22.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Peklo je miesto večných muk. Jednou zo šikovností diabla je, že mnohých ľudí zamestnáva vymýšľaním teórií, že bude akýsi koniec trestu, aby tak mali viac smelosti hrešiť. Ale keby sa mal skončiť večný trest, potom by sa mala skončiť aj nebeská odmena. Lenže o konci večného života neuvažujeme. Ako je potom možné dávať i večným mukám koniec, keď pri obidvoch rovnako používame slovo „večné“. „A pôjdu títo do večného trápenia, kým spravodliví do večného života“ (Mt 25, 46).

~sv. Bazil Veľký~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1179 reakcie0
(Share 382 0)


Téma: Ikony / Bohorodička vo východnom umení

Myšlienky... 248/2001

      Východní kresťania vždy uctievali Božiu Matku. Je to dokonca jeden z charakteristických rysov ich spirituality. Nestačí to povrchne vysvetli vyhlásením, že východné národy by boli akoby viac „sentimentálnejšie“. Dôvody sú oveľa hlbšie.
      Presvätá Bohorodička sa javí ako tá, ktorá sa medzi ľudskými bytosťami najviac podobá Božiemu obrazu v Kristovi vtelenému Slovu. V Bohorodičke môžeme kontemplovať Boha, vstupujúceho do ľudského života a vidieť v nej model k napodobňovaniu. Východná spiritualita je eschatologická. Presvätá Bohorodička je eschaton, plné a dokonalé zbožštenie ľudskej bytosti v Kristovi.
      Východ je kontemplatívny. Presvätá Bohorodička sa dáva ľuďom ako príklad, na ktorom môžeme vidieť Boha, jeho činnosť. Logos, ktorý sa narodil z jej tela, zostáva navždy v jej srdci, ako to pekne ilustruje ikona „Znamenie“ – modliaca sa presvätá Bohorodička s obrazom Slova na prsiach. Tým modlitba Božej Matky má účasť na Božej moci, je teda útočišťom a silou všetkých, ktorí sa k jej modlitbe utiekajú. Tieto súvislosti mali hlboká vplyv na umelecké stvárnenie presvätej Bohorodičky.
      Byzantské umenie vytvorilo vznešený a pritom nesmierne ľudský typ Bohorodičky. Po Efezskom všeobecnom sneme (v roku 431), ktorý odsúdil Nestoriánovo bludné učenie a vyhlásil vieru Cirkvi, že Panna Mária je Theotokos – Bohorodička, jej úcta a tým zároveň aj umelecké stvárnenie neobyčajne rýchlo rástlo. Najrozšírenejším a zvlášť slávnostným ponímaním bola Bohorodička na tróne s Ježišom Kristom na kolenách. Na mafóriu Božej Matky sú zobrazené tri hviezdy, symbolizujúce večné panenstvo. Tvár presvätej Bohorodičky sa stáva nesmierne preduchovnenou, plnou vnútorného citu, lásky a nehy. Rysy jej tváre sú pravidelné, veľké a hlboké, všetko prenikajúce, ale súčasne láskavé oči, rovný nos, jemné pery. Na hlave má mafórion so znakom kríža. Nohy má obutú do cisárskej obuvi. Tento typ prevláda v pamiatkach byzantského umenia a nájdeme ho aj v starších pamiatkach stredovekého západného umenia. Dokonalým typom ikony Bohorodičky je byzantská ikona, známa z Ruska ako Vladimírska. Nie je to typ Madony, ale typ vyjadrujúci tajomstvo Kristovho vtelenia.
      Úcta východných kresťanov k Bohorodičke sa odzrkadľuje v množstve ikôn, ktoré nemali svoje miesto iba v chrámoch, ale aj v každom príbytku veriaceho. Na týchto ikonách sa umelci snažili zachytiť veľkosť vyvolenia a utrpenia Bohorodičky. Mnohé z ikôn sa preslávili zázrakom, ktorý bol skrze nich uskutočnený a tešia sa veľkej úcte.
20.06.2003 | Čítanosť(1560)
Téma: Ikona / Duchovný život
20.09.2005 | Čítanosť(1570)
Téma: Presvätá Bohorodička
20.09.2005 | Čítanosť(1309)
Téma: Presvätá Bohorodička


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet