24.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Láska neobnovovaná každý deň sa stáva zvykom a postupom času porobou.

~Chalíl Džabrán ~

30.03.2006 - Miron
čítanosť757 reakcie0
(Share 193 0)


Piata pôstna nedeľa / Mk 10, 32b-45

Homília

AI       Tohtoročný pôst vstupuje do svojho finále. Pascha sa nám už zdá na dosah ruky. Božie slovo nás však akoby vytrháva z tohto pohľadu na nadchádzajúce sviatky, aby nás upozornilo na ďalšie veľké pokušenie, ktoré môže ohroziť náš duchovný život.
KE       Týmto pokušením je túžba po márnej svetskej sláve.
DI       Evanjelium nám hovorí o dvoch apoštoloch, Zabedejových synov Jakubovi a Jánovi, ktorí sa dali zviesť týmto pokušením. Napriek tomu, že s Ježišom strávili dlhý čas, nedokázali sa zbaviť myšlienky, ktorá bola hlboko zakorenená v Izraelskom národe. Izraeliti očakávali Mesiáša ako veľkého vodcu, ktorí zbaví vyvolený národ všetkých nepriateľov a vytvorí z neho mocný národ, kráľovstvo. Celkom podľa ducha tejto predstavy títo apoštoli si chceli zabezpečiť popredné miesta v tomto očakávanom mocnom kráľovstve. Táto ich predstava bola taká silná, že neboli schopní porozumieť predchádzajúcim predpovediam Majstra o utrpení, umučení a vzkriesení.
      Kristus akoby chápal, že sú v zajatí tejto falošnej predstavy, preto im dáva odpoveď, ktorej môžu porozumieť. A dodáva návod, ktorý má apoštolov i nás ochrániť pred pokušením po márnej svetskej sláve. Tento návod spočíva v tom, že kto chce byť prvý a veľký, má sa stať služobníkom, ktorý slúži. Za príklad uvádza seba samého.
PAR       Bude pre nás osožné, ak sa na týmto príkladom hlbšie zamyslíme.
      V tomto pôstnom čase na večierni sa modlíme modlitbu sv. Efréma Sýrskeho. V tejto modlitbe Boha oslovujeme „Vládca môjho života“. Pri povrchnom čítaní modlitby môžeme preletieť tieto slová v presvedčení, že sa tu ide o tvrdenie, ktoré je úplne jasné a samozrejmé. Aby sme sa vyhli tomuto unáhlenému záveru, pozrime sa túto časť modlitby podrobnejšie.
      Ak Boha oslovujeme „Vládca“ vnímame ho ako Otca, ktorý miluje svoje deti a obetuje sa za nich. Jeho vtelený Syn prichádza na svet v maštali, necháva sa odsúdiť a zabiť našou slobodou, vstáva z mŕtvych, ale zjavuje sa len tým, ktorí ho milujú. On je Vládcom života. Otvára dvere k večnému životu všetkým, ktorí k nemu prichádzajú. Tento Vládca o sebe hovorí toto: „Syn človeka neprišiel dať sa obsluhovať, ale slúžiť a položiť svoj život ako výkupné za mnohých“ (Mt 20, 28).
      Boh – Vládca je vlastne Boh – Darca. Vládne tak, že sa sám daruje. Je príjemné a užitočné prijať jeho vládu. Origenes hovorí: „Božie kráľovstvo je už medzi nami“ (Lk 17, 21). Božie kráľovstvo je v nás. Je jasné, že ten, kto sa modlí, aby prišlo Božie kráľovstvo, prosí, aby toto kráľovstvo, ktoré je v ňom, v ňom rástlo a prinieslo i plody, ktoré sa prejavia v jeho dokonalosti. Keď chceme, aby v nás kraľoval Boh, nech nikdy v našom smrteľnom tele nevládne hriech (porov. Rim 6, 12).
MY       Pozrite sa na jeden konkrétny prípad, kedy človek napodobňovaním príkladu Krista, službou zaháňal pokušenie k márnej svetskej sláve.
      Slávny lekár Dr. Karol Mayo, zakladateľ svetoznámej kliniky v Rochesteri, v štáte Minnesota, jedného dňa hostil asi 30 lekárov z celého sveta. Po celodenných poradách a prednáškach sa lekári pobrali na odpočinok. Posledný bol domáci pán, Dr. Mayo. Keď prechádzal popri dverách svojich hostí, zbadal, že si povykladali topánky pred dvere, aby im boli očistené. Nakoľko služobná už odišla, Dr. Mayo pobral topánky do kuchyne a vyčistil ich. Stalo sa ale, že si nezapamätal, od ktorých dverí ktoré topánky vzal a preto ráno bolo plno smiechu, kým si každý našiel svoje topánky. Dr. Mayo sa vo svojej pokore priznal, že to on všetko narobil. Lekári ho odmenili srdečným potleskom. (ZÁŇ, A. J.: Blahozvesť. Prvá katolícka slovenská jednota v USA, 1980, s. 145.)
ADE       Zaiste cítime, že takýto boj proti pokušeniu nielenže chráni pred pádom do hriechu, ale prináša obľubu ľudí i Boha. Nuž nech Kristov príklad – príklad služby sa stane stálou výzbrojou nášho duchovného života.

      Inšpirácie: Mk 10, 32b-45
      Archív: Piata pôstna nedeľa

12.06.2003 | Čítanosť(2620)
Mk 10, 1-16
12.06.2003 | Čítanosť(2316)
Mk 10, 17-27
12.06.2003 | Čítanosť(2168)
Mk 10, 35-45


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet