26.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Rozum mi hovorí, že Boh je. Ako by povstal celý tento svet?

~Newman~

10.02.2006 - Miron
čítanosť781 reakcie0
(Share 311 0)


Téma: Márnotratného syna / Lk 15, 11-32

Homília

AI       Medzi obľúbené témy vedecko-fantastickej literatúry patrí cestovanie v čase. Je prirodzené, že človeka nadchýna predstava dostať sa určitým spôsobom do minulosti, pretože tým sa črtá možnosť revízie a nápravy. V dejinách svojho života totiž poznávame mnohé nesprávne kroky a trápne omyly. Vnímame ich ako zlo a preto si neraz povzdychneme: „Keby sa tak dalo všetko vrátiť naspäť. Keby sa dalo začať znovu od začiatku. Mnohé veci by som urobil inak.“
      Cestovanie v čase je však utópiou, to však neznamená, že svoj batoh výčitiek musíme nosiť so sebou.
KE      Radostná zvesť, ktorú nám priniesol Ježiš Kristus, nám hovorí, že nech sme už urobili čokoľvek, stále máme možno vrátiť sa k Bohu. On jediný nás môže oslobodiť od ťarchy výčitiek svedomia.
DI      Táto evanjeliová správa je zdrojom radosti a nádeje pre toho, kto ju prijíma. Kto odmieta Boha i jeho odpustenie, odsudzuje sa sám k životu s nespokojným svedomím. Nie je to pekný život. Je to prekliatie. Istý spisovateľ napísal knihu s titulom Naše činy nás nasledujú. V tomto názve cítiť strašnú úzkosť pred skutkom, ktorý sa stal a nasleduje nás. Dokonca ani trest nemôže zrušiť ten fakt, že k skutku došlo. Človek má svoju vinu stále pred sebou.
      Keď Kain zabil svojho brata, prichádzajú výčitky svedomia. Kain uteká pred Božím pohľadom cez hory a doly. Stále keď sa obráti, vidí, že Boh sa na neho pozerá. Snaží sa skryť pred Božím zrakom, túži, aby bol hoc aj za živa pochovaný, len aby unikol pred Bohom, ktorý ho usvedčuje zo strašného zločinu.
      Boh však nie je neľútostný prenasledovateľ. Naše chyby nám pripomína len preto, aby sme sa mohli vrátiť, aby nás pohol k ľútosti, ktorá privoláva jeho odpustenie. No človek mnohokrát radšej uteká...
PAR      Márnotratný syn spoznal svoje zlé konanie. Zaiste sa cítil hlboko zasiahnutý výčitkami svedomia. Svoju vinu mal stále pred sebou. Jeho práca, oblečenie i jedlo mu stále pripomínali nerozumnosť, ktorej sa dopustil. Svoj stav nerieši útekom pred výčitkami, ale ľútosťou, ktorá ho nabáda k návratu domov a k vyznaniu viny pred otcom. A práve táto ľútosť ho nakoniec oslobodzuje od ťarchy viny a vracia mu predošlú dôstojnosť.
      Výčitky svedomia nás privádzajú k uznaniu hriechu, ale blokujú nás v minulosti, nedávajú možnosť dostať sa z hriešneho stavu. Ľútosť je tiež uznanie hriechu, ale je to zároveň aj prekročenie hriechu. V ľútosti je myšlienka nápravy, vykúpenia. Ľútosť nás vyvádza z hriešneho stavu, pretože nám ukazuje cestu ako napraviť minulosť.
      Radostná zvesť evanjelia je v tom, že vykúpenie je možné, že človek nie je otrokom svojej minulosti, ale môže z nej vystúpiť k novému životu.
MY      Keď ste niekedy prechádzali okolo zberne starého železa, určite ste si všimli kopy železného šrotu, ktoré hrdzavelo pod otvorenou oblohou. Už sa nehodí k ničomu. Je to haraburdie, ktoré človek vyhodil.
      Tento železný šrot však naložia na vagóny, privezú do železiarni a hodia do vysokej pece. Kovový šrot sa roztaví, vysoká teplota zničí každú nečistotu a z pece vyjde ušľachtilý kov, ktorý možno nanovo použiť.
      Čo robí vysoká pec so starým železom, to môže urobiť každý so svojím životom i minulosťou. Tou teplotou, ktorá všetko roztápa a čistí je ľútosť spolu so všetkým, čo so sebou prináša.
ADE      Nemusíme túžiť po nejakom stroji času, aby sme mohli napraviť svoje chyby a trápne omyly. Naučme sa len skutočne ľutovať. Ľútosť spôsobuje našu premenu v novú bytosť. Je to evanjeliové posolstvo plné radosti a nádeje. Nuž neváhajme a prijmime ho.

      Inšpirácie: Lk 15, 11-32

12.06.2003 | Čítanosť(2466)
Lk 15, 11-32
12.06.2003 | Čítanosť(1975)
Lk 15, 1-10


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet