22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Zmyslom života je uchovať si otvorené srdce pre všetko, čo je ľudské, a to i v sklamaní, samote, chorobe a smrti.

~Zenta Maurina Raudive~

20.06.2003 - Miron
čítanosť2630 reakcie0
(Share 496 1)


Téma: Život / Narodenie presvätej Bohorodičky

Myšlienky... 216/2001

      Múdro si počína ten, kto s úctou pozerá na veľké a slávne osobnosti, s túžbou naučiť sa od nich múdrosti života.
      Dnešný sviatok nám umožňuje takéto múdre počínanie. Pozeráme sa na presvätú Bohorodičku, ktorá prežila svoj život tým najdokonalejším spôsobom.
      Dobre prežiť život nie je veru jednoduché. Vyžaduje to nasadenie všetkých síl, ale i schopnosť k spolupráci. Človek, ktorý si myslí, že sám si dokáže zariadiť pekný život, sa podobá človeku, ktorý si chce postaviť pekný dom, ale bez architekta, bez plánov, bez cudzej pomoci. Zaiste niečo postaví, ale len s obrovskou námahou a možno pochybovať, či výsledkom tejto námahy bude pekný dom.
      Architektom nášho života je Boh. On nám naplánoval život tak, aby bol krásny, hodnotný a originálny. Každému z nás dal osobitné poslanie. Už dávno pred tým, než sme prišli na svet vedel, aké nám dá schopnosti, sklony a záľuby, aké ťažkosti vloží do nášho života a povahy. Všetko pripravil s nesmiernou starostlivosťou a láskou. Nič neprichádza do nášho života náhodne, pretože Boh všetky okolnosti zariadil presne tak, aby zapadali do plánu nášho života. Len hriech môže zničiť tento Boží plán. Aby sme tomu predišli, stačí len podriadiť sa jeho vôli, aby sa z nášho života stalo nádherné dielo Božej lásky a starostlivosti.
      Že je tomu tak, o tom svedčí presvätá Bohorodička. Boh si ju vo svojom pláne od vekov vyvolil za Matku svojho Syna. Panna Mária spolupracovala s Božským Architektom svojho života. Nestavala svoj život podľa svojej vôle, ale hľadala Božiu vôľu, ktorej sa ochotne podriadzovala. V správnych okamihoch, správne konala. Preto mohla radostne zvolať: „Hľa od tejto chvíle blahoslaviť ma budú všetky pokolenia: lebo veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný, a sväté je jeho Meno.“
      Kde hľadať Boží plán svojho života? Mnohí si s touto otázkou nevedia rady. Boží plán je vložený do Božieho Zjavenia. Je vo Svätom písme. Je to univerzálny plán života každého z nás. Nemusíme sa obávať nejakej uniformity. Každý, kto prijme tento plán, pre svoje schopnosti, záľuby i ťažkosti prežije slová Svätého písma osobitným spôsobom. A ak sa k tomu pridá ochotná spolupráca s Božou milosťou, výsledkom bude nádherne prežitý a veľmi hodnotný život.
      Jedným z mužov, ktorý prijal tento Boží plán svojho života, bol nepochybne nemecký biskup Klaus Hemerle. Zomrel 23. januára 1994. Keby sme mali jedným slovom vyjadriť, kto bol Klaus Hemerle, stačilo by povedať: Bol to človek milujúci Božie Slovo. Snažil sa žiť evanjelium – deň za dňom. Keď hovoril alebo písal, stále sa k nemu vracal a vykladal ho tisícorakým spôsobom ako zdroj života pre mnohých.
      Keď bol ešte riaditeľom Katolíckej akadémie, uvažoval v jednej homílií o Ježišovej vete: „Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili.“ Jeden mladík si chcel overiť spojenie týchto Hemerleho slov s jeho životom. Pozval sa teda k nemu na návštevu. Keď uvidel, s akou láskou sa biskup správa k nemocnému otcovi, úplne sa presvedčil o súlade medzi tým, čo biskup hovorí a ako koná. Po tejto návšteve začal radikálne meniť svoj život.
      Tisíce ľudí sa prišlo rozlúčiť s týmto veľkým biskupom. Celá katedrála tlieskala, keď biskup Lehmann vo svojej smútočnej reči nakoniec povedal: „Azda – a ja som si tým istý – žil medzi nami v Klausovi Hemerlem, bez toho, aby sme si to všimli, svätý kňaz a biskup.“ (Nové mesto č. 4/1994, s. 10)
      Plňme teda odvážne Boží plán nášho života, aby podobné slová mohli zaznieť aj po zavŕšení nášho pozemského života.
27.05.2011 | Čítanosť(4604)
Téma: Istota / Človek / Život
04.08.2004 | Čítanosť(1758)
Téma: Životná príležitosť
26.06.2003 | Čítanosť(3108)
Život – zmysel života


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet