15.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Dejiny ako celok sú bojom medzi láskou a neschopnosťou milovať, medzi láskou a odmietnutím lásky.

~JOSEPH RATZINGER~

08.03.2006 - Miron
čítanosť928 reakcie0
(Share 197 0)


Téma: Druhá pôstna nedeľa / Mk 2, 1-12

Homília

AI      Kňaz čakal v preplnenej čakárni na vyšetrenie u lekára. Prihovoril sa mu jeden muž z jeho farnosti, ktorý priviezol na kontrolu svoju staručkú matku. „Je tu veľa ľudí, však? Ale to je každý deň... To by bolo, keby toľkí každý deň čakali v cerkvi na spoveď, že?“ Kňaz mu odpovedal: „V takom prípade by sa to tu určite podstatne vyprázdnilo.“
      Ten muž však nepochopil odpoveď kňaza. Bolo mu to vidieť na tvári. My sme však určite v kontexte Božieho slova, ktoré práve zaznelo, pochopili, čo mal tým chcel kňaz povedať.
KE      Skúsme sa však ešte hlbšie otvoriť pre pochopenie tajomného súvisu medzi hriechom a ľudským životom.
DI      Dnešné evanjelium nám k tomu podáva pomocnú ruku. Sv. evanjelista Marek rozpráva, že keď štyria priatelia ochrnutého človeka ho nemohli dostať k Ježišovi pre množstvo ľudí, rozobrali strechu a spustili ho k Spasiteľovi. V tomto počínaní je zreteľne vnímať ich vieru. Boli presvedčení, že Ježiš Kristus môže pomôcť ich priateľovi. A nemýlili sa. Evanjelium je plné svedectiev o tom, že viera a dôvera človeka núti Boha konať.
      A Ježiš Kristus skutočne prerušuje svoje vyučovanie a hovorí ochrnutému: „Synu, odpúšťajú sa ti hriechy“ (Mk 2, 5). Toto zaiste nebolo práve to, čo azda chceli počuť. Spasiteľ však videl skutočný dôvod zdravotných problémov tohto človeka – a odpúšťa mu hriechy.
      Hriech je koreňom ľudskej biedy. S pádom našich prarodičov v raji prišiel vstúpil do tohto sveta hriech so všetkými svojimi dôsledkami. Sv. Pavol to pripomína Rimanom, že „mzdou hriechu je smrť“ (Rim 6, 23). Vieme, že telesná smrť je jedným z následkov dedičného hriechu. Všetci k nej spejeme. Choroby vstupujú do nášho života ako predzvesť smrti. Je priam nemožné vyhnúť sa chorobám, ktoré prichádzajú ako dôsledok starnutia. Sú však aj choroby tela, ktoré si privodíme vlastnými hriechmi. Možno, že stav tohto ochrnutého bol následkom jeho nezriadeného života v mladosti. Alebo to bolo niečo iné. Nevieme o tom nič konkrétne, ale vidíme, že Ježiš Kristus dáva jeho chorobu do súvisu so stavom jeho duše. Lieči najprv prvotný zdroj choroby a potom aj jej následky.
      Moderná medicína potvrdzuje túto tajomnú súvislosť, keď hovorí, že vysoké percento chorôb je následkom zlého duchovného rozpoloženia.
      Svetoznámy psychiater Carl Gustav Jung raz vyhlásil: Doteraz sa v mojej praxi ešte neobjavil ani jeden katolík, ktorý by sa pravidelne spovedal. - A my viem prečo. Má k dispozícií účinný prostriedok na vyriešenie problému viny - ten jedine účinný, ktorým sa viny odpustí, účet sa vyrovná a harmónia duše obnoví. (A. H. Mateje, Ozvena Slova 2, Grafički zavod LOGOS, Zagreb 1989, s. 143)
PAR      60-ročný človek ide k lekárovi. Je to po prvýkrát v živote. Doteraz nemal žiadne ťažkosti, mal sa dobre. Jeho manželstvo bolo kľudné, deti v poriadku, zamestnanie dobré. Žil si a všetko si doprial. Mohol si to dovoliť. Naraz nastali zdravotné problémy. Odrazu musí vziať na vedomie svoj zdravotný stav, musí zmeniť celý spôsob života. Žiadna káva, žiaden alkohol, žiadne ponocovanie. A k tomu celý rad liekov, prechádzky, pravidelný spánok.
      Keď ten človek vyšiel z ordinácie, povedal si: „To teda znamená, že musím úplne zmeniť svoj život, vážne a dôsledne, ak chcem žiť ďalej!“ Ihneď sa do toho pustí. Celý jeho život je od tejto chvíle iný.
      Začal žiť zdravším spôsobom života. Spoznal, aké chyby urobil v minulosti a pochopil ako a čo sa musí zmeniť k lepšiemu.
      Spoveď je taká ordinácia, kde má nastať spytovanie svedomia, tiež obrátenie a zmena života. (Homiletické směrnice 1988/89, s. 1/17)
MY      Zaiste nemôžeme očakávať, že toto je recept na každú chorobu. Nemôžeme sa vyhnúť tým, ktoré sprevádzajú proces starnutia. Ale úprimnou ľútosťou a prijatím odpustenia vo sviatosti zmierenia a pekným duchovným životom sa môžeme vyhnúť mnohým chorobám tela a môžeme odstrániť mnohé následky chorôb zo svojho organizmu, ktoré prišli ako následok našich hriechov. Vo spovednici Ježiš Kristus nelieči len dušu. Uzdravuje človeka ako celok. Pripomíname si to v modlitbe pred svätým prijímaním, keď hovoríme: „Prijatie tvojich svätých tajomstiev, Pane, nech mi neslúži na súd alebo odsúdenie, ale na uzdravenie duše i tela.“
ADE      Kňaz, ktorého som spomenul na začiatku, povedal pravdu. Keď bude viac ľudí čakať na spoveď, menej ich bude čakať na vyšetrenie u lekára. Amen.

12.06.2003 | Čítanosť(2870)
Mk 2, 18-28
12.06.2003 | Čítanosť(2622)
Mk 2, 1-12
12.06.2003 | Čítanosť(2588)
Mk 2, 13-17


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet