23.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Modlitba je sila pre telo, istota pre dom. Je pečať panenstva, vernosť manželstva, výzbroj cestujúcich, stráž odpočívajúcich. Modlitba je obhajkyňa súdených, útecha verných, radosť radujúcich sa. Modlitba je rozhovor s Bohom, zjednotenie s anjelmi, odvrátenie zla, návrat hriešnikov.”

~SV. EFRÉM SÝRSKY~

01.03.2006 - Miron
čítanosť831 reakcie0
(Share 219 0)


Téma: Prvá pôstna nedeľa / Jn 1, 43-51

Homília

AI      Prvá pôstna nedeľa v katolíckej cirkvi byzantského obradu je venovaná spomienke víťazstva nad ikonoboreckým bludom. Práve na prvú pôstnu nedeľu sv. otcovia na 7. všeobecnom koncile v Nicei roku 787 vyhlásili náuku Cirkvi o uctievaní ikon a tým odsúdili bludné učenie, ktoré spôsobilo mnohé škody.
KE      Napriek zdanlivej neaktuálnosti nám táto spomienka v dnešnú nedeľu dáva vhodné posolstvo do veľkopôstnej doby.
DI      Ak sme sa usilovali dobre prežiť prvý týždeň pôstu, potom sa v našom vnútri muselo niečo odohrať. Prvým výsledkom tohto snaženia je zvyčajne intenzívnejšie vnímanie nedostatkov v duchovnom živote. Muž v stredných rokoch, ktorý možno prvýkrát v živote zobral vážne pozvanie pôstnej doby k duchovnej obnove, povedal: „To, čo sa vo mne odohralo v prvých dňoch pôstu, obrazne opíšem takto: Zapálil som v izbe svetlo a v tomto svetle som zbadal veľký neporiadok.“ Možno, že je nám ľahko stotožniť sa jeho pocitom. Tento „neporiadok“ – zlé návyky, rôzne slabosti, ale aj nesprávne životné postoje – môžeme charakterizovať ako odklon od pravdy. A to musíme brať vážne! Nesmieme sa dať uchlácholiť nepriateľom, že je to bezvýznamná maličkosť. Ak sa raketa pri štarte odchýli od smeru čo i len milimeter, v jej cieli táto odchýlka môže narásť na tisícky kilometrov.
      Svätí otcovia na Nicejskom sneme udali správny smer tým, že definovali správne učenie o úcte ikon. A nás vyzývajú, aby sme sa v túto pôstnu dobu otvorili pre pravdu a zavrhli všetko, čo sa od nej odkláňa. Tento hlas svätých otcov, biskupov vtedajšej cirkvi, sa spája s hlasom našich otcov biskupov, ktorí majú povinnosť bdieť nad zvereným Božím ľudom a upozorňovať na každý odklon od pravdy. A budeme načúvať tomuto hlasu, istotne sa budeme uberať správnym smerom.
PAR      Potvrdzuje to aj udalosť v životopise sv. mučeníka Teodora Tyrona, ktorého spomienka je ustanovená na prvú pôstnu nedeľu.
      V roku 362 sa stal rímskym cisárom Julián, ktorý dostal prívlastok „odpadlík“. Zriekol sa totiž kresťanstva a chcel vzkriesiť upadajúce pohanstvo. Vedel, že vonkajším a krvavým prenasledovaním kresťanov, ako viedli jeho predchodcovia, nedosiahne svoj cieľ. Začal používať prefíkanejšie spôsoby. Keďže vedel, ako kresťanský ľud prísne dodržiava pôst, rozkázal v prvý týždeň pôstu na trhovisku v Carihrade nebadane vymeniť všetky potraviny za tie, ktoré boli predtým prinesené ako obeta pri pohanských bohoslužbách. Tešil sa na okamih, kedy sa bude môcť kresťanom vysmiať za to, že práve v čase pôstu požívali také poškvrnené jedlo. Božím riadením sa však carihradskému arcibiskupovi Eudokijovi zjavil sv. veľkomučeník Teodor Tyron a povedal mu o škaredo zámere cisára Juliána. Arcibiskup upozornil veriacich na toto nebezpečenstvo. Poslúchli jeho hlas a tak nikto nejedol z týchto poškvrnených potravín. A Julián utŕžil za svoje počínanie hanbu pred celým kresťanským svetom.
MY      Zaiste mi dáte za pravdu, že v súčasnosti je počuť mnoho hlasov, ktoré oponujú hlasu pastierov dnešnej cirkvi. Je veľmi bolestivé, ak v novinách čítame stanovisko oponujúce slovám našich biskupov napísané človekom, ktorý sa prehlasuje za kresťana.
      Ak vo svojom vnútri spoznáme odklon od pravdy v tejto oblasti, skúsme si v tomto pôstnom čase osvojiť správny postoj. Načúvajme hlasu biskupov, ktorí poukazujú na nebezpečenstvá tejto doby a ponúkajú východiska. Ak prijmeme ich slová, nielenže nám to pomôže odstrániť mnohé iné odchýlky od pravdy, ktoré sa zakorenili v našom živote, ale prinesie to zahanbenie Božím neprajníkom dnešnej doby.
ADE      Spomienka na víťazstvo pravého učenia v boji s ikonoboreckým bludom je tak pre nás výzvou vysporiadať sa s každou nepravdou, ktorá doteraz ovplyvňovala náš život. Bude pre nás veľkým požehnaním, ak tento impulz prijmeme.

12.06.2003 | Čítanosť(3165)
Jn 1, 19-39
12.06.2003 | Čítanosť(3148)
Jn 1, 40-51
12.06.2003 | Čítanosť(2351)
Jn 1, 1-18


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet