22.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Bratia moji, je nádherné ísť od jedného sviatku k druhému, prechádzať od modlitby k modlitbe a od jednej slávnosti k druhej. Lebo je tu čas, ktorý nám ponúka nový začiatok, veď oznamuje sväté veľkonočné sviatky, keď sa Pán obetoval.

~sv. Atanáz~

06.09.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť856 reakcie0
(Share 246 1)


Téma: 7. september Košickí mučeníci / Mt 24,4-13 / Túžba vytrvať do konca

Homília

Ako často sa na športových podujatiach ozýva: Do toho, do toho! Študenti sú často povzbudzovaní: Vydržte! Dokázali to mnohí pred vami, dokážete to aj vy. Zaiste, povzbudenie zohráva veľkú úlohu. Aj v duchovnom živote má povzbudenie veľký význam.
Dnes sa nám povzbudenia dostáva od samého Ježiša, keď hovorí svojim učeníkom: „Ten, kto vydrží do konca, bude spasený" (Mt 24,13).
Ježiš má mnoho priateľov, ale aj mnohých, ktorí ho priam nenávidia. V národe sa mnohí vydávajú za učiteľov. Sú to však v skutočnosti draví vlci, ktorí vidia svoju korisť, výhody, a nie túžbu byť skutočnými učiteľmi. Národ očakával Mesiáša a mnohí sa za Mesiáša vydávali. Toto všetko má Ježiš na mysli, keď hovorí varovné slová, aby sa nedali zviesť, naplašiť a tiež zastrašiť. Zdôrazňuje to len preto, aby nedošlo k zbytočným sklamaniam a ťažkostiam. Falošní proroci nemôžu naplniť túžbu tých, ktorí úprimne túžia po dokonalosti. Človek je stvorený preto, aby získal cieľ, ktorý mu patrí, ktorý mu môže dať jedine Boh. Tí, ktorí sa vydávajú za prorokov, skôr neskôr spôsobia ľuďom nevyčísliteľné škody tak na hmotných veciach, ako aj v duchovnom živote.
Aj dnes rastie túžba po dokonalosti. Rastie počet tých, ktorí sa neuspokoja s materiálnym komfortom, pohodlím, výdobytkami vedy a techniky. Chcú ešte viac. A vieme, že sú schopní všetkého, čo im ponúka moderný svet, opustiť a zmeniť život. Je zaujímavé, že v zmaterializovanom svete je nedostatok povolaní, ale kontemplatívne a tvrdé rehole, ako sú kamalduli, trapisti a iné spoločenstvá odriekavého života, netrpia nedostatkom povolania. Ba pre väčší záujem môžu si dokonca vyberať a prípadne čakacia doba je dlhšia. Toto všetko sa stáva mementom, že falošní proroci nemôžu uspieť. Posledné storočie sa stalo svedkom, že falošní proroci zviedli, priam obrali ľudí o rozum, sfanatizovali ich, a tak sa stali výstrahou dnes pre nevyrovnaných ľudí, aby sa nedostali do krížov často chorých ľudí, ktorí sa vydávajú za prorokov, poslov, učiteľov, a dokonca i bohov.
Vieme, ako dopadla sekta "svätyňa ľudu", ktorú v Guayane viedol Jin Joanes. Všetci boli tak sfanatizovaní, že na pokyn vodcu vypili jed. Kto nechcel, bol donútený. Viac ako deväťsto mŕtvych a tých, ktorých sa podarilo zachrániť, už nik nepresvedčí, že 25. november 1978 bol krok do neba. Toto nebola jediná akcia. Čo Moonová sekta, "Božie dietky" a ďalšie? Dnes je stále dosť takých ľudí, ktorí vo svojej naivite naletia.
Dnes si však uvedomujeme aj ďalšiu vec. Vytrvať v tom, v čom nás utvrdzuje Ježiš. Nikomu nesľubuje raj na zemi, ako to tvrdia falošní mesiáši. Pripomíname si preto jeho slová: „Kto vytrvá do konca, bude spasený" (Mt 24,13).
Cirkevný kalendár nám kladie pred oči košických mučeníkov. Boli traja.
Marek Križin bol pôvodom Chorvát a kanonik v Ostrihome. Štefan Pongrácz bol jezuita zo Sedmohradska - dnešné Rumunsko a Melichar Grodziecki bol tiež jezuita z Poľského Tešína. Popravili ich vojaci Gabriela Bethlena v noci zo 6. na 7. septembra 1619 v Košiciach preto, že sa nechceli vzdať svojej viery. O týchto "pápežencoch", ako ich nepriatelia nazvali, kat Košíc povedal: - Boli tak strýznení a zmučení, že ja by som to nikdy tak nedokázal, hoci som v týchto veciach odborníkom. - Títo traja, dnes už Jánom Pavlom II. vyhlásení za svätých, neboli fanatici. Od nikoho nežiadali niečo, čo by sa protivilo ich rozumu. Sami však, keď boli vyzvaní zrieknuť sa toho, čo učili a čomu verili, dokázali povedať nie a v hrozných mukách zomreli.
Svojím životom chceme dokázať vernosť Bohu. Preto sa chceme navzájom posilňovať a vytrvať v dobrom až do konca. Amen.

03.12.2004 | Čítanosť(1246)
Téma: Advent / Mt 24, 37–44
01.12.2004 | Čítanosť(1163)
Téma: Bdelosť / Mt 24, 37-44
12.06.2003 | Čítanosť(3051)
Mt 24, 15-31
12.06.2003 | Čítanosť(2612)
Mt 24, 32-51
12.06.2003 | Čítanosť(2560)
Mt 24, 1-14


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet