23.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Kým sa nezmôžeme na malý dobrý skutok, dovtedy nebudeme schopní urobiť väčší.

~Nikolaj Gogoľ ~

14.06.2006 - Miron
čítanosť883 reakcie0
(Share 238 0)


Téma: Slávnostné klaňanie sa prečistým tajomstvám tela a krvi Pána nášho Ježiša Krista / Jn 6, 48-54

Homília

AI      Dnes, keď slávime sviatok Najsvätejšej Eucharistie, mohla by niekomu napadnúť takáto myšlienka: „Potrebujeme takýto sviatok? Veď každý deň sa stretávame v Eucharistii s naším Spasiteľom, klaniame sa mu a vzdávame vďaky...“ Aj keď tieto námietky sú logické, predsa tento sviatok je pre nás dôležitý a to z dvoch dôvodov.
KE      Sviatok Najsvätejšej Eucharistie nám dáva príležitosť k spoločnému vďakyvzdaniu za neustálu prítomnosť Ježiša Krista pod spôsobom chleba a vína medzi nami. A zároveň nabáda, aby sme usilovali o hlbšie chápanie tejto sviatosti.
DI      Ak by sme hľadali definíciu tejto sviatosti, našli by sme ju v slovách Ježiša Krista: „Ja som živý chlieb, ktorý zostúpil z neba. Kto bude jesť z tohoto chleba, bude žiť naveky. A chlieb, ktorý ja dám, je moje telo za život sveta“ (Jn 6, 51). Z týchto slov môžeme zreteľne pochopiť dôležitosť Eucharistie pre náš život. Eucharistia je viditeľným znakom Kristovej prítomnosti medzi nami. Je to naplnenie prísľubu, že bude s nami do konca sveta (porov. Mt 28, 20). Eucharistia je duchovný pokrm, ktorý nám dáva plnosť života (porov. Jn 20, 20). A prijímanie Eucharistie nám otvára dvere k večnému životu.
      Týmto strohým pripomenutím hodnoty Eucharistie by som vás chcel priviesť k zamysleniu: Ak nám Boh núka takýto veľký dar pre život, prečo je mnoho tých, ktorí ho prijímajú tak zriedkavo?
      Dovoľte, aby som vám priblížil slová muža v stredných rokoch, ktorý na túto otázku odpovedal takto: „K sviatostiam pristupujem na sviatky. Snažím sa dávať pozor na to čo robím a hovorím, aby som mohol čo najdlhšie pristupovať k svätému prijímaniu. V tom čase cítim, že som v určitom strehu, napätí... Po dvoch – troch týždňoch, keď sa mi zdá, že už nie som hodný pristupovať k svätému prijímaniu, toto napätie pominie. Už sa tak nekontrolujem. Viem, že sa to bude zdať trošku čudné, ale bez toho napätia sa mi žije ľahšie...“
      Zaiste cítite, že takýto postoj je veľmi nesprávny.
PAR      V nádherné ráno 26. mája 2002, keď slnečné lúče zaliali Oklahomu, 18 aut prechádzalo mostom nad riekou Arkansas. Netušili, že idú v ústrety tragédii. Most sa zrútil tak rýchlo, že si zrejme ani nestihli uvedomiť, čo sa stalo. Očitý svedok tragédie povedal, že to chvíľu vyzeralo, akoby sa autá vznášali vo vzduchu a hneď na to spadli do rieky, ktorá už pohltila trosky mosta.
      Čo sa stalo? Z nejakých príčin kapitán plno naloženej nákladnej lode stratil kontrolu a narazil do západného piliera mostu. Tento náraz spôsobil okamžité zrútenie mosta a 18 aut zmizlo pod hladinou rieky aj s ich posádkou.
      Nie sú zatiaľ žiadne informácie o tom, prečo kapitán stratil kontrolu nad loďou. Vyslovujú sa dohady, medzi ktorými je najpravdepodobnejší názor, že v kritickom okamihu u neho nastala náhla srdečná príhoda.
MY      Myslím si však, že táto tragédia nás môže v mnohom poučiť. Ak nezvládneme kontrolu smeru svojho života, určite skôr či neskôr niekde narazíme. Otázkou však je, aké následky bude mať toto naše zlyhanie. Následkom nárazu lode do mosta zomrelo mnoho ľudí a ich rodiny budú touto stratou navždy ovplyvnené. Koľko ľudí to ovplyvní, keď nezvládneme kontrolu smeru svojho života? Takýto spôsob života je veľmi nezodpovedný.
      Nemôžeme si žiť bez kontroly nad svojim životom.
      Štýl života, v ktorom má eucharistický Kristus svoje pevné miesto, vyžaduje od človeka určité nasadenie, zodpovednosť i námahu. Ale toto všetko sú iba sprievodné javy duchovného rastu, ktorý dáva ľudskému životu dôstojnosť i kvalitu v tejto dobe a večný život v budúcej.
ADE      Dnes, keď spoločne oslavujeme sviatok Najsvätejšej Eucharistie, rozhodnime sa pre stálosť vo sviatostnom živote, aby posilňovaní Spasiteľom sme nikdy nestratili kontrolu nad svojím životom.

20.06.2003 | Čítanosť(3853)
Téma: Eucharistia / Jn 6, 51
22.08.2003 | Čítanosť(2533)
Téma: Eucharistia / Jn 6, 60-69
12.06.2003 | Čítanosť(9261)
Jn 6, 22-65
12.06.2003 | Čítanosť(2738)
Jn 6, 1-15
12.06.2003 | Čítanosť(2611)
Jn 6, 16-21


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet