22.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Smútok je takým silným liekom, že aj vtedy, keď sa podáva tým, čo ho potrebujú, avšak dlhší čas než je treba, spôsobuje veľa zla.

~sv. Ján Zlatoústy~

06.09.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť689 reakcie0
(Share 227 0)


Téma: 9. september sv. Peter Kláver, kňaz a misionár / Lk 6,27-38 / Otrok otrokov

Homília

Dnes mnohí, a nielen mladí, túžia po tituloch. Dnes sa rozdeľujú tituly pred menom i po mene. Tituly akademické, profesijné, hodnostné, stavovské a ďalšie. Kto by však túžil po titule "sluha"? A predsa, dnes si spomíname na svätého Petra Klávera, ktorému otroci dali titul "otrok otrokov". Ako sa ku nemu Peter dopracoval? Je nám potrebné poznať aj dnešné evanjelium.
Pán Ježiš povedal: „Každému, kto ťa prosí, daj a ak ti niekto niečo vezme, nežiadaj to naspäť" (Lk 6,30).
Keď len trochu urobíme námahy pri čítaní evanjelia, zistíme, aký úžasný cit milosrdenstva mal v srdci Pán Ježiš. Nemyslíme tu len na podobenstvo o milosrdnom Samaritánovi, ale aj na mnohé rady, poučenia a povzbudenia, ktoré predniesol zástupom a apoštolom. Poslucháči poznali príkaz lásky. Ježiš vyzýva však aj milovať nepriateľov. Ježiš od svojich chce a žiada, aby dobre robili nielen priateľom, to robia aj pohania, ale aj nepriateľom a tým, ktorí svojich dobrodincov budú preklínať. Dokonca sa za nich káže modliť. Ten, kto chce žiť Ježišove Evanjelium, nemôže sa zastaviť ani pred zrieknutím sa vlastného plášťa. Toto všetko žiada Ježiš od svojich stúpencov preto, aby si získali zásluhy, ktoré raz ako Sudca každému štedro odmení. Ježiš nielen hovorí, učí, ale aj koná. Slová: „Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš Otec!" (Lk 6,36) sám celý čas účinkovania realizuje. Uzdravuje, kriesi, nasycuje a napokon kajúcemu lotrovi sľubuje nebo.
Táto čnosť sa Bohu veľmi páči. A nielen Bohu. Každý z nás, keď sa ocitneme v núdzi, sme šťastní, keď nachádzame u niekoho v našom okolí pochopenie, pomoc, prípadne slovko povzbudenia či informáciu. A predsa, aj dnes rastie sebectvo. Čo ťa nepáli, nehas! Ľudia sa uzatvárajú. Strácame záujem jeden o druhého.
V byte na treťom poschodí zomrela žena. Už ju dlhšie nevideli, nikomu však nechýbala, a tak si mysleli, že odcestovala. Až keď sa z jej bytu začal šíriť zvláštny zápach... Jej telo našli už v rozklade.
Iná žila mesiace so svojimi mačkami.
Ďalší sa dal na drogy a keď sa ho pýtali, čo ho priviedlo k tomu, povedal, že nemal nikoho, bol sám.
Nečudujme sa, že rastie počet tých, ktorí vysedávajú v lacných krčmách, v halách na staniciach a nádražiach, v parkoch. Títo ľudia potrebujú niekoho, kto im ukáže Ježišove slová v praxi.
Zisťujeme, že to platí aj pre nás, aby sme si všímali núdzu vo svojom okolí. Nielen núdzu hmotnú, ale aj duchovnú. Aj jedna, aj druhá núdza dnes potrebuje našu pomoc.
Príkladom nám môže byť svätý Peter Kláver.
Hoci žijeme v rozdielnom storočí, prostredí a možnostiach. Španieli získavali nové územia v strednej a južnej Amerike. Neušetrilo sa to od násilností na pôvodnom obyvateľstve. Preto sa začali ozývať hlasy za ich dôstojnosť. A nielen ozývať. Peter Kláver svojím životom sa staral o otrokov, ktorých začali privážať z Afriky na ťažké práce do Ameriky. Zostupoval do útrob lodí, kde zomierali po ťažkej ceste. Posluhoval im, pomáhal a prosil ich pánov, aby boli ku nim miernejší a ľudskejší.
Jeho postavenie bolo ťažké. Beloch, nenávidený černochmi, im posluhoval. Štyridsať rokov pôsobil ako sluha a otrok prichádzajúcim otrokom. Pokrstil tristotisíc otrokov. Keď iní brali slobodu otrokom tu zemi, on im pomáhal získať slobodu aspoň pre nebo. Keď zomieral 8. septembra 1654 ďaleko od vlasti v Kolumbii, plakalo za ním množstvo tých, ktorým ukázal kus srdca v najťažšej chvíli ich života.
Titul "kresťan" si chceme zaslúžiť aj skutkami kresťanského milosrdenstva podľa vzoru Ježiša. Amen.

15.10.2003 | Čítanosť(2647)
Téma: Mt 7, 3-5 / Lk 6, 39-42
20.06.2003 | Čítanosť(1883)
Téma: Láska / Viera / Lk 6, 32
12.06.2003 | Čítanosť(3750)
Lk 6, 37-45
12.06.2003 | Čítanosť(2775)
Lk 6, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(2641)
Lk 6, 12-19


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet