22.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Konvertita má spočiatku pocit, že sa pozerá cez štrbinu. Keď sa však rozhľadí, vidí, že Cirkev je zvnútra omnoho rozsiahlejšia než zvonka. Je to priestor veľkých domov, univerzalita ako svet...”

~GILBERT KEITH CHESTERTON~

20.06.2003 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1697 reakcie0
(Share 308 0)


Téma: Modlitba / Vytrvalosť / Mt 15, 21-28

Myšlienky... 237/2001

      Ako veriaci ľudia si iste uvedomujeme, že ak chceme, aby naša modlitba bola vypočutá, že musí byť nielen úprimná, ale i vytrvalá. Koľko je napríklad takých ľudí, ktorí sa vrúcne modlili, kým bolo všetko dobre. Keď ale Boh dopustil nejaké nešťastie a bolesť, spustili ruky. Možno si povieme, že sa dosť modlíme a že nie je potrebné o tom písať a hovoriť. Ale rozhodne nie sme ako sv. Monika, ktorá sa šestnásť rokov vytrvalo modlila za obrátenie svojho syna.
      Evanjelium nám prináša príklad neobyčajne vytrvalej modlitby. V okolí Týru a Sidonu prišla k Ježišovi istá kanaánska žena a kričala: „Zmiluj sa nado mnou, Pane, syn Dávidov! Dcéru mi hrozne trápi zlý duch“ (Mt 15, 22). Bola taká neodbytná, že apoštoli začali dohovárať Učiteľovi, aby dačo s ňou urobil, lebo kričí za nimi. Ježiš najprv nechcel, pretože bol poslaný predovšetkým k izraelskému národu a svoju činnosť obmedzoval len na nich. Pohania mali dostať príležitosť ku spáse až na konci. Preto hovorí: „Nie je dobré vziať chlieb deťom a hodiť ho šteňatám“ (15, 26). Žena si uvedomila svoje postavenie, ale odísť nechcela. Preto vravela: „Áno, Pane, ale aj šteňatá jedia odrobinky, čo padajú zo stola ich pánov“ (15, 27). Jej viera je teda veľká. A takej viere Boh neodoprie pomoc. Preto tejto žene Ježiš hovorí: „Žena, veľká je tvoja viera! Nech sa ti stane, ako chceš“ (15, 28). A evanjelista k tejto udalosti dodáva: „A od tej chvíle bola jej dcéra zdravá“ (Mt 15, 28).
      V tomto príbehu máme poučenie, akí vytrvalí máme byť v modlitbe. Vytrvale sa máme modliť, pretože vytrvalosť je dôkazom dôvery, ktorú vkladáme v Boha, že nás vypočuje.
      Metodistický kazateľ David Wilkerson spomína zo svojho detstva túto dojímavú udalosť:
      Jeho otec ťažko ochorel a lekár sa už vzdal nádeje na záchranu. Mladého Davida nechceli ani pustiť k otcovi. Ale sám otec si želal, aby ho priviedli. Píše o tom:
      Prešiel som okolo udivených príbuzných do otcovej izby. Otec poprosil lekára, aby chvíľu počkal v predsieni. V izbe sa ostali len ja, matka a na smrť chorý otec. Na žiadosť otca matka otvorila Sväté písmo a našla evanjelium sv. Matúša 21. hlavu, 22 verš a čítala: „A dostanete všetko, o čo budete s vierou prosiť v modlitbe.“ Bol som vzrušený. Nemohli by sme sa takto modliť aj za nášho otecka? A tak, kým otec ležal ochabnutý na posteli, matka čítala tento odsek znova a znova. Ja som medzitým vstal, podišiel k posteli, položil som ruku na čelo a modlil sa: „Bože, verím tomu, čo si povedal. Uzdrav otecka!“ Potom som zavolal lekára a povedal mu: „Pán doktor, poďte ďalej. Ja som sa modlil s vierou, aby sa otecko uzdravil.“ Lekár vstúpil, pozrel sa na moju dvanásťročnú vážnosť a usmial sa. Jeho úsmev však čoskoro prešiel do rozpakov a potom do údivu, keď sa sklonil k otcovi. Niečo sa stalo,“ povedal doktor. Ešte raz zmeral tlak a povedal: „Práve som uvidel zázrak.“ Otec vstal z postele a ja som bol zbavený všetkých pochybností o sile modlitby (DP 1977, 7).
      Je to príbeh, o ktorom hádam povieme, že sa to často nestáva, že je to zázrak. Možno! Ale zamyslíme sa: Je naša modlitba skutočne dosť úprimná a vytrvalá, aby dokázala niečo podobného?
      Sv. Ján Vianney o význame modlitby povedal: „Keby sme sa spýtali zatratených, ako sa dostali do pekla? – časť by odpovedala: nemodlili sme sa. A druhá časť? Zle sme sa modlili.“
      Toto by sme mali mať na pamäti všetci, až skladáme svoje ruky k modlitbe. Byť v modlitbe úprimní, a ak je treba, aj vytrvalí. A potom i nám povie Boh: Ó, veľká je vaša viera. Nech sa vám stane, ako ste uverili!
11.07.2003 | Čítanosť(3530)
Téma: Povolanie / Modlitba matky
22.04.2004 | Čítanosť(2771)
Téma: Modlitba
27.06.2003 | Čítanosť(2709)
Modlitba
27.06.2003 | Čítanosť(2682)
Modlitba - prosebná
27.06.2003 | Čítanosť(2507)
Modlitba orodovania


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet