15.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ak boli na rozvoj života potrebné dlhé veky - ak potrebovalo myslenie milióny rokov, kým sa stalo suverénnou dominantou zeme -, nedivme sa, že i kvas Kristovej lásky si vyžiada primerane dlhý čas, kým pokryje celú našu planétu.”

~JOZEF PORUBČAN SJ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť952 reakcie0
(Share 214 0)


Téma: Talent / Mt 25, 14-30

Myšlienky... 232/2001

      Náš Spasiteľ v podobenstve hovorí o pánovi, ktorý pred odchodom na cestu zveril svoj majetok sluhom – „každému podľa jeho schopností“ (Mt 25, 15). Títo sluhovia neurobili nič špeciálne – nemali žiaden nárok na spravovanie tohto majetku. Bolo to jednoducho slobodné rozhodnutie ich pána. Zaujímavé je však to, že im nedal žiadne inštrukcie, ako zaobchádzať so zvereným majetkom. Záver podobenstva však zreteľne hovorí o tom, že napriek tomu očakával zveľadenie svojho majetku. Dvaja sluhovia po jeho návrate mohli pochváliť s tým, že dvojnásobne zveľadili jeho majetok. Odmena in neminula. Ten tretí bol na tom horšie. Odovzdal síce pánovi to, čo mu zveril, ale pán tým nebol spokojný. Nazval ho „zlým a lenivým sluhom“(Mt 25, 26), odobral mu talent, ktorý mu predtým zveril a odohnal ho od seba.
      Kresťania všetkých storočí správne usudzovali, že talent v podobenstve reprezentuje všetky schopnosti, s ktorými človek prichádza na svet. V tomto zmysle aj rozprávame o druhých: „Má talent na jazyky; maľovanie; vie pekne spievať; je dobrý v matematike; je šikovný majster...“ Predsa však spoznávame, že nie každý dobre hospodári so svojim darom. V histórií bolo veľa skladateľov, ale predsa len niektorí – ako Mozart alebo Bach – sú známi po celom svete. Mnoho spisovateľov ponúklo svetu svoje diela, ale predsa len niektorí – ako Homér alebo Dante – sú spomenutí v každej učebnici literatúry. Na svete je tisíce galérií s dielami výtvarníkov, ale predsa len niektorí – ako Rembrandt alebo Van Gogh – sú zapísaní do pamäte ľudí. Všetci títo ľudia, ktorých sme spomenuli, a mnohí ďalší mali veľký talent. Narodili sa s ním. Vlastnili tento dar bez akéhokoľvek svojho pričinenia. Tvrdo však pracovali na jeho rozvinutí. A tak z obdarovaných sa stali darcovia, ktorí venovali svetu priam umelecké skvosty. Je však otázkou, koľko iných ľudí s podobnými darmi prišlo na svet v priebehu storočí. Ťažko spočítať, koľkí z lenivosti a nezáujmu nepodnikli vôbec nič preto, aby využili dar, ktorý dostali. Isté je však jedno: svet je práve kvôli tomu podstatne chudobnejší. Byť obdarovaný – to je veľká zodpovednosť.
      Možno, že som urobil chybu, keď som na vysvetlenie správneho hospodárenia s talentami použil príklad takých velikánov v dejinách sveta. Vzniká tak pokušenie, že toto podobenstvo je určené pre tých, ktorí sa narodili s veľkým talentom. Musíme si však uvedomiť, že podobenstvo hovorí o určitom odstupňovaní: jeden dostal päť, druhý dva a tretí jeden talent... Zaiste mnohí ľudia prichádzajú na svet s mnohými talentami. No drvivá väčšina prichádza na tento svet s dvoma alebo jedným talentom. Na tom však vôbec nezáleží. Záleží len na jednom, aby sme s tým svojím talentom hospodárili čo najlepšie. „Lebo každému, kto má, ešte sa pridá a bude mať hojne“(Mt 25, 29). S každým talentom sa počíta...
      Záchranka priviezla do nemocnice muža, ktorý pri autonehode utrpel vážne zranenie hlavy. Odborné vyšetrenie iba potvrdilo vážny stav, ktorý vyžadoval operáciu mozgu. Okamžite telefonovali neurochirurgovi – primárovi oddelenia -, ktorý bol v tom čase dovolenkoval na svojej chate. Vo svojom obore patril medzi svetové špičky. Primár okamžite sadol do auta a uháňal do nemocnice. Neprešiel však ani polovicu cesty, keď odrazu motor auta zhasol. Skúšal naštartovať, ale márne. Vyšiel teda z auta a oslovil okoloidúceho: „Som lekár a ponáhľam sa k naliehavému prípadu. Moje auto sa pokazilo. Nemohol by som vás poprosiť, aby ste ma zviezli do nemocnice?“ Opýtaný však povedal: „Ja nemám auto. Ale ak chcete, pozriem sa, čo je s vaším.“ Primár privolil. Muž sa chvíľu pohral s káblami a povedal: „Skúste to znova!“ A auto naskočilo. A primár stihol prísť načas. A zranený bol zachránený...
      Tento lekár mal veľký talent. Bol špecialistom vo svojom obore. Ale predsa k záchrane zraneného bola potrebná pomoc človeka s úplne iným talentom, len ťažko porovnateľným s talentom lekára, ale napriek tomu v danej situácií veľmi dôležitým.
      Rozvíjať svoj talent, hoci sa nám zdá nepatrný, je veľmi dôležité. Bez neho svet bude o niečo chudobnejší...
25.06.2003 | Čítanosť(813)
Téma: Talent / Život
12.06.2003 | Čítanosť(2899)
Mt 25, 14-30
12.06.2003 | Čítanosť(2768)
Mt 25, 31-46
12.06.2003 | Čítanosť(2673)
Mt 25, 1-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet