22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Blížny nie je ten, koho mám rád, je to ten, kto sa ku mne priblíži, bez výnimky.

~Edith Steinová ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1035 reakcie0
(Share 254 0)


Téma: Zlo / Odvaha

Myšlienky... 220/2001

AI       Každý z nás žije a pracuje v inom prostredí, ale aj tak máme jednu spoločnú skúsenosť. Ide o to, že v rozhovore dokážeme pretriasť všetky chyby a nedostatky tých druhých, neprítomných. Ťažko je pritom rozoznať, či ide o ohováranie alebo už o osočovanie. Kto skúsil vzoprieť sa tomuto hriechu, pocítil, že je to veľmi namáhavé. Preto sa väčšina nás s týmto ani netrápi. Povieme, že je to normálne, že to patrí k životu. A pritom si neuvedomujeme, že tým robíme ten náš svet ešte horším. Nesmieme byť ľahostajní voči hriechu!
KE       Ježiš nás povzbudzuje: „ Odvahu! Ja som to, nebojte sa!“ V ňom máme istotu, že sa nám podarí zmeniť pohľad na svet i na blížneho.
DI       Mám bojovať proti hriechu ohovárania a osočovania. Mimovoľky nám napadne: kde sa berie to zlo v človeku, ktoré núti špiniť česť toho druhého?
      Jedna rozprávka hovorí. Zlý čarodejník poslal raz do celého sveta svojich učňov, aby mu doniesli všetky najhoršie veci, ktoré nájdu. Učni sa vrátili a doniesli závisť, lakomstvo, pýchu, nenávisť, sebeckosť, postychtivosť a mnoho iných zlých vášni. Čarodejník zmiešal všetko dokopy a vykúzlil z tejto zmiešaniny najhorších ľudských vlastností krásne zrkadlo. Malo však jednu zvláštnu vlastnosť. Všetko sa v ňom odzrkadľovalo trošku inak. Dobré veci sa zmenšovali až na hranicu viditeľnosti a naopak tie zlé veci sa zväčšovali do veľmi veľkej miery.
      Zlý čarodejník bol so svojou prácou spokojný. Prikázal učňom, aby zrkadlo vyniesli až ku hviezdam a potom z tej najväčšej výšky, ho pustili na zem. Keď zrkadlo dopadlo na zem, rozbilo sa na milóny ľahučkých, takmer neviditeľných čriepkov, ktoré začali víriť vo vzduchu. Každému človeku, ktorému sa dostal čo i len najmenší čriepok do oka, zmenil sa pohľad na svet i na blížneho. Nedokázal už vidieť dobro okolo seba. Vo svete a v ľuďoch videl len tie zlé stránky a to ešte vo zväčšenej miere.
      Nepamätám sa ako sa rozprávka skončila. To ani nie je potrebné vedieť. Dôležité je, uvedomiť si, že všetci sme v moci hriechu. Niet človeka bez hriechu. Pádom prarodičov Adama a Evy prišiel na svet hriech. Akoby sa v tú chvíľu rozbilo čarodejníkove zrkadlo a zasiahlo každého človeka. V každom jednom z nás je náklonnosť k zlému, ako dôsledok neposlušnosti prvých ľudí voči Bohu.
PAR       Žiť v spoločnosti, kde vládnu iba zákony zla, by bolo pre človeka neznesiteľné. Veď je stvorený na obraz Boží. Ľudská duša nenájde nikde pokoj, kým nespočinie v Bohu. Nenájde šťastie mimo Boha. Preto Boh z lásky k nám, ľuďom, poznačeným dedičným hriechom posiela svojho Syna, Ježiša Krista. On nás obetou na kríži zmieril s Bohom a dal nám svoje slová, aby sme dokázali zmeniť svoj pohľad na svet i na blížneho.
      Keď nám skutočne niečo padne do oka, dobre vieme, koľko opatrnosti a trpezlivosti je zapotreby, aby sa smietka vybrala. A ak máme v oku zlý pohľad na svet a blížneho, treba ešte raz toľko trpezlivosti. Je namáhavé bojovať so zlom. Ale núka sa nám Božia pomoc. Boh nám hovorí asi toto: Samému ti to pôjde ťažko. Prijmi ma za pomocníka. Nielenže ti vo svojich sviatostiach dám potrebnú silu, ale v rozhodujúcich okamihoch ti pošepnem slová, ktoré ti ukážu správnu cestu.
MY       Prijmime Boha za svojho pomocníka v boji so zlom. Nedovoľme svojej lenivosti alebo ľahostajnosti, aby nás viedla ľahšou, ale nesprávnou cestou.
      Ako teda bojovať s Božou pomocou proti zlu? Úplne jednoducho. Usilovať sa vidieť vo všetkom a vo všetkých len tie dobré stránky. Nevšímať si zlo a nepodporovať jeho rast. Keď budeme reagovať len na dobro, zlo sa pomaly vytratí. Ako keď uschne rastlinka, ktorej sa pretrhnú korene.
      A tak keď budem na svojom priateľovi vidieť len jeho dobré stránky, nikdy nebudem mať dôvod niečo mu vyčítať. Keď sa pokúsim o takýto pohľad na svojich kolegov v práci, nikdy mi už nepôjdu na nervy. To iba prispeje k lepšej atmosfére. Keď sa budú manželia usilovať o takýto pohľad, len ťažko budú mať medzi sebou spory. A mohli by sme spomenúť mnohé a mnohé situácie, kde by zmena pohľadu na svet a blížneho priniesla požehnaný pokoj.
      Keď vám predsa vaše pochybnosti nahovárajú, že sa to jednoducho nedá takto kráčať životom, pozrite sa znova na Ježiša, ktorý nám hovorí: „Nebojte sa!“
ADE       Sme zodpovední za pokoj a dobrú atmosféru v rodine i vo svojom okolí. Vybudujeme to tak, že sa budeme usilovať s Božou pomocou a zmenu pohľadu na svet i blížneho. Amen.
20.04.2004 | Čítanosť(2273)
Téma: Diabol / Zlo
21.08.2003 | Čítanosť(1095)
Téma: Hriech / Zlo


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet