22.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Umenie kňaza – ak tu možno hovoriť o umení – je najvyšším umením. Preto by kňaz mal mať všetky schopnosti, najmä tie typicky ľudské. Malo by v ňom byť všetko, čo je ľudské, okrem hriechu. Ľudia hľadajú u kňaza echo, prijatie, útechu a nie zakaždým raz odpustenie alebo radu. Nie, jednoducho túžia, aby ich vypočul a pochopil.

~sv. Gregor ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1395 reakcie0
(Share 259 0)


Téma: Súd / Talent / Život / Mt 25, 14-30

Myšlienky... 235/2001

AI       Predstavte si takúto situáciu. Prišli by ste do banky, v ktorej ste si pred rokmi uložili slušnú sumu peňazí. Chceli by ste si ich vybrať aj s patričnými úrokmi. Aké by však bolo vaše rozhorčenie, keby vám povedali toto: „Zverili ste nám toľko a toľko korún. Presne toľko vám teraz dávame.“ Zaiste by ste si povedali: „To je ale zlá banka!“ A ďalšie peniaze by ste jej určite nezverili.
KE       Podobenstvo o talentoch nás nabáda, aby sme rozumne hospodárili s darmi, ktoré nám boli zverené.
DI       Všetky schopnosti, ktoré v rôznej miere vlastníme, sú Božím darom. Keď ich správne rozvíjame, stávame sa odborníkmi vo svojej oblasti. Ale tieto schopnosti sme nedostali len a len pre seba. Máme ich ponúknuť k všeobecnému dobru. Božím zámerom je, aby každý prispel k budovaniu Božieho kráľovstva.
PAR       Tí, ktorí pochopili tento Boží zámer a snažili sa ho uskutočniť, zakúsili na sebe naplnenie Ježišových slov. Podobenstvo totiž dáva prísľub, že kto bude správne hospodáriť so svojimi darmi, tomu sa pridajú ešte ďalšie dary.
      Keď pochopíme túto pravdu, nebude už pre nás ťažké pochopiť ako mohli svätci vykonať veľké veci. Napríklad Don Bosko sa snažil dobre rozvíjať dar vychovávania. Robil to v súlade s Božím plánom. Preto mu Boh dal aj iné schopnosti. Využil aj tie a stal sa zakladateľom novej rehole a jej spirituality, skvelým znalcom ľudskej duše, ale aj vynikajúcim organizátorom.
MY       Aj naši súčasníci prežívajú podobnú skúsenosť.
      Pozrite sa. Cez leto bývajú duchovné stretnutia mládeže. Mnohí sa z nich vracajú plní nadšenia a elánu. Jedným z nich bol aj Martin. Cítil v sebe túžbu urobiť niečo pre Boha, ale nevedel, čo by to malo byť. Išiel teda za svojím farárom.
       „Otče, cítim potrebu niečo urobiť pre Boha, Ale neviem, čo by to malo byť.“
      Kňaz sa usmial a povedal: „Ponúkni to, čo vieš.“
       „Ale ja toho veľa neviem... ledaže by som mohol niečo vybrnkať na gitare.“
       „To je dobrý nápad. Pozri, o niekoľko týždňov máme odpustovú slávnosť. Čo keby si dal dokopy pár kamarátov a nacvičil pár piesni?“
       „To nie je zlý nápad,“ potešil sa Martin.
      Nebol v tom žiaden problém. Odpustová akadémia sa vydarila. Martina a jeho priateľov to povzbudilo a tak sa ďalej stretávali na nácvikoch nových piesni. Skúšky sa postupne stali aj miestom debát o Bohu, o živote... Nebadane vytvorili živé kresťanské spoločenstvo, ktoré formovalo ich charaktery a životné postoje.
      O nejaký čas Martin povedal kňazovi: „Nikdy by som neveril, že sa také čosi môže v našej farnosti zrodiť.“
       „Vieš, Martin,“ povedal kňaz, „ak človek ponúkne Bohu to málo, čo má, Boh sa už o ostatné postará.“
ADE       Azda je medzi nami ešte mnoho tých, ktorí si to svoje „málo“ schovávajú pre seba. Skúsme však toto „málo“ ponúknuť Bohu na budovanie jeho kráľovstva. Nezáleží na tom, či máme veľké alebo malé, či dokonca nepatrné dary. Ponúknime to, čo máme. O vzrast a rozmnoženie tohto „mála“ sa už postará dobrotivý Boh. Amen.
26.06.2003 | Čítanosť(3047)
Život – zmysel života
12.06.2003 | Čítanosť(2900)
Mt 25, 14-30
12.06.2003 | Čítanosť(2778)
Mt 25, 31-46


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet