25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Boh je odpoveďou na otázku, ktorou je človek.

~Heinrich Fries~

23.02.2006 - Miron
čítanosť1067 reakcie0
(Share 309 0)


Téma: Syropôstna nedeľa / Mt 6, 14-21

Homília

AI      Povedzte, stavajú sa múry nového domu skôr, než sú urobené základy? Prišívajú sa gombíky na látku skôr, než je odev ušitý? Seje sa zrno do zeme skôr, než je zem zoraná? Tieto otázky nám prídu tak trochu nezmyselné. Dobre vieme, že niektoré práce vyžadujú určitú postupnosť. Pri vynechaní jednej veci nie je možné urobiť druhú.
KE      V duchovnom živote platí podobná zákonitosť. Preto, keď vstupujeme do duchovného zápasu vo Veľkom pôste, Cirkev nás vyzýva k veľmi dôležitému kroku, ktorý sa odvíja od slov nášho Spasiteľa: „Ak vy odpustíte ľudom ich poklesky, aj váš nebeský Otec vám odpustí. Ale ak vy neodpustíte ľuďom, ani váš Otec neodpustí vaše hriechy“ (Mt 6, 14-15).
DI      Odpustiť a prosiť o odpustenie znamená nielen uštedriť priam smrteľnú ranu pýche, ktorá sa azda skrýva v našom srdci, ale tiež vytvorenie priaznivej duchovnej klímy pre vzrast čností. Už len tento prvý krok na začiatku Veľkého pôstu prináša hojné a viditeľné ovocie.
PAR      John Claypool vyrozprával príbeh o dvoch bratoch, identických dvojčatách. Nikdy sa neoženili, pretože si nevedeli predstaviť, že by sa mali od seba odlúčiť. Keď im zomrel otec, prevzali jeho obchod. Vďaka ich súdržnosti a spolupráci sa obchod stále viac zmáhal. Jedného dňa sa to však zmenilo. Roztržitý zákazník si zabudol vziať dolár, ktorý mu vydal jeden z bratov. Položili ho teda na pokladňu, aby bol poruke, keby sa zákazník vrátil. Ten skutočne o chvíľu prišiel. No dolár bol preč! Jeden z bratov sa spýtal druhého: „Ty si vzal dolár z pokladne?“ „Nie, nezobral som ho,“ odvetil brat. „Určite si ho musel vziať ty, kto iný...?!“ „Ja som žiaden dolár nevzal!“
      Od toho okamihu začalo medzi bratmi rásť podozrievanie a nedôvera a to až do takej miery, že nemohli už ďalej spolu pracovať. Rozdelili obchod múrom na dve časti. Z jedného obchodu vznikli dva. Hnev, ktorý cítili jeden k druhému spôsobil, že odmietli sa spolu rozprávať. Tak sa stalo, že takmer vedľa seba pracovali dvaja bratia, ktorí sa spolu nerozprávali 20 rokov.
      Jedného dňa pri obchode zastalo auto. Vystúpil z neho muž, ktorý si hneď zamieril do jedného z tých dvoch obchodov. Po pozdrave sa spýtal: „Pracujete v tomto obchode dlho?“ „Áno, 30 – 40 rokov,“ znela odpoveď.
      „Dobre,“ pokračoval nezvyčajný zákazník. „Musím vám niečo povedať. Asi tak pred dvadsiatimi rokmi som prechádzal cez toto mesto. Bol som bez zamestnania, bez strechy nad hlavou. Nemal som žiadne peniaze a nejedol som už celé dni. Išiel som vašou ulicou. Keď som sa pozrel cez výklad do vášho obchodu, zbadal som, že na pokladni je položený dolár. Keďže ani v obchode ani za pultom nebolo nikoho, vkradol som sa potichu dnu a ten dolár som ukradol. Nie je tomu ešte tak dlho, čo som sa stal kresťanom. Obrátil som sa a uveril som v Ježiša Krista. Teraz už viem, že to bolo zlé, že som ten dolár ukradol... Prišiel som, aby som vám ho vrátil aj s úrokmi a poprosil o vaše odpustenie.“
      Keď dokončil túto svoju spoveď, obchodník – jeden z bratov – začal plakať a povedal: „Urobili by ste pre mňa láskavosť?“ Mohli by ste ísť do vedľajšieho obchodu a porozprávať to tiež môjmu bratovi?“
      Neznámy muž to samozrejme urobil a tak o chvíľu si bratia po dvadsiatich rokoch padli do náručia a s plačom sa ospravedlňovali jeden druhému. (www.esermons.com )
MY      Dvadsať rokov trvajúci zlomený vzťah a vzájomný hnev nebol dôsledkom ničoho iného, ako vzájomného nepochopenia. Uzdravenie tohto vzťahu a vzájomné zmierenie prišlo vďaka človeku, ktorý miloval Krista tak silno, že sa snažil ponaprávať všetko zlo, ktorého sa v živote dopustil.
      Zaiste uvažujeme nad mnohými vzťahmi, ktoré síce poznačené tak veľkou nenávisťou ako to bolo medzi spomínanými bratmi, ale predsa nie sú v poriadku a potrebujú uzdravujúci dotyk, ktorý sa uskutočňuje aktom odpustenia, či prosby o odpustenie. Cítime, že tieto narušené vzťahy sú pre nás bremenom, ktoré sťažuje náš život a odoberá nadšenie pre pestovanie duchovného života.
Bratia a sestry! Prijmime s odvahou a úprimnosťou výzvu dnešnej nedele, ktorá nás volá k odpusteniu i k prosbe o odpustenie. Je to dôležitý krok, bez ktorého by mohlo naše duchovné úsilie vo Veľkom pôste vyjsť navnivoč.
ADE       „Ak vy odpustíte ľudom ich poklesky, aj váš nebeský Otec vám odpustí. Ale ak vy neodpustíte ľuďom, ani váš Otec neodpustí vaše hriechy“ (Mt 6, 14-15).

      Inšpirácie: Mt 6, 16-24
      Archív: Syropôstna nedeľa

12.06.2003 | Čítanosť(6004)
Mt 6, 25-34
12.06.2003 | Čítanosť(3886)
Mt 6, 16-24
12.06.2003 | Čítanosť(3842)
Mt 6, 9-15


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet