      K tomu nás vedie aj Cirkev, keď nám často pripomína úžasnú pravdu o vzťahu nášho Boha k nám.
DI      Túto pravdu nádherne sprostredkoval profesor P. Elias Vella. Vypočujme si jeho rozprávanie:
      Raz som bol v Indii a zatiaľ čo som čakal na lietadlo, navštívil som jedno malé múzeum blízko letiska. A v tomto malom múzeu som s údivom pozeral na jedného z hinduistických bohov, Šivu, ktorý má desať alebo dvanásť rúk. Zdalo sa mi to trochu divné, keď som videl túto modlu, boha s dvanástimi rukami. Nejaký hinduista ma videl ako sa pozerám na tohto boha, a tak sa ku mne priblížil a spýtal sa ma: „Ty nie si hinduista?“ Odpovedal som: „Nie, ja som kresťan.“ A hneď som sa spýtal: „Nechápem, prečo má tento Boh dvanásť rúk.“ Odpovedal mi: „Má dvanásť rúk, aby sa naznačilo, že tento boh je všemohúci, nekonečný, pretože svojimi rukami drží celý vesmír.“ Potom mi položil veľmi divnú otázku: „Koľko rúk má tvoj Boh?“ Na krku som mal krížik, ukázal som na neho a povedal: „Má iba dve ruky, a tie sú pribité.“ A on mi povedal: „A ty nasleduješ nejakého Boha len s dvoma rukami a naviac ešte pribitými? Čo môže tento Boh pre teba urobiť?“ A ja som mu odpovedal: „On ma môže milovať.“ (VELLA, E: Zakotvit svůj život v Bohu. Olomouc : Matice cyrilometodějská, 1999, s. 105.)
      Týmito štyrmi slovami zvestoval evanjelium – dobrú zvesť tomuto hinduistovi.
PAR      Vtelením Božieho Syna sa nám veľa sprístupnilo. Boh sa stal takmer hmatateľný. Obetoval toho, kto mu bol najdrahší, vlastného Syna, aby sa človek mohol stať účastným na Božom, večnom živote.
      Odmietnutie tejto dobrej zvesti, teda odmietnutie Božie Syna Ježiša Krista, je pohrdnutím jeho obety na kríži. Nikto pred večným Sudcom nebude vedieť ospravedlniť takýto postoj. Kristus je svetlo, ukazuje sa nám, musíme ho vidieť. Nevidí ho len ten, kto si nasilu zatvára oči.
MY      Dnešná nedeľa nás duchovne pripravuje na sviatok Povýšenia svätého kríža. Skrze obetu kríža sa nám otvorilo nebo. Skúsme teda v nasledujúce dni viac uvažovať o veľkých milostiach, ktoré sa nám skrze túto obetu dostalo. Môžeme azda vyčísliť hodnotu svätého krstu, skrze ktorý sme sa stali Božími deťmi a tak môžeme oslovovať Boha ako svojho Otca? Môžeme vymenovať všetky účinky pôsobenia Svätého Ducha skrze sviatosť myropomazania? Dá sa spočítať, koľkokrát modlitbou rozhrešenia boli zmyté naše hriechy, ktoré nás tak veľmi trápili?
      Skúsme však aj pouvažovať, koľko z Božích milostí sme premrhali. Koľko dní sme žili v ľahostajnosti voči Bohu. Koľko rozhodnutí, ktorými sme vlastne popreli našu vieru, sa odohralo v posledných rokoch. Koľko zbytočných hriechov zamorilo našu dušu.
ADE      Ak si nájdeme čas na takúto prípravu pred nadchádzajúcim sviatkom istotne radostnú zvesť o to, že sme Bohom veľmi milovaní, umiestnime na prvé miesto v našom rebríčku dôležitých vecí. A že to ovplyvní v dobrom náš život, o tom azda nikto nezapochybuje.

20.06.2003 | Čítanosť(1823)
Téma: Kríž / Spása / Jn 3, 16
12.06.2003 | Čítanosť(2526)
Jn 3, 1-21
12.06.2003 | Čítanosť(2482)
Jn 3, 22-36


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet