11.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Človek, ktorý nemá čas, len ťažko môže byť šťastný, lebo mu nevyhnutne chýbajú veľké zdroje a sily odpočinku, viery a krásy v umení a v prírode.”

~ERNST JŰNGER~

01.09.2006 - Miron
čítanosť682 reakcie0
(Share 147 0)


Téma: Narodenie Presvätej Bohorodičky / Lk 10, 38-42; 11, 27-28

Homília

AI      Sviatok Narodenia Presvätej Bohorodičky je prvým sviatkom nového cirkevného roka vo východnej cirkvi.
KE      Každý začiatok sa spája s určitými predsavzatiami i s túžbou stanoviť si na toto nové obdobie priority života. Veľkou pomocou nám bude pohľad späť – na posledný mariánsky sviatok cirkevného roka – Zosnutie presvätej Bohorodičky. Ak dnes, keď oslavujeme jej narodenie zaletíme mysľou k okamihu, kedy sa narodila pre večnosť, pomôže nám to správne si stanoviť prostriedky i cieľ, ktorý chceme dosiahnuť. Život presvätej Bohorodičky je dokonalým príkladom plnenia Božej vôle. Plán, ktorý mal Boh s jej životom sa dokonale naplnil.
DI      Boh má podobný plán s každým človekom. Keď však pozrieme na svet okolo seba, prípadne sa pozrieme do minulosti, môže sa nám zdať, že tento jeho plán akosi nevychádza. Keď sa totiž povie plán – máme na mysli také čosi, ako výkresy budúceho domu, ktoré narysuje architekt. Ak všetko ide podľa tohto projektu, to čo je na výkrese, rýchlo sa stane skutočnosťou. Ak všetko ide podľa projektu... Božie plány sú nádherné a dokonalé. Počítajú však s človekom, ktorý sa neraz dá zviesť svojou slobodou. Nesleduje Boží plán, stavia si svoj život podľa svojej vôle. A svet podľa toho tak aj vyzerá.
      Skúsme zaloviť vo svojej pamäti a vytiahnime do svojej pozornosti ten okamih zo svojho života, kedy sme sa rozhodovali o niečom veľmi dôležitom a rozhodli sme sa zle. Zaiste sme potom prešpekulovali, ako dobre by bolo, keby sme sa boli rozhodli správne. Koľkým nepríjemnostiam, ktoré spôsobili bolesť nielen nám, ale aj ľuďom okolo seba, sme mohli predísť. O koľko by bol svet dokonalejší a krajší, keby vtedy bolo padlo správne rozhodnutie namiesto chybného.
PAR      Mnohí z nás azda v tejto chvíli vznášajú námietku: „Toto všetko vieme, toto všetko chápeme, ale naša životná situácia, postavenie, v ktorom sa nachádzame, nám to nie veľmi dovoľujú.“
      Pozrite však na tento príbeh, ktorý vyrozprával John Maxwell.
      Pár týždňov po svadbe mladého dôstojníka prevelili do posádky v kalifornskej púšti. Jeho mladá manželka sa rozhodla, že sa presťahuje s ním, aby mohli byť spolu. No jediné miesto, ktoré našli na bývanie, bol starý zrub blízko indiánskej dediny. Cez deň tam bývala neznesiteľná horúčava. Neustále fúkal suchý vietor a všetko pokrýval vrstvou prachu. Z Indiánov nikto nehovoril anglicky. Mladá žena sa tam cítila veľmi nešťastná. Keď sa dozvedela, že manžel musí odísť na dvojtýždňové cvičenie kdesi do prostriedku púšte, napísala matke, či by k nej nemohla prísť. No matka odpísala, že pre nejaký dôvod nemôže prísť. Svoj list skončila takto: „Dvaja muži pozerali z väzenského okna: jeden videl blato a druhý videl hviezdy.“ Jej dcéra si tieto slová čítala znova a znova. A potom sa rozhodla: „Budem hľadať i v tejto situácii hviezdy.“ Začala sa priateliť s Indiánmi. Keď videli jej opravdivý záujem o ich život a kultúru otvorili sa pred ňou a vysvetlili jej všetko na čo sa pýtala. Čo jej nevedeli vysvetliť, dozvedela sa z náučnej literatúry. Za nejaký čas sa stala skutočnou expertkou na túto oblasť a svoje znalosti zhrnula do knihy.
      Život nás neraz zavedie na miesta, kde sa cítime neužitoční, biedni a nešťastní. Vždy však máme šancu to zmeniť. Závisí to len od nás, či chceme „vidieť hviezdy“...
MY      Začiatok nového cirkevného roka začíname pohľadom na narodenie prvého kresťana – presvätej Bohorodičky. A tento pohľad nám umožní zdvihnúť svoj zrak od „blata k hviezdam...“ Presvätá Bohorodička žila v neľahkých podmienkach a predsa sa vedela správne rozhodnúť. Stavala svoj život podľa Božieho plánu. Kiež by táto slávnosť nám pomohla spoznať kde je rozdiel medzi mnou v Božom pláne a medzi mnou v tomto konkrétnom okamžiku. Takto si budeme vedieť stanoviť správne predsavzatia pre nasledujúce obdobie nového cirkevného roka.
ADE      A ak toto predsavzatie dodržíme, priblížime sa k radostnej chvíli – k okamžiku, kedy sa narodíme pre večnosť, kedy naša duša spočinie v náručí nášho Spasiteľa.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet