23.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nielenže sa nemáme hanbiť za smrť Pána, nášho Boha, ale máme do nej vkladať bezhraničnú nádej a máme sa ňou zanietene chváliť: veď tým, že od nás prijal smrť, ktorú v nás našiel, dal nám neotrasiteľnú istotu, že nám v sebe dá život, ktorý sami zo seba mať nemôžeme.

~sv. Augustín~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1061 reakcie0
(Share 235 1)


Téma: Kríž

Myšlienky... 225/2001

      Dnes ako aj po nasledujúce dni poprazdenstva sviatku Povýšenia svätého Kríža bude v centre našej pozornosti kríž vyložený v prostriedku chrámu. Toto naše zhromaždenie okolo kríža nám pripomína tých, ktorí stáli na Golgote okolo kríža na ktorom trpel náš Spasiteľ. Sv. Matúš hovorí: „A tí, čo šli okolo, rúhali sa mu: potriasali hlavami a vraveli: „Ty, čo zboríš chrám a za tri dni ho znova postavíš, zachráň sám seba! Ak si Boží Syn, zostúp z kríža!“ Podobne sa mu posmievali aj veľkňazi so zákonníkmi a staršími: „Iných zachraňoval, sám seba nemôže zachrániť. Je kráľom Izraela; nech teraz zostúpi z kríža a uveríme v neho. Spoliehal sa na Boha; nech ho teraz vyslobodí, ak ho má rád. Veď povedal: „Som Boží Syn.“ (Mt 27, 39-43) Sv. Lukáš dodáva: „Aj vojaci sa mu posmievali. Chodili k nemu, podávali mu ocot a hovorili: „Zachráň sa, ak si židovský kráľ!“ (Lk 23, 36-37) Dokonca aj jeden zo zločincov, ktorý bol s ním ukrižovaný, sa mu rúhal: „Nie si ty Mesiáš?! Zachráň seba i nás!“ (Lk 23, 39) Spasiteľ vo chvíli, keď umiera za tento svet, musí znášať poníženie, opovrhnutie a výsmech tohto sveta.. Aká obrovská bolesť! A do tohto hluku výsmešných a rúhavých hlasov zaznie jeden úplne odlišný hlas. Hlas druhého zločinca, ktorý odmietol sa podriadiť zmýšľaniu davu. Preto bol schopný prosby: „Ježišu, spomeň si na mňa, keď prídeš do svojho kráľovstva.“ (Lk 23, 42) A dostáva sa mu obrovského prísľubu: „Veru, hovorím ti: Dnes budeš so mnou v raji.“ (Lk 23, 43)
      Kristov kríž je aj dnes obklopený mnohými hlasmi, hlasmi úplnej nevery, ktoré sa ho snažia potupiť, vysmiať, znevážiť... Nie je žiadnym tajomstvom, že k tomuto kričiacemu davu sa pridávajú mnohí bez toho, aby sa snažili najprv Ježiša Krista spoznať a pochopiť. Nie je žiadnym tajomstvom, že sa k tomuto kričiacemu davu súčasnosti pridávajú aj niektorí kresťania len preto, že nedovolili, aby ich viera dospela spolu s ich telom a umom. A niet azda smutnejšej udalosti, ako je zneváženie Krista tými, ktorí nosia jeho meno!
      Kríž uprostred chrámu nás pozýva k zamysleniu. Koľkokrát sme sa pridali k tomu kričiacemu davu súčasnosti a ponížili „kríž“ znevážením Cirkvi, podporou nekresťanských hodnôt a kritikou noriem života, ktoré vychádzajú zo Zjavenia?
      Je ľahké splynúť s kričiacim davom zvlášť v okamihoch, kedy vidíme jeho zdanlivú prevahu. No lepšie je nájsť odvahu i takej chvíli pridať sa na stranu „kríža“. Kajúci zločinec sa obracia na Ježiša Krista vo chvíli, kedy sa zdá porazený. Vo chvíli, keď už svet nemôže Spasiteľovi nič horšie. Vo chvíli, keď aj apoštolom sa zdalo, že je všetko stratené. Kajúci zločinec práve v tejto chvíli v Ježišovi spoznáva Pána sveta. Neobracia sa s prosbou o milosť tým pod krížom, ktorí mohli vytrhnúť klince z jeho rúk a nôh a sňať ho s kríža. Obracia sa k tomu, ktorého ruky a nohy sú podobne pribité na kríž. Obracia sa na toho, kto je už zdanlivo bezmocný. A dostáva odpoveď na svoju žiadosť: „Veru, hovorím ti: Dnes budeš so mnou v raji.“ (Lk 23, 43)
      Kiež by sa i v nás v týchto chvíľach adorácie svätého kríža zrodila schopnosť spoznať Pána vesmíru v každej chvíli, kedy sa zdá, že kričiaci dav súčasnosti nad ním triumfuje. Kiež by sme sa mu vedeli klaňať i takejto chvíli. Kiež by sme sa postavili rozhodne na jeho stranu i za cenu zinkasovania nejakých úderov. Môžeme si byť istí, že v takejto chvíli k nám Pán prehovorí takto: „Veru, hovorím ti: Dnes budeš so mnou v raji.“ (Lk 23, 43)
20.09.2005 | Čítanosť(2620)
Téma: Kristus / Kríž / Obeta
21.08.2003 | Čítanosť(1752)
Téma: Kríž
12.09.2003 | Čítanosť(14832)
09.14. - Povýšenie sv. Kríža


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet