15.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Jednoduchý človek je ten, kto má pohľad priamy, nikdy nie dvojznačný. Zostáva samým sebou voči všetkým, na ktorých hľadí. Je a zostáva pravdivý vo všetkých svojich vzťahoch. Nehovorí jednému čierne a druhému biele. Vo svojich postojoch nie je prelietavý a nesedí na viacerých stoličkách.”

~PHILIPPE MADRE~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1555 reakcie0
(Share 269 0)


Téma: Ikona / Duchovný život

Myšlienky... 217/2001

      Počas cesty na Balkán mi praskla hadička chladiaceho systému v aute. Bolo to našťastie v jednom menšom rumunskom meste. Nezištnú pomoc mi ponúkol mladý sympatický Rumun, ktorý so mnou obišiel autoservisy a predajne náhradných dielov v tomto meste. Keď sme vstúpili do dielne autoservisu, moju pozornosť upútalo niečo, čo by som na takom mieste nečakal. Na stene visela nádherná a veľká ikona presvätej Bohorodičky a pod ňou horela olejová lampička. Zákazník, ktorý prišiel po nás, sa pred ikonou podľa zvyku východných kresťanov prežehnal a až potom išiel za svojou záležitosťou. Ikona teda nebola len akousi dekoráciou tohto miesta, ale symbolom prítomnosti nadprirodzeného sveta. Dielňa mala svoju atmosféru, ale príliš vzdialenú od atmosféry iných dielní, ktoré som predtým videl. Táto skúsenosť sa opakovala i v ostatných servisoch a predajňách náhradných dielov.
      S toto skutočnosťou sme sa stretávali aj v Grécku. Ikony viseli všade - v priestoroch colnice, v obchodoch, v recepciách hotelov – a to na mieste, ktoré bolo viditeľné aj z ulice cez otvorené dvere. Pri prechádzke či nákupoch bol takto človek pozvaný k uvedomeniu si vecí, ktoré nie sú z „tohto sveta“ i k strelnej modlitbe. I keď som nikdy nepochyboval o sile náboženských symbolov, ktorými sa veriaci človek obklopuje, táto skúsenosť ma nanovo a silnejšie presvedčila o ich užitočnosti pre duchovný život.
      Možno by bolo veľmi užitočné „obohatiť“ svoje pracovné prostredie – písací stôl, kanceláriu, predajňu – hoci len o malú ikonu. Ikona sa nazýva „oknom do absolútna“. Ikona pozýva k pohľadu do tohto absolútna. A k tomuto častému pohľadu nebude pozývať len nás, ale aj všetkých, ktorí budú vstupovať do nášho pracovného priestoru.
27.05.2011 | Čítanosť(4573)
Téma: Človek / Duchovný život
27.06.2003 | Čítanosť(3091)
Duchovný život


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet