22.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Vo Svätom písme nie je ani jedna sloha, ani jedna čiarka, v hĺbke ktorej by sa neskrýval veľký poklad.

~sv. Ján Zlatoústy~

06.09.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť967 reakcie0
(Share 217 0)


Téma: 19. august sv. Ján Eudes, kňaz / Mt 11,25-30 / V tieni Krista nachádzame odpočinok

Homília

Je sparný a horúci august. Aj ten najväčší zberateľ bronzu vie, že odpočinok to nie je len ležanie na slnku. Všetci po tieto dni túžime po tieni, osviežujúcom a tichom vánku. Tieto dni využívame aj na to, aby sme si odpočinuli v tieni Krista. Viac času a väčšiu pozornosť venujeme spáse svojej duše.
A na toto nás upozorňuje aj Ježiš, keď sa ku nám dnes prihovára: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním" (Mt 11,28).
Tieto slová odznejú vtedy, keď krátko predtým Ježiš vyriekol "beda" nekajúcim sa mestám: Týru, Sidonu a Kafarnaumu. Sláva, v ktorej sa tieto mestá za čas Krista topili, sa nepáči Ježišovi. Ježiš práve preto varuje aj každého človeka, ktorému sa darí, ktorý netrpí núdzu a podobne, aby neprišiel o to všetko len preto, lebo nedal aj Bohu to, čo mu patrí.
Pýcha už spôsobila mnoho nešťastia. Veď pri každom hriechu spoluúčinkuje, a preto si ju pripomíname. Niekto ju prirovnal ku zvodnej pobehlici, ktorá si na seba berie rôzne lákadlá, vôňu, šaty, priberá si často čo jej vôbec nepatrí, chváli sa priateľstvami, známosťami, vyvyšuje sa dosiahnutými úspechmi, a to všetko pri malej opatrnosti vie spôsobiť zmätok pri počúvaní, vie dať podnet k nerozumným skutkom a správaniu. Kristov kríž je opak pýchy. Vieme, že "Boh pyšným odporuje, ale pokorným dáva milosť" (Jak 4,6; 1 Pt 5,5; Prís 3,36). A práve preto, aj keď odpočívame a čerpáme nové sily do ďalšej práce, nezabudnime zvlášť si všimnúť aj túto časť svojho duchovného života. Pýchu nahradiť pokorou. A to nás vedie pod kríž - načerpať silu. V modlitbe, v uvažovaní a premýšľaní o duchovnom živote môžeme objaviť ešte viac sily, odvahy a milosti.
V dnešnom evanjeliu sme od Ježiša prijali pozvanie. Skôr, ako sa mu začneme venovať osobne každý sám, pripomeňme si, ako sa s týmto vyrovnal svätý Ján Eudes.
Známa je jeho prax, ako bojoval proti pýche. Nazýval sa jednoducho "Nič". Miloval tak pokoru, že nikdy nereagoval na žiaden titul. Podpisoval sa troma písmenami v slovku: Nič. Keď sa však jednalo o úradný dokument, napísal: Ján Eudes, kňaz Kongregácie Ježiša a Márie. Čo na tom, že žil na prelome XVI. a XVII. storočia v severozápadnom Francúzsku. Aj on musel mnoho pracovať na sebe. Bol vyhľadávaný misionár a kazateľ. Dokázal sa aj tejto slávy zriecť, aby mohol urobiť pre spásu duší ešte viac. Zakladá Kongregáciu Ježiša a Márie, aby pomohol ešte viac pri výchove budúcich kňazov. Vedel, že ak budú dobrí kňazi, odborne pripravení a milujúci čnosti Ježiša a Márie, prinesú Francúzsku obrodu.
V / čom je možné v našom živote nasledovať dnešného svätca? Ak cítime vo svojom živote pýchu, nech má akúkoľvek podobu, vôňu, tvar a podobne, postavme sa pod kríž a povedzme si pod ním: Čo som bez Krista? Nič! A my chceme s Kristom raz prežívať svoju večnosť. Kríž nech je pre nás znamením vždy znova pracovať na sebe, svojom zdokonaľovaní a posvätení.
Je sparný august. Nech nás ani toto teplo a únava nepremôžu v práci na sebe samých. Skúsme v tichu pri jasnej oblohe, vode a pri práci počas týchto dní načerpať nových milostí, aby po nástupe tam, kde nás chce mať Ježiš, sme mohli čerpať z plných duchovných pokladov. Amen.

12.06.2003 | Čítanosť(3649)
Mt 11, 20-27
12.06.2003 | Čítanosť(3142)
Mt 11, 27-30
12.06.2003 | Čítanosť(3139)
Mt 11, 2-19


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet