15.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nechápeme ani život, ani smrť, by ani seba samých - a chceli by sme plne preniknúť všetky tajomstvá neba i Boha?

~L. Veuillot~

06.03.2006 -
čítanosť1200 reakcie0
(Share 241 0)


Téma: Pohrebný príhovor

Myšlienky... 60/2006

      Prišli sme sa rozlúčiť s našim zosnulým bratom (sestrou). Možno, že len nedávno sme sa mu pozerali do očí a rozprávali sme s ním. A teraz sa za neho modlíme. Má to však zmysel? Je predsa mŕtvy, nehybný, studený, tak načo toto všetko? Načo tieto obrady a spevy?
      My však poznáme dôvod. Náš mŕtvy žije a stále patrí do našej rodiny kresťanov.
      Náš zosnulý žije. Jeho telo síce už znehybnelo, ale jeho duša žije ďalej. Prekročila prah smrti a predstúpila pred Boží súd. Neprišla tam však sama. Sprevádzajú ju naše modlitby, naše zmierne skutky, naša obeta svätej liturgie. Naše spoločenstvo – Cirkev, ho bude nestále sprevádzať. Kdekoľvek a kedykoľvek sa bude slúžiť svätá liturgia, veriaci budú na neho spomínať. Náš mŕtvy nie je sám, je náš, patrí medzi nás – kresťanov a my mu budeme pomáhať.
      Tak to urobil už pred dvoma storočiami pred Kristom židovský vodca Júda Machabejský. Pri jednej bitke sa u padlých vojakoch našli pohanské amulety, ktoré pobrali nepriateľom. To bolo zakázané, preto Júda nariadil vykonať zbierku a poslal ju do jeruzalemského chrámu, aby kňazi za týchto neposlušných padlých vojakov obetovali obetu za hriech. Veril totiž, že tí mŕtvi zasa budú žiť, že ich Boh vzkriesi. Aby im ich hriech v tom nezabránil, dal vykonať zmiernu obetu. Keď pomáha živým, pomôže tiež mŕtvym. To bolo jeho presvedčenie a Písmo ho zaň chváli.
      Krstom sme sa stali údmi tajomného Kristovho tela – Cirkvi, ktorú tvoria nielen kresťania žijúci v tomto svete, ale aj tí, ktorí už vstúpili do večnosti. Stále však sme jedným telom a preto má zmysel modliť sa za mŕtvych a pomáhať im.
      Modlime sa preto i za nášho brata (sestru), ktorého telesné ostatky dnes ukladáme do hrobu, aby ho náš príhovor sprevádzal k Božiemu trónu.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet