22.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Kríž je odpoveďou sveta na kresťanskú lásku.

~Ernst Bloch ~

17.02.2006 - Miron
čítanosť846 reakcie0
(Share 239 1)


Téma: Mäsopôstna nedeľa / Mt 25, 31-46

Homília

AI      Katechéta na hodine náboženstva pre stredoškolákov položil otázku: „Vedeli by ste vymenovať päť najväčších problémov našej spoločnosti?“ Bola to zrejme ľahká otázka, pretože študenti priam sypali odpovede. Problémy videli počnúc nezamestnanosťou, cez medziľudské vzťahy až po medzinárodný terorizmus. Potom nasledovala druhá otázka: „Ktorý z týchto problémov ste sa pokúsili vyriešiť?“ Nastalo ticho. Žiadna odpoveď. Napokon jedna dievčina povedala: „Ako by sme to mohli my vyriešiť? Veď je to nad naše sily!“
      Odpoveď bola úprimná a na prvý pohľad aj správna. Keď sa stretávame s problémom veľkého rozsahu, cítime sa príliš slabí na to, aby sme sa s ním začali boriť. Azda toto mal na mysli duchovný spisovateľ Henri Nouwen, keď povedal, že tí, ktorí chcú pomôcť všetkým, nakoniec nepomôžu nikomu.
KE      Ježiš Kristus nás preto na mnohých miestach v evanjeliu nabáda, aby sme sústredili svoju pozornosť na blížneho. Dnes tak robí slovami: „Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili“ (Mt 25, 40).
DI      Náš Spasiteľ videl problémy vtedajšieho sveta. Videl mnoho chorých, ktorým sa nedostávala opatera; vnímal ťažkú hospodársku situáciu v krajine, ktorá mnohých priviedla na samotný kraj biedy; videl korupciu, zlodejstvo a nečestnosť. Napriek tomu však priamo nežiada, aby sme sa pustili do riešenia týchto problémov. Ukazuje však na blížneho, na konkrétneho človeka, ktorý je v našej blízkosti. Ak je gniavený problémami súčasnej doby a my mu pomôžeme, Spasiteľ takému skutku pripisuje veľkú hodnotu, tým, že sa stotožňuje s príjemcom nášho dobrodenia. Zaiste tým nevyriešime problémy súčasného sveta, ale môžeme vyriešiť problém jedného konkrétneho človeka.
PAR      Peknú ilustráciu priniesol časopis Time, keď pred pár rokmi uverejnil článok o lekárovi, ktorý žil v Hirošime v čase atómového výbuchu.
      Dr. Fumio Shigeto práve čakal na taxík, keď došlo k výbuchu. Nestalo sa mu nič vážne, lebo bol chránený rohom budovy. Ale celá rušná ulica bola plná obetí – mŕtvych i ranených, ktorí volali o pomoc. Nevediac, čo sa stalo, ostal chvíľu bezradný pred tou horou ranených? „Čo tu ja sám zmôžem?“ pýtal sa v duchu sám seba. No potom si jednoducho kľakol a začal ošetrovať muža, ktorý mu ležal pod nohami.
      Je toľko biedy vo svete, je toľko potrieb. Nesmieme sa vzdať pri uvedomení, že na toto všetko nestačíme. Je potrebné pomôcť tomu, „kto nám leží pri nohách“. A potom ďalšiemu. A ďalšiemu...
MY      Možno sa nám nevidí, že evanjelium nám radí „odvrátiť“ pozornosť od veľkých problémov súčasnosti. Možno by sme očakávali skôr výzvu k aktívnemu riešeniu ťažkostí, ktorých sme svedkami. Ale priznajme si, že na to nemáme ani moc, ani prostriedky. I pri tej najlepšej vôli by sme ostali iba pri chcení. Môžeme však urobiť to, čo je v našich silách, hoc aj v prospech iba jedného jediného človeka. Ak však tak urobia všetci kresťania, tak sa pomôže jednej miliarde ľudí a to by mohlo znamenať priam celosvetové vyriešenie jedného z problémov ľudstva.
      Táto naša angažovanosť je potrebná aj z iného dôvodu. Ježiš Kristus ju uvádza ako zásadné kritérium pri Poslednom súde, pretože je konkrétnym prejavom našej lásky.
ADE      Nech nás teda pohľad na problémy spoločnosti neoberie o odvahu pomôcť vyriešiť problém človeka, „ktorý nám leží pri nohách“.

      Inšpirácie: Mt 25, 31-46

12.06.2003 | Čítanosť(2853)
Mt 25, 14-30
12.06.2003 | Čítanosť(2720)
Mt 25, 31-46
12.06.2003 | Čítanosť(2627)
Mt 25, 1-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet