22.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nestále opakuj tie isté povzbudenia a nikdy neprejavuj lenivosť; maj vždy láskavý a milý prístup. Či nevidíš, ako maliari, keď chcú vytvoriť pekný portrét, starostlivo niektoré črty zdôrazňujú a iné zasa retušujú? Nebuď horší od maliara. Keď toľko úsilia vkladajú do vykreslenia ľudskej podoby, o čo väčší dôvod máme na to my, keď formujeme podobu duše, aby sme ju vytvorili dokonalú.

~sv. Ján Zlatoústy~

24.03.2006 - Miron
čítanosť804 reakcie0
(Share 207 0)


Téma: Štvrtá pôstna nedeľa / Mk 9, 17-31

Homília

AI      Skúsenosťou spoznávame, že sú mnohé veci, ktoré sa v živote nevyplatia. Nevyplatí sa bezhlavo riskovať, nevyplatí podľahnúť peknej reklame, nevyplatí sa kupovať veci, ktoré nám vlastne ani netreba. Nevyplatí sa však ani to, k čomu nás dnešná doba priam ženie. Zvlášť keď sa jedná o náš duchovný život. – Nevyplatí sa spoliehať iba na vlastné sily.
KE      Keď sme v tomto pôstnom období nastúpili na boj s hriechom a osobnými slabosťami a neresťami, nemali by sme si namýšľať, že tento boj vyhráme sami. To by sme veru často prehrávali. Pokorme sa a pozvime na pomoc nášho Pána, s ktorým ľahko zvíťazíme.
DI      Evanjelista Marek nám rozpráva o otcovi, ktorý k Ježišovi Kristovi priviedol svojho syna. Bol posadnutý „nemým duchom“. Tento zlý duch bol pomenovaný podľa príznakov, ktorými sa prejavoval skrze chlapca. Otec prosil Ježiša Krista o pomoc. Už samotná prítomnosť Spasiteľa spôsobila, že tento duch „zalomcoval chlapcom, ten sa zrútil na zem, zvíjal sa a išli mu peny“. No nakoniec na Kristov rozkaz opúšťa svoju korisť.
PAR      Aj keď v našom živote neide o takéto posadnutie, predsa nie vždy je všetko v poriadku. Nasvedčuje to aj modlitba sv. Efréma Sýrskeho, ktorú sa modlíme na pôstnej večierni: „Pane a Vládca môjho života, zažeň odo mňa ducha lenivosti, nedbalosti, lakomstva a prázdnych rečí.“
      Je možné predpokladať, že za lenivosťou, nedbalosťou, lakomstvom a prázdnymi rečami, zvlášť ak to veci silne zakorenené v našom živote, sa skrýva nečistý duch. Keďže pojem duch sa vzhľadom na jeho tajuplnosť neľahko vymedzuje a skúma, mohlo by toto vysvetlenie vyvolať kritické a znevažujúce reakcie zo strany istých „odborníkov“.
      Skúsme sa pozrieť na druhé vysvetlenie, ktoré však neuteká ďaleko od prvého. Nahraďme pojem „duch“ pojmom „stav“. V tomto prípade prosíme, aby Boh od nás zahnal stav lenivosti, nedbalosti, lakomstva a prázdnych rečí.
      Či už mal sv. Efrém na mysli jedno či druhé, ide vlastne o to isté. Uznávame svoj hriešny stav, vymenovávame korene neprávosti, ktoré bujne vyháňajú rôzne výhonky širokej palety hriechov. Prosíme nášho Boha, aby vstúpil do nášho života a pomohol nám vysporiadať sa s touto nečistotou srdca. Môžeme prosiť s úplnou dôverou, pretože máme na mysli Ježišove slová: „Všetko je možné tomu, kto verí“ (Mk 9, 23).
MY      Sv. Makar Egyptský (pustovník, † 390) hovorí: „Nie je možné, aby človek svojou mocou vykorenil hriech z koreňa; odporovať a odpor znášať, zraniť a byť raneným, to patrí tebe, ale vykoreniť – Bohu. Lebo keby si ty to mohol urobiť, načo by bol potrebný príchod Pána, lebo ako nemôže oko vidieť bez svetla, ani nemožno hovoriť bez jazyka, počúvať bez uší, chodiť bez nôh a pracovať bez rúk: tak taktiež nemôžeš byť bez Ježiša spasený, nemôžeš vojsť do nebeského kráľovstva.“
ADE      Svet nás núti, aby sme sa spoliehali iba na vlastné sily. Ak podľahneme tomuto tlaku a prenesieme ho aj do duchovného života – bude to pre nás veľmi nevýhodné. Otvoriť sa pre Krista, uznať svoj hriešny stav a prosiť ho o pomoc – to je správny postoj, ktorý nám pomôže dosiahnuť víťazstvo nad hriechom, slabosťami a neresťami.

      Inšpirácie: Mk 9, 17-31
      Archív: Štvrtí pôstna nedeľa

12.06.2003 | Čítanosť(3016)
Mk 9, 14-29
12.06.2003 | Čítanosť(2582)
Mk 9, 38-50
12.06.2003 | Čítanosť(2427)
Mk 9, 2-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet