15.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ako sa pes bojí palice, ktorou bol bitý, tak aj diabol sa bojí kríža, pretože mu príde na um to drevo kríža, skrze ktoré ho premohol Kristus.

~sv. Cyril ~

06.03.2006 -
čítanosť1184 reakcie0
(Share 244 0)


Téma: Pohrebný príhovor

Myšlienky... 59/2006

      Stojíme nad rakvou nášho zosnulého brata (sestry) a v mysli si premietame spomienky, ktorú sú s ním zviazané. Nemôže nám pritom uniknúť jedna cenná črta jeho života. A tou je vernosť Bohu. Vieme, že práve kvôli tejto vernosti nemal v čase totality ľahký život, no vytrval, ostal verný.
      Pýtame sa: akú odplatu dostane ten, kto pre vernosť Bohu vytrvá prenasledovanie a niekedy aj smrť?
      Sväté písmo nám na túto otázku odpovedá. Okolo roku 160 pred Kr. sýrsky kráľ Antiochus kruto prenasledoval Židov. Chcel mať jednotnú ríšu i z náboženského pohľadu a preto zakázal židovské náboženstvo. Židia nesmeli obrezávať svoje deti, nesmeli zachovávať Zákon, nesmeli sa zhromažďovať k bohoslužbám. Ak to porušili, čakal ich trest smrti. Mnohí Židia však neposlúchli a preto si vytrpeli mučenie a smrť. Ich príbuzní, ale aj oni sami, kým zomreli sa pýtali na to isté. A dostávajú odpoveď: „Rozumní sa budú skvieť ako lesk oblohy a tí, čo mnohých priviedli k spravodlivosti, budú ako hviezdy na večné veky“ (Dan 12, 3). Príde čas, kedy sa napravia všetky nespravodlivosti, čo kedy vytrpeli národy a jednotlivci. Pri Poslednom súde, až budú vzkriesení mŕtvi, dostane každý odplatu za svoj život. Jedni večný život, druhí večnú potupu.
      Spravodliví, zbožní, mučeníci, svätci, ktorí svedčili o svojej vernosti Bohu, budú žiariť ako hviezdy.
      Vyplatí sa byť verným Bohu. Vyplatí sa znášať potupu, stratu pozemských výhod pre vieru. Boh statočnosť odmení záchranou, večnou radosťou.
      Veríme, že náš zosnulý brat (sestra) túto odmenu už prijal z Božích rúk. Buďme vďační za jeho svedectvo, ktoré obohatilo i náš život a posilnilo našu vieru.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet