15.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Boh sa neobáva toho, že ťa vidí plakať, lebo pozná hodnotu sĺz.”

~CARLO CARRETTO ~

20.06.2003 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť3290 reakcie0
(Share 728 0)


Téma: Život / Narodenie presvätej Bohorodičky

Myšlienky... 215/2001

      Každý z nás vie, že východ slnka predchádza hviezda, ktorá sa ako prvá zjaví na nebeskej oblohe. Svojou žiarou prevyšuje všetky ostatné hviezdy. Rýchle stúpa na oblohe a zvestuje blízky východ slnka. Voláme ju – hviezda ranná, zornička.
      Takou rannou hviezdou je na obzore ľudských dejín presvätá Bohorodička, Jej narodenie predchádzalo narodeniu večného Slnka, Krista, Božieho Syna, Spasiteľa sveta... Preto o nej na sviatok jej narodenia spievame: „Tvoje narodenie, Bohorodička Panna, zvestovalo radosť celému svetu, lebo z teba zažiarilo Slnko pravdy, Kristus, Boh náš, ktorý zrušil kliatbu hriechu a dal nám požehnanie. Zvíťazil nad smrťou a obdaril nás večným životom“ (Tropár sviatku).
      Že jej narodenie zvestovalo radosť celému svetu, vidíme príčinu už na prvých stránkach Svätého písma... Prví ľudia Adam a Eva ťažko urazili Pána Boha... Tým stratili Božiu milosť... Boh Stvoriteľ „ľutoval“, že stvoril človeka. Ale hneď tu prehovorilo Božie milosrdenstvo, že nechce ľudstvo naveky zavrhnúť, že nechce navždy nechať takýto stav. Hovorí o hviezde, ktorá vyjde z Jakuba (Num 24, 17) a zasa bude na zemi jasno... A tak sa aj stalo. Ľudstvo síce ešte dlho muselo čakať, ba ešte viac sa topilo v hriechu. Ale po rokoch sa objavila hviezda – ako tá ranná na oblohe – a zvestovala radosť celému svetu. Nebeský Otec už „neľutoval“, že stvoril človeka, pretože Boží Syn, Ježiš Kristus, z lásky Boha Otca vzal na seba ľudské telo, „zrušil kliatbu hriechu a dal nám požehnanie, zvíťazil nad smrťou a obdaril nás večným životom.“
      Narodenie Panny Márie, matky Spasiteľa sveta, takto naozaj prinieslo radosť celému svetu. Zažiarila ako ranná hviezda na nebeskej oblohe... A od svojho narodenia neprestajne svieti na túto zem... V starých dobách bola zornička vodcom lodníkov, námorníkov. Z dôvodu, že svoje miesto na oblohe nikdy nemení. Bola preto spoľahlivou ukazovateľkou smeru cesty. Preto aj námorníci cez mnohé stáročia nepoznali iných piesní k Panne Márií, než o Márií – Hviezde morskej, ktorej sa odporúčali pod ochranu.
      Ako tá morská hviezda ukazuje námorníkom správny smer cesty, tak aj presvätá Bohorodička ukazuje správny smer k večnému prístavu, cieľu – k Bohu. V osobných nebezpečenstvách i v chvíli poslednej, v krízach života, upierame k nej svoje zraky, aby nás viedla i sprevádzala po ceste k večnej blaženosti.
      Zbožná legenda hovorí, že keď k našim pohanským predkom prišli misionári, solúnski bratia sv. Cyril a Metod, na našej zemi, tam, kde začali šíriť kresťanstvo, postavili svätý kríž, na ktorý pripevnili obraz presvätej Bohorodičky.
      Symbolické a pravdivé. Tak ako na počiatku Kristovej Cirkvi, chce Panna Mária aj teraz zotrvať s nami a jej materinskému príhovoru budú sa tešiť aj budúce pokolenia. Preto veríme, že nás svojou ochranou a príhovorom ako morská hviezda vedie i privedie do večného prístavu, do neba, pre ktoré sme stvorení.
      Ó Mária, Matka Božia prečistá,
      Pros vždy za nás svojho Syna, Ježiša Krista.
      Jasná Zornica, naša orodovnica,
      svätá, prečistá Panna Mária!
27.05.2011 | Čítanosť(4530)
Téma: Istota / Človek / Život
04.08.2004 | Čítanosť(1715)
Téma: Životná príležitosť
26.06.2003 | Čítanosť(3044)
Život – zmysel života


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet