14.november 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Pravá láska nikdy nepodlieha dôvodom. Boh ľúbi len preto, lebo ľúbi. Pre lásku samu. Dôvod je obsiahnutý v nej samej.

~GEORGE A. MALONEY~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1448 reakcie0
(Share 323 1)


Téma: Kríž / Nasledovanie Krista / Mk 8,34 – 9,1

Myšlienky... 226/2001

       „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma.“ (Mk 8, 34) V tomto príkaze sa skrýva podmienka, ktorú musí naplniť každý, kto chce pravdivo nasledovať Krista. Nie je to podmienka, ktorú majú napĺňa len kňazi a Bohu zasvätené osoby. Je to podmienka, ktorá dáva každému veriacemu urobiť „skúšku správnosti“ jeho duchovného života. Je to podmienka, ktorá je sústredená na kríž. Kríž je viac než len určitá udalosť na Golgote v toku dejín. Kríž je štýl života. Je to princíp života každého kresťana. Ježiš Kristus nám hovorí, že máme vziať svoj kríž a kráčať za ním! Čo to znamená? Lukášovo evanjelium nám to upresňuje slovami, že máme vziať „každý deň svoj kríž“ (Lk 9, 23). V týchto slovách je zreteľne povedané, že nasledovanie Krista, nie je záležitosťou niektorých časových úsekov života, ale je to záležitosť každodenného života, dotýkajúca sa i tých najvšednejších povinností dňa. „Vziať svoj kríž“ je takto naším potvrdením, že prijímame Kristovu vôľu a tak mu umožňujeme, aby žil v nás.
      Toto sa však neodohrá, pokiaľ úplne nepochopíme jeho príkaz: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba...“ Všimnime si, že Spasiteľ nehovorí, že sa máme „zaprieť v niečom“, ale že máme „zaprieť sami seba“. Bez tohto nie sme schopní vziať svoj každodenný kríž a kráčať za Kristom. Keď Ježiš Kristus zomrel na kríži, položil svoj život za nás všetkých. Je to dokonalé „zapretie seba samého“ kvôli naplneniu vôle nebeského Otca. Naše napodobňovanie toho dokonalého zapretia seba samých má mať tento cieľ – naplnenie Božej vôle. A toto nás privádza ku krížu... V tom spočíva nesenie kríža. A práve toto umožnilo mnohým svätým skutky heroickej lásky k Bohu i k blížnym. V tom spočíva nasledovanie Krista.
      A možno v tom spočíva dôvod, prečo mnohé kresťanské spoločenstvá pôsobia tak ťažkopádne a zastaralo napriek tomu, že sa účastnia na mnohých pobožnostiach a modlitbách. Modlitbový a liturgický život je nevyhnutne potrebný. Ale rovnako nevyhnutne potrebné je vziať svoj kríž každý deň, zaprieť seba samého a nasledovať Krista. Bez tohto aktívneho prvku môžeme byť leda tak sympatizanti Ježiša Krista, ktorí sa na neho pozerajú z opodiaľ a rozplývajú sa nad jeho skutkami. Ale nikdy z nás nebudú tí, ktorí kráčajú za Kristom.
      Nuž ale čo je lepšie? Spasiteľ nám to hovorí: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma.“ (Mk 8, 34)
20.09.2005 | Čítanosť(2509)
Téma: Kristus / Kríž / Obeta
21.08.2003 | Čítanosť(1669)
Téma: Kríž
12.09.2003 | Čítanosť(14708)
09.14. - Povýšenie sv. Kríža
12.06.2003 | Čítanosť(2819)
Mk 8, 31 - 9, 1
12.06.2003 | Čítanosť(2680)
Mk 8, 10-21


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet