22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Keď vojak v boji utŕži nejakú ranu alebo trochu ustúpi, nikto nemôže byť taký náročný alebo taký nevedomý vo vojenských záležitostiach, že by takéto niečo kvalifikoval ako zločin. Len tí neutŕžia rany, čo nebojujú; tí, čo sa s väčším zápalom vrhajú na nepriateľa, dostávajú údery.

~sv. Ján Zlatoústy~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1486 reakcie0
(Share 211 1)


Téma: Kríž / Povýšenie svätého Kríža

Myšlienky... 223/2001

      Istý kňaz rozprával o dramatizácií umučenia Ježiša Krista, ktorú pripravila mládež v jeho farnosti. Najstarší miništrant hral úlohu Krista a ostatná mládež vojakov a kričiaci dav.
       „Ukrižuj ho! Ukrižuj ho!“ kričali a vyvliekli „Krista“ pred chrám, kde ho upevnili na improvizovaný kríž.
      Kňaz sa postavil bokom, aby videl, ako sa bude predstavenie odvíjať ďalej. Mládež obklopila kríž a miništrant v úlohe Krista zavesený na kríži im povedal tieto slová: „Hoci mi všetko toto robíte, predsa vám stále milujem.“ Vtedy si kňaz všimol malé dievčatko, ktoré s ostatnými farníkmi sledovalo toto predstavenie. Uprene sa pozeralo na scénu a dole líčkami jej stekali slzy.
      Kňaz neskôr povedal, čo mu v tej chvíli prebehlo mysľou: „Pre nás všetkých – „profesionálov“ – to bolo iba „predstavenie“. Pre ňu to bola reálna udalosť. Prežívala to skutočne tak, akoby bola práve na Golgote. My sme však už „naučený“ na kríž. Keď stretáme kríž sme skôr iba pozorovateľmi toho, čo sa Kristovi prihodilo. Kiež by sa v nás rovnako prebudili podobné city, ako u toho dievčatka. Veď Spasiteľ sveta visí na kríži, trpí a umiera pre vaše i moje hriechy...“
      Dnes, na sviatok Povýšenia svätého Kríža ako aj po ďalšie dni poprazdenstva (obdobie po sviatku) budeme prichádzať uctiť si svätý kríž uložený v prostriedku chrámu. Skúsme dobre využiť ten okamih. Odolajme pokušeniu, ktoré striehne pri úkonoch zbožnosti, ktoré dôverne poznáme. Skúsme sa zastaviť, zapozerať sa najprv na kríž a povedať si: „Toto je dielo mojich hriechov... A Kristus práve mne v tejto chvíli hovorí: Aj napriek tomu ťa milujem...“ Potom, potom už úkon uctenia kríža bude očistený od možného formalizmu. Bude to úkon, ktorý bude vyjadrovať toto: „Pane, aj ja ťa veľmi milujem...“
20.09.2005 | Čítanosť(2663)
Téma: Kristus / Kríž / Obeta
21.08.2003 | Čítanosť(1793)
Téma: Kríž
12.09.2003 | Čítanosť(14892)
09.14. - Povýšenie sv. Kríža


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet