15.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Len čo som uveril v Boha, pochopil som, že som nič iné nemohol urobiť, než žiť pre neho.”

~CHARLES DE FOUCAULD~

06.03.2006 -
čítanosť1242 reakcie0
(Share 219 0)


Téma: Pohrebný príhovor

Myšlienky... 57/2006

      Kedy je čas zomrieť? Aj keby niekto žil sto rokov, nikto nepovie, že je už načase, aby zomrel. A čo potom, keď stojíme nad rakvou človeka, ktorý mal vlastne život iba pred sebou, ktorý odišiel na prahu zrelého veku. Nezaoberáme sa azda mučivou otázkou: „Prečo musel tak predčasne zomrieť? Prečo ešte s nami nemohol byť?“
      Kniha Múdrosti nám na takéto otázky dáva odpoveď. Pre spravodlivého človeka neprichádza smrť predčasne (porov. Múd 4, 7). Nezáleží totiž na počte rokov, ktoré prežil, ale na tom, ako ich naplnil. Kto vyplnil život úprimnosťou, poctivosťou a láskou, pre toho je smrť i v mladom veku mohutným akordom ako je akord na konci skladby. „Pretože sa ľúbil Bohu, stal sa jeho miláčikom, pretože žil medzi hriešnikmi, bol prenesený“ (Múd 4, 10). Jeho smrť bola prejavom Božej lásky: žil medzi hriešnymi, ohrozovaný každodenne zlom, smrť ho vytrhla z nebezpečenstva, že sa jeho dobré zmýšľanie pokazí. Nežil síce dlho, ale zato žil hutnejšie, plnšie počas tých (?) rokov než druhí za sedemdesiat, osemdesiat... A pretože už ľudsky dozrel, múdry Hospodár presadil strom jeho života do večného sadu, aby tu prinášal ovocie.
      Život sa nemeria počtom prežitých rokov (porov. Múd 4, 8), ale mierou lásky. Kto zo seba vydal všetko, už je neschopný ďalej žiť. Pokúsme sa takto vidieť smrť nášho brata (sestry).


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet