15.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Nedeľa je pre mňa veľkou bránou, cez ktorú vchádzam do všedných dní nádeje a práce na svojej spáse.”

~SV. EDITA STEINOVÁ ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1217 reakcie0
(Share 338 0)


Téma: Modlitba / Mt 15, 21-28

Myšlienky... 245/2001

      Komik Bob Hope raz povedal: „Myslím si, že to bolo nádherné, keď sa astronaut Gordon Cooper modlil počas svojho 17 obletu okolo zemegule. Bolo to veľmi vhodné miesto. Z toho miesta to bol miestny hovor!“
      Takto by sa dala nazvať aj prosba kanaánskej ženy z evanjelia. Osobne prišla k Ježišovi a naliehavo ho prosila za uzdravenie svojej dcéry. Je to nádherný príklad modlitby príhovoru.
      Modlitba príhovoru je modlitba za druhých, ako sa táto matka modlila za svoju dcéru. V tejto modlitbe sa zjednocujeme s trpiacim alebo núdznym a sme ochotní vziať na seba jeho bremeno. Je to výraz lásky; Keď už vlastnými silami nič nezmôžeme, môžeme zmenšiť váhu ich bremena tým, že ich v modlitbe pozdvihneme k Bohu. Veľká jekténia na začiatku Božskej liturgie sv. Jána Zlatoústeho je dobrým príkladom modlitby príhovoru. Je to všetko zahŕňajúca modlitba príhovor, ktorá ukazuje starosť Cirkvi o všetkých a o všetko v univerzu.
      Vo Svätom písme máme veľa príkladov takejto modlitby. Napríklad, keď sa Ježiš Kristus modlil za apoštola Petra vo chvíli, keď jeho viera má prejsť testom: „Šimon, Šimon, hľa, satan si vás vyžiadal, aby vás preosial ako pšenicu. Ale ja som prosil za teba, aby neochabla tvoja viera. A ty, až sa raz obrátiš, posilňuj svojich bratov.“ (Lk 22, 31-32)
      Apoštol Pavol píše Solúnčanom: „Bratia, modlite sa aj za nás!“ (1 Sol 5, 25); Rimanom: „Veď Boh ktorému z tej duše slúžim v evanjeliu jeho Syna, je mi svedkom, ako si na vás ustavične spomínam vo všetkých svojich modlitbách...“ (Rim 1, 9-10); Kolosanom: „Neprestávame sa za vás modliť a prosiť...“ (Kol 1, 9). Apoštol Jakub píše: „Trpí niekto z vás? Nech sa modlí. Je niekto veselý? Nech spieva žalmy. Je niekto z vás chorý? Nech si zavolá starších Cirkvi; a nech sa nad ním modlia a mažú ho olejom v Pánovom mene. Modlitba s vierou uzdraví chorého a Pán mu uľaví; a ak sa dopustil hriechov, odpustia sa mu. Vyznávajte si teda navzájom hriechy a modlite sa jeden za druhého, aby ste ozdraveli. Lebo veľa zmôže naliehavá modlitba spravodlivého.“ (Jak 5, 13-16)
      Skrze modlitbu príhovoru máme úžasné privilégium prinášať blížnych k trónu Božej milosti. Je to láska v akcii.
      Jeden muž, keď sa večer išiel modliť, tak vždy so sebou vzal noviny. Keď správy o narodení detí hneď sa modlil za tieto bábätka. Keď čítal oznámenia o sobáši, hneď sa modlil za tie páry, ktoré boli v ten deň zosobášené. Keď čítal nekrológy, prosil za duše tých, ktorí odišli do večnosti. A tak ďalej. Keď zatvoril noviny, mal za sebou modlitbu za celý svet.
      Kanaánska matka vytrvalo prednášala svoju modlitbu príhovoru za uzdravenie dcéry – a bola vypočutá. Kto vie koľko podobných „uzdravení“ môže spôsobiť naša modlitba príhovoru za blížnych? Nie je však našou úlohou toto rátať. Našou úlohou – naším privilégiom – je modliť sa. (Podľa: CONIARIS, Anthony M., Gems from the Sunday gospels in the Orthodox Church, Vol. II., Light and Life Publishing CO., Minneapolis, Minesota 1976, s. 150.)
11.07.2003 | Čítanosť(3526)
Téma: Povolanie / Modlitba matky
22.04.2004 | Čítanosť(2766)
Téma: Modlitba
27.06.2003 | Čítanosť(2702)
Modlitba
27.06.2003 | Čítanosť(2676)
Modlitba - prosebná
27.06.2003 | Čítanosť(2506)
Modlitba orodovania


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet