19.september 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Milovaní bratia, evanjeliové prikázania nie sú nič iné ako Božie smernice, základy, na ktorých možno vybudovať nádej, stĺpy na upevnenie viery, pokrm, ktorý živí srdce, míľniky, ktoré vyznačujú cestu, prostriedky na dosiahnutie spásy.

~sv. Cyprián~

06.09.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť691 reakcie0
(Share 180 0)


Téma: 20. november sv. Anatol; Edmund; Rafael Kalinovský / Lk 20,27-40 / Nepokúšajme Krista

Homília

Bolo tomu aj v minulosti, a je tomu aj dnes, že niektorí členovia Cirkvi sú na hanbu a nerobia dobré meno sebe, svojej viere, Kristovi i Cirkvi. Je to hriech, čo nikdy nebol, nie je a nebude dobrým svedectvom človeka. A to nielen hriech verejný, rôzne pohoršenia, škandály, zlé príklady a zvedenia k hriechu, ale tiež každý vnútorný a utajený hriech, páchaný osamote. Aj ten prináša tajomnému telu Cirkvi škodu, stratu a ochudobnenie. Nemôžeme si povedať, že môj hriech je len moja záležitosť. Aj keď v prvom rade každý sa sám za seba budeme zodpovedať pred Bohom-Sudcom a prijmeme za to aj primeraný a spravodlivý trest. Nesmieme zabúdať, že tvoríme spoločenstvo detí a priateľov Boha a Pána Ježiša.
Preto rôzne špekulácie a taktiky nie sú nám na česť. Na to nás upozorňuje Ježiš, keď saducejom hovorí: „A on nie je Bohom mŕtvych, ale živých, lebo pre neho žijú všetci" (Lk 20,3 8).
Saduceji, ako skupina popredných ľudí v národe, popierajú vzkriesenie. Neveria vo zmŕtvychvstanie. Neveria v život po smrti. Ježiš si vypočuje príbeh o siedmich bratoch, ktorí mali za manželku jednu ženu. Je to však očividne vymyslený príklad, ťažko uskutočniteľný. Už číslo sedem chápané v semitskom prostredí ako čosi veľa, mnoho, hovorí o otvorenom nepriateľstve k učeniu Ježiša. Ježiš využije túto situáciu, aby poukázal na stav po smrti, ktorý bude odlišný od života tu na zemi, kde už odpadnú veci dôležité a podstatné pre život na zemi, ako je aj manželstvo a podobne. Ježiš zvlášť zdôrazní na udalosti s horiacim krom, ktorú prijímajú vo svojom učení aj jeho odporcovia, že život po smrti musí jestvovať. Keď veria v Boha živého, tak musia si uvedomiť, že život sa smrťou nekončí. A keď veria, že také osobnosti ako Abrahám, Izák a Jakub sú živí, že smrťou sa ich život nekončí, tak každý človek má rovnako istý život po smrti. Prítomní sú aj zákonníci, ktorí tiež útočia na Ježiša, ale v tejto situácii dávajú Ježišovi za pravdu.
Keď veríme v život večný a dávame ako zákonníci Ježišovi za pravdu, vyvarujme sa tomu, aby náš život po smrti nepokračoval v odsúdení, zatratení, zavrhnutí, vyhnaní, ako o tom stave na viacerých miestach hovorí sám Ježiš. Keď povieme - verím, tak pozrime si vzápätí svoj život. Naše skutky mali by sa zhodovať s našimi slovami. A tu máme stále čo naprávať.
Ježiš vo svojej láske ide tak ďaleko, že nám o živote po smrti hovoril, učil, ale dal nám aj príklad. Keď na tretí deň vstáva z mŕtvych, je to najväčšia naša nádej, posila a povzbudenie podľa toho si zariadiť svoj život.
Príklad vidíme na dnešných svätcoch.
O svätom Anatolovi vieme málo. Ako alexandrijský rodák a biskup v Laodyceji, popri svojej duchovnej činnosti sa venuje aj filozofii a matematike. To je pre nás oslovenie, aby sme žili v rámci svojich talentov a využívali ich na šírenie Božieho kráľovstva.
Svätý Edmund bol kráľom (840-870). Je uznávaný za patróna Anglicka. Hoci zomiera mučeníckou smrťou pomerne mladý, tridsaťročný, predsa splnil svoje poslanie. Nebol na pohoršenie, ale poslúžil svojím príkladom aj v najťažšej chvíli života, keď ho nepriatelia obesili.
Svätý Rafael vyštudoval v Petrohrade inžiniera. Bol nadaný. Hoci sa mu črtala skvelá budúcnosť, Boh chcel, aby sa osvedčil v tak ťažkej chvíli, ako je väzenie. V zbure r. 1864 bol vo Vilne zatvorený, pretože sa postavil proti nespravodlivej moci. Väzenie mu poslúžilo k prehĺbeniu duchovného života. Neskoršie prijíma kňazské svätenie, precestuje väčšiu časť Európy a mnohým svojím príkladom pomôže.
Vyvarujme sa zlého príkladu! Amen.

12.06.2003 | Čítanosť(1916)
Lk 20, 1-8
12.06.2003 | Čítanosť(1846)
Lk 20, 20-26
12.06.2003 | Čítanosť(1810)
Lk 20, 27-47


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet