14.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Kto neprestajne túži po niečom, pre toho je nádej určená.

~Goethe ~

01.03.2006 - Miron
čítanosť761 reakcie0
(Share 208 0)


Téma: Prvá pôstna nedeľa / Jn 1, 43-51

Homília

AI      Prvá pôstna nedeľa v katolíckej cirkvi byzantského obradu je venovaná spomienke víťazstva nad ikonoboreckým bludom. Práve na prvú pôstnu nedeľu sv. otcovia na 7. všeobecnom koncile v Nicei roku 787 vyhlásili náuku Cirkvi o uctievaní ikon a tým odsúdili bludné učenie, ktoré spôsobilo mnohé škody.
KE      Napriek zdanlivej neaktuálnosti nám táto spomienka v dnešnú nedeľu dáva vhodné posolstvo do veľkopôstnej doby.
DI      Ak sme sa usilovali dobre prežiť prvý týždeň pôstu, potom sa v našom vnútri muselo niečo odohrať. Prvým výsledkom tohto snaženia je zvyčajne intenzívnejšie vnímanie nedostatkov v duchovnom živote. Muž v stredných rokoch, ktorý možno prvýkrát v živote zobral vážne pozvanie pôstnej doby k duchovnej obnove, povedal: „To, čo sa vo mne odohralo v prvých dňoch pôstu, obrazne opíšem takto: Zapálil som v izbe svetlo a v tomto svetle som zbadal veľký neporiadok.“ Možno, že je nám ľahko stotožniť sa jeho pocitom. Tento „neporiadok“ – zlé návyky, rôzne slabosti, ale aj nesprávne životné postoje – môžeme charakterizovať ako odklon od pravdy. A to musíme brať vážne! Nesmieme sa dať uchlácholiť nepriateľom, že je to bezvýznamná maličkosť. Ak sa raketa pri štarte odchýli od smeru čo i len milimeter, v jej cieli táto odchýlka môže narásť na tisícky kilometrov.
      Svätí otcovia na Nicejskom sneme udali správny smer tým, že definovali správne učenie o úcte ikon. A nás vyzývajú, aby sme sa v túto pôstnu dobu otvorili pre pravdu a zavrhli všetko, čo sa od nej odkláňa. Tento hlas svätých otcov, biskupov vtedajšej cirkvi, sa spája s hlasom našich otcov biskupov, ktorí majú povinnosť bdieť nad zvereným Božím ľudom a upozorňovať na každý odklon od pravdy. A budeme načúvať tomuto hlasu, istotne sa budeme uberať správnym smerom.
PAR      Potvrdzuje to aj udalosť v životopise sv. mučeníka Teodora Tyrona, ktorého spomienka je ustanovená na prvú pôstnu nedeľu.
      V roku 362 sa stal rímskym cisárom Julián, ktorý dostal prívlastok „odpadlík“. Zriekol sa totiž kresťanstva a chcel vzkriesiť upadajúce pohanstvo. Vedel, že vonkajším a krvavým prenasledovaním kresťanov, ako viedli jeho predchodcovia, nedosiahne svoj cieľ. Začal používať prefíkanejšie spôsoby. Keďže vedel, ako kresťanský ľud prísne dodržiava pôst, rozkázal v prvý týždeň pôstu na trhovisku v Carihrade nebadane vymeniť všetky potraviny za tie, ktoré boli predtým prinesené ako obeta pri pohanských bohoslužbách. Tešil sa na okamih, kedy sa bude môcť kresťanom vysmiať za to, že práve v čase pôstu požívali také poškvrnené jedlo. Božím riadením sa však carihradskému arcibiskupovi Eudokijovi zjavil sv. veľkomučeník Teodor Tyron a povedal mu o škaredo zámere cisára Juliána. Arcibiskup upozornil veriacich na toto nebezpečenstvo. Poslúchli jeho hlas a tak nikto nejedol z týchto poškvrnených potravín. A Julián utŕžil za svoje počínanie hanbu pred celým kresťanským svetom.
MY      Zaiste mi dáte za pravdu, že v súčasnosti je počuť mnoho hlasov, ktoré oponujú hlasu pastierov dnešnej cirkvi. Je veľmi bolestivé, ak v novinách čítame stanovisko oponujúce slovám našich biskupov napísané človekom, ktorý sa prehlasuje za kresťana.
      Ak vo svojom vnútri spoznáme odklon od pravdy v tejto oblasti, skúsme si v tomto pôstnom čase osvojiť správny postoj. Načúvajme hlasu biskupov, ktorí poukazujú na nebezpečenstvá tejto doby a ponúkajú východiska. Ak prijmeme ich slová, nielenže nám to pomôže odstrániť mnohé iné odchýlky od pravdy, ktoré sa zakorenili v našom živote, ale prinesie to zahanbenie Božím neprajníkom dnešnej doby.
ADE      Spomienka na víťazstvo pravého učenia v boji s ikonoboreckým bludom je tak pre nás výzvou vysporiadať sa s každou nepravdou, ktorá doteraz ovplyvňovala náš život. Bude pre nás veľkým požehnaním, ak tento impulz prijmeme.

12.06.2003 | Čítanosť(3093)
Jn 1, 19-39
12.06.2003 | Čítanosť(3063)
Jn 1, 40-51
12.06.2003 | Čítanosť(2301)
Jn 1, 1-18


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet