20.apríl 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Neubíjajú ťa ani tak rany, ktoré dostávaš zvonka, ako skôr všetko zlé, čo uzatváraš v sebe, čo sa tam hýbe, kvasí a hnije.”


~MICHEL QUOIST~

22.12.2005 - Miron
čítanosť1363 reakcie0
(Share 269 3)


Téma: Narodenie Pána / Mt 2, 1-12

Homília

AI      Je prirodzené, že čím bližšie je nejaká veľká udalosť, tým viac sa o nej rozpráva. Aj dnešný sviatok bol už dlhší čas hlavnou témou pri našich vzájomných stretnutiach. Je škoda, že väčšinou to bolo spojené s materiálnym zabezpečením týchto sviatkov. Napriek tomu sme azda mohli zachytiť slová, ktoré nás prinútili premýšľať a tak azda aj nám pomohli plnšie pochopiť pravý obsah Vianoc.
      Pre mňa boli v tomto zmysle inšpirujúce slová staršej ženy, ktorá mi rozprávala o neutešenej atmosfére, ktorá vládne na jej pracovisku. Na konci si povzdychla: „Každý sa stará iba sám o seba... Cítim sa tam tak osamelá, opustená. Ešte dobre, že prichádzajú sviatky. Tak azda na deň dva to bude o niečo lepšie. Čo však z toho, keď sa to rýchlo vráti do starých koľají?“
KE      Je isté, že v takomto rozpoložení vianočná zvesť S nami Boh prináša mohutné povzbudenie a nádej.
DI      Tom Southerland je Američan, ktorého pred niekoľkými rokmi zajala skupina militantných moslimov na Strednom východe a držala ho štyri roky v zajatí. Keď po prepustení rozprával o tomto čase, každý chápal, čo pre neho bolo najťažšie. Hovoril: „Viete ako je to byť vo väzení? Ako je byť držaný nepriateľmi? Byť zajatcom? Je to pocit veľkej opustenosti - obávate sa, že ľudia už na vás zabudli... Myslel som si, že nikto ani nevie, že som vo väzení...“
      Tí, čo ho strážili, mali rádio naladené na stanicu BBC a tak Tom každý deň počúval spravodajstvo a dúfal a modlil sa, že v ňom začuje svoje meno... Dúfal, že reportér bude o ňom hovoriť a povie svetu o jeho uväznení i o jeho nevine. No toto sa nikdy nestalo. Tom stále viac si myslel, že o ňom nikto nič nevie. Konečne po štyroch rokoch bol oslobodený. Stretáva sa s manželkou Jean a o niekoľko dní šťastní odlietajú domov do San Francisca. Po pristáti Tom zbadal na letisku mnoho reportérov, televíznych kamier, svetiel a veľký zástup ľudí. Obrátil sa k manželke a povedal: „Jean, pozri sa na tých ľudí. Istotne s nami musela cestovať nejaká celebrita. Pozri sa dookola kto by to asi mohol byť.“ A Jean odpovedala: „Drahý, oni sú tu kvôli tebe. Ty si tá celebrita. To je všetko kvôli tebe.“
      Keď mu to povedala, Tom začal plakať a nemohol prestať. Vzlykal ako malý chlapec. Nemohol tomu uveriť. Povedal: „Ja som si myslel, že každý na mňa zabudol. Myslel som si, že nikto nevie o tom, že ma držia v zajatí. Myslel som si, že sa o to nikto nestará. Ďakujem Bohu, že som sa mýlil.“ (Podľa: www.eSermons.com - MOORE, J. W.: Let Us Go Over To Bethlehem. )
PAR      Pastieri v čase prvých Vianoc museli cítiť niečo podobné. Spoločnosť ich umiestnila na jednu z najnižších priečok spoločenského rebríčka. Považovali ich za nečistých ako fyzicky tak aj duchovne. Museli mať pocit, že sa o nich nikto nezaujíma. Museli mať pocit, že nikomu na nich nezáleží. Ale v tú prvú vianočnú noc pochopili, že sa v tomto pocite mýlili. Spoznali, že niekomu na nich záleží. Spomedzi všetkých ľudí sa anjel Pána zjavil im, aby im oznámil tú najradostnejšiu správu pre svet. Hneď sa vydali na cestu do Betlehema, aby videli zázrak Vianoc. Spoznali dar, ktorý Vianoce ponúkajú. Dar, ktorý sa nedá kúpiť za žiadne peniaze. Tým darom je poznanie, že Bohu na nás záleží a stará sa o nás. Dôkazom je betlehemské Dieťa - Spasiteľ sveta.
MY      Bohu na nás záleží. Možno, že pre niektorých to znie ako fráza... No pre nás, ktorí dnes otvoríme svoje srdce, aby sme prijali celú hĺbku a šírku tohto vianočného posolstva, to bude skôr malý zázrak. Pocítime, že „Boh je s nami“. A to tak intenzívne, že jednoducho nebudeme už ani vnímať pokušenie sveta, ktoré nám cez rôzne situácie a rôznych ľudí nahovára, že sme opustení, že nikomu na nás nezáleží... Istota, že sme Bohom milovaní, dá nášmu životu novú iskru, novú radosť i nádej. Okolo nás je mnoho sŕdc, ktoré sú vyhasnuté práve z dôvodu pocitu osamelosti, nezáujmu iných ba dokonca beznádeje. Naša vianočná radosť môže byť pre nich takým silným podnetom, že sa tiež pokúsia nanovo objaviť posolstvo Vianoc – s nami Boh.
ADE      V našich vzájomných stretnutiach v uplynulých dňoch často znelo prianie: „Požehnané sviatky...“ Ak otvoríme svoje srdcia pre toto betlehemské Dieťa, toto prianie bude určite naplnené.


      Inšpirácie: Narodenie Pána

12.06.2003 | Čítanosť(3261)
Mt 2, 13-23
12.06.2003 | Čítanosť(2875)
Mt 2, 1-12


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet