23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Keďže Pán robil všetko pre naše poučenie, zachcelo sa mu ocitnúť na púšti a tam viesť boj s diablom, aby sa pokrstení veriaci preto neznepokojovali, keď po krste zažijú oveľa väčšie pokušenia, lebo s tým treba rátať.

~sv. Ján Zlatoústy~

21.04.2006 - Miron
čítanosť508 reakcie0
(Share 204 0)


Téma: Sobota po 6. nedeli po ZSD / Rim 12, 1-3

Myšlienky... 159/2006

      Neurológ Dr. Lawrence Katz veľmi často hovoril: „Ak ho nechceš stratiť, tak ho používaj!“ Myslel tým na ľudský mozog, ktorý bol centrom jeho celoživotného vedeckého bádania. A na svojich vedecko-popularizačných prednáškach zdôrazňoval, že mentálna záťaž má blahodárny vplyv na celkový život človeka. „Tak ako je pre nás prirodzené umývanie zubov, tak by pre nás mala byť prirodzená denná dávka duchovnej činnosti, ktorá by nútila mozog k aktivite. Je potrebné si dávať stále nové a nové úlohy a ciele, aby sme nútili mozog k neustálej aktivite. Takto si človek udrží sviežu myseľ aj v pokročilej starobe.“
      Určite cítime, že tieto slová nám dávajú cennú radu aj do duchovného života. Príliš často sa stretávame s kresťanmi, ktorí prestali rásť, resp. dosiahli úroveň, kedy už nestačia prirodzené a často náhodné impulzy, ktoré tvarovali ich duchovný život – ako napríklad výchova rodičov či hodiny náboženstva. Mnohí podľahnú predstave, že už nič viac nepotrebujú. A tak nielen prestávajú rásť, ale pomaly klesajú z duchovnej úrovne, ktorú dosiahli.
      Duchovný život však vyžaduje neustálu aktivitu. Žijeme vo svete, ktorý sa ustavične mení a tomu sa musia prispôsobovať aj naše reakcie na tento svet. Apoštol Pavol hovorí: „Nepripodobňujte sa tomuto svetu, ale premeňte sa obnovou zmýšľania, aby ste vedeli rozoznať, čo je Božia vôľa, čo je dobré, milé a dokonalé“ (Rim 12, 2). Aby sme vedeli uskutočniť „obnovu zmýšľania“, musíme poznať Božie zmýšľanie, ktorému sa máme svojím pripodobniť. A tu nám dobre padne rada Dr. Katza, ktorý radí zaradiť do svojho denného programu nejakú náročnú mentálnu činnosť. Môže ňou byť napríklad čítanie Božieho slova, úsilie zmocniť sa jeho obsahu a naučiť sa naspamäť kľúčový verš, ktorý by nám rýchlo pripomenul Božie zmýšľanie o tej či onej okolnosti nášho života.

      Týždeň po 6. nedeli po ZSD

20.06.2003 | Čítanosť(1434)
Téma: Blížny / Rim 12, 10-11
12.06.2003 | Čítanosť(1928)
Rim 12, 1-21


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet