15.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nesmieš patriť k tým, ktorí žiadajú znamenia, aby mohli uveriť. Tvoj život má byť pre neveriacich znamením, že Boh žije.

~JOHANNES LEPPICH~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1226 reakcie0
(Share 234 0)


Téma: Duchovný život / Mk 6,54 – 7,8

Myšlienky... 227/2001

      Azda len málokedy si uvedomuje, že náš každodenný život sa skladá z mnohých návykov. Jednoducho sme si zvykli niektoré veci robiť stále rovnako. Vezmime si napríklad len také ranné vstávanie. Po zazvonení budíka sa obliekame, umývame, pripravujeme raňajky... Je v tom určitá rutina čo a ako robíme. Sled zaužívaných návykov... Nie je na tom nič zlé. Tieto návyky sú jednoducho potrebné. Kto však spozoruje, že má nejaký zlý návyk, ktorý mu spôsobuje určité nepríjemnosti, tak sa ho snaží rýchlo odstrániť.
      Podobné návyky máme i v ostatných oblastiach života – pracujeme navyknutým štýlom, oddychujeme nám vlastným spôsobom. A určité návyky panujú i našom duchovnom živote. I tu môžeme zaznamenať určitú rutinu pri napĺňaní náboženských úkonov. Pokiaľ nám táto rutina napomáha držať poriadok duchovného života, potom je to v poriadku. Ale hrozí tu nebezpečenstvo, že táto rutina v duchovnom živote spôsobí formalizmus, alebo že nás prinúti dávať hlavný akcent tam, kde ho vôbec netreba.
      Toto sa prihodilo farizejom a zákonníkom. Ich návyk – hoci ich musíme pochváliť za horlivé dodržiavanie zákona – spôsobil, že sa nedokázali povzniesť a vidieť veci v širších súvislostiach. Tento ich návyk bol pre nich akoby reťazou, ktorá ich držala pri zemi a nedovoľovali im vidieť veci z Božej perspektívy. Preto nepriamo obžalovali učeníkov z nedodržiavania „obyčaje otcov“. Za toto sa im dostalo napomenutia. Ježiš Kristus im odcitoval slová proroka Izaiáša: „Tento ľud ma uctieva perami, ale ich srdce je ďaleko odo mňa. No darmo si ma ctia, lebo náuky, čo učia, sú iba ľudské príkazy.“ (Mk 7, 6-7)
      Zaiste cítime, že je to veľmi ostré slová. A určite by sme sa necítili príjemne, keby ich Boh povedal na našu adresu. Skúsme sa preto pozrieť na návyky v našom duchovnom – náboženskom živote. Skúmajme, či nie sú poznačené bezduchým formalizmom. Skúmajme, či nás tieto návyky nedržia príliš pri zemi, odkiaľ nemôžeme vnímať svet a život z Božej perspektívy. Skúmajme, či tieto návyky zapájajú aj srdce, aj myseľ, aj všetky naše schopnosti do oslavy Boha. Dobré návyky si uchovajme, ale každý zlý návyk odstráňme s takou ráznosťou, ako odstraňujeme zlé návyky v spoločenskom živote.
27.05.2011 | Čítanosť(4573)
Téma: Človek / Duchovný život
27.06.2003 | Čítanosť(3091)
Duchovný život
12.06.2003 | Čítanosť(2893)
Mk 6, 14-29
12.06.2003 | Čítanosť(2878)
Mk 6, 1-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet