15.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Skutočná počestnosť sa nebojí pohanenia. Iba pseudopočestnosť, lebo jej záleží jedine na spoločenskom zdaní.”

~PAVOL STRAUSS~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1461 reakcie0
(Share 215 0)


Téma: Život / Narodenie presvätej Bohorodičky

Myšlienky... 214/2001

      Mariánske sviatky oslavujeme s istou radosťou i úctou. Ako pre kresťanov každého storočia, tak i pre nás je presvätá Bohorodička veľmi blízka. V každej dobe sa k nej veriaci obracali s prosbou o ochranu v ťažkých situáciách.
      Môžeme pokojne povedať, že život presvätej Bohorodičky má pre nás veľkú cenu.
      Bola od vekov Bohom vyvolená. Keď nadišla plnosť času, Boh jej prostredníctvom anjela zvestoval svoju vôľu, pričom rešpektoval jej slobodu. Mária povedala áno Božiemu plánu a prijala do svojho života Božieho Syna. Potom akoby ustúpila do pozadia. Z ústrania sleduje Ježiša Krista, trpí pri pohľade na bezprávie, ktoré mu tento svet spôsobuje. Stojí pod krížom, s bolesťou sleduje smrť svojho syna, ale nezúfa... Jej viera, nádej, dôvera nemajú hraníc...
      Keď sa naplnilo dielo spásy, Boh ju oslavuje výnimočným spôsobom. Jednou z jej výsad je to, že je prostredníčkou Božích milostí pre každé svoje dieťa – teda pre každého z nás.
      Preto život presvätej Bohorodičky má pre nás cenu. Nebolo by však tomu tak, keby si nebola uvedomila cenu vlastného života. Dobre vedela, že život má cenu len vtedy, keď je plne napojený na Boha a riadi sa podľa jeho vôle.
      Akú cenu má náš život? Môže niekto povedať, že náš život má pre neho cenu? Uvedomujeme si, že z Božieho pohľadu sa môže náš život javiť ako cenný, ale i bezcenný. Ako spoznáme, že náš život má z pohľadu večnosti cenu?
      Mladomanželia boli na dovolenke pri mori. Keď pri plávaní manželka stratila snubný prsteň, manžel sa namáhal, potápal a hľadal tak dlho, kým ho nenašiel. Cenu tohto prsteňa určovala láska k manželke.
      Po desiatich rokoch ten istý manžel svoju manželku opustil. Na ruke mala stále ten istý snubný prsteň. Ako to, že stratil svoju cenu? Lebo vyprchala láska k manželke.
      Podobne je to aj s naším životom. Má cenu len vtedy, ak v nás horí láska k Bohu. Pretože len vtedy máme nádej, že tento pozemský život prejde do večného života v spoločenstve s Bohom. Ak v nás niet lásky k Bohu a k jeho vôli, je ľahko možné, že k spáse nedôjdeme. Potom je náš život bezcenný.
      Možno, že teraz uvažujeme, akú cenu má náš život. Možno nachádzame rôzne biele miesta, kde Boh ešte nevstúpil. Možno nám prišli na myseľ situácie, kedy sme odporovali Božej vôli. Možno, že sa nám vidí život úplne bezcenný...
      Božie milosrdenstvo je však bez hraníc. I teraz nám vytrvalo ponúka možnosť začať od začiatku. Očakáva len naše slobodné „áno“... Ak sa slobodne rozhodneme pre Boha a pre napĺňanie jeho vôle v každodenných situáciách, náš život sa stane cenným... a bude cenný i pre našich blížnych.
      Prosme teda dnes presvätú Bohorodičku, aby nám vyprosila milosť poznania pravej ceny života.
27.05.2011 | Čítanosť(4530)
Téma: Istota / Človek / Život
04.08.2004 | Čítanosť(1715)
Téma: Životná príležitosť
26.06.2003 | Čítanosť(3044)
Život – zmysel života


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet