17.november 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Priateľstvo dovoľuje vycítiť svet neviditeľný. Ono je najviac viditeľnou tvárou Boha na zemi.

~Roger Schutz ~

20.06.2003 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1632 reakcie0
(Share 292 0)


Téma: Modlitba / Vytrvalosť / Mt 15, 21-28

Myšlienky... 237/2001

      Ako veriaci ľudia si iste uvedomujeme, že ak chceme, aby naša modlitba bola vypočutá, že musí byť nielen úprimná, ale i vytrvalá. Koľko je napríklad takých ľudí, ktorí sa vrúcne modlili, kým bolo všetko dobre. Keď ale Boh dopustil nejaké nešťastie a bolesť, spustili ruky. Možno si povieme, že sa dosť modlíme a že nie je potrebné o tom písať a hovoriť. Ale rozhodne nie sme ako sv. Monika, ktorá sa šestnásť rokov vytrvalo modlila za obrátenie svojho syna.
      Evanjelium nám prináša príklad neobyčajne vytrvalej modlitby. V okolí Týru a Sidonu prišla k Ježišovi istá kanaánska žena a kričala: „Zmiluj sa nado mnou, Pane, syn Dávidov! Dcéru mi hrozne trápi zlý duch“ (Mt 15, 22). Bola taká neodbytná, že apoštoli začali dohovárať Učiteľovi, aby dačo s ňou urobil, lebo kričí za nimi. Ježiš najprv nechcel, pretože bol poslaný predovšetkým k izraelskému národu a svoju činnosť obmedzoval len na nich. Pohania mali dostať príležitosť ku spáse až na konci. Preto hovorí: „Nie je dobré vziať chlieb deťom a hodiť ho šteňatám“ (15, 26). Žena si uvedomila svoje postavenie, ale odísť nechcela. Preto vravela: „Áno, Pane, ale aj šteňatá jedia odrobinky, čo padajú zo stola ich pánov“ (15, 27). Jej viera je teda veľká. A takej viere Boh neodoprie pomoc. Preto tejto žene Ježiš hovorí: „Žena, veľká je tvoja viera! Nech sa ti stane, ako chceš“ (15, 28). A evanjelista k tejto udalosti dodáva: „A od tej chvíle bola jej dcéra zdravá“ (Mt 15, 28).
      V tomto príbehu máme poučenie, akí vytrvalí máme byť v modlitbe. Vytrvale sa máme modliť, pretože vytrvalosť je dôkazom dôvery, ktorú vkladáme v Boha, že nás vypočuje.
      Metodistický kazateľ David Wilkerson spomína zo svojho detstva túto dojímavú udalosť:
      Jeho otec ťažko ochorel a lekár sa už vzdal nádeje na záchranu. Mladého Davida nechceli ani pustiť k otcovi. Ale sám otec si želal, aby ho priviedli. Píše o tom:
      Prešiel som okolo udivených príbuzných do otcovej izby. Otec poprosil lekára, aby chvíľu počkal v predsieni. V izbe sa ostali len ja, matka a na smrť chorý otec. Na žiadosť otca matka otvorila Sväté písmo a našla evanjelium sv. Matúša 21. hlavu, 22 verš a čítala: „A dostanete všetko, o čo budete s vierou prosiť v modlitbe.“ Bol som vzrušený. Nemohli by sme sa takto modliť aj za nášho otecka? A tak, kým otec ležal ochabnutý na posteli, matka čítala tento odsek znova a znova. Ja som medzitým vstal, podišiel k posteli, položil som ruku na čelo a modlil sa: „Bože, verím tomu, čo si povedal. Uzdrav otecka!“ Potom som zavolal lekára a povedal mu: „Pán doktor, poďte ďalej. Ja som sa modlil s vierou, aby sa otecko uzdravil.“ Lekár vstúpil, pozrel sa na moju dvanásťročnú vážnosť a usmial sa. Jeho úsmev však čoskoro prešiel do rozpakov a potom do údivu, keď sa sklonil k otcovi. Niečo sa stalo,“ povedal doktor. Ešte raz zmeral tlak a povedal: „Práve som uvidel zázrak.“ Otec vstal z postele a ja som bol zbavený všetkých pochybností o sile modlitby (DP 1977, 7).
      Je to príbeh, o ktorom hádam povieme, že sa to často nestáva, že je to zázrak. Možno! Ale zamyslíme sa: Je naša modlitba skutočne dosť úprimná a vytrvalá, aby dokázala niečo podobného?
      Sv. Ján Vianney o význame modlitby povedal: „Keby sme sa spýtali zatratených, ako sa dostali do pekla? – časť by odpovedala: nemodlili sme sa. A druhá časť? Zle sme sa modlili.“
      Toto by sme mali mať na pamäti všetci, až skladáme svoje ruky k modlitbe. Byť v modlitbe úprimní, a ak je treba, aj vytrvalí. A potom i nám povie Boh: Ó, veľká je vaša viera. Nech sa vám stane, ako ste uverili!
11.07.2003 | Čítanosť(3485)
Téma: Povolanie / Modlitba matky
22.04.2004 | Čítanosť(2713)
Téma: Modlitba
27.06.2003 | Čítanosť(2648)
Modlitba
27.06.2003 | Čítanosť(2596)
Modlitba - prosebná
27.06.2003 | Čítanosť(2468)
Modlitba orodovania


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet