19.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Pane, nauč nás žiť s myšlienkou na zatratenie. Nie preto, aby sme sa ťa báli, ale aby sme pociťovali zodpovednosť.”

~G. K. Chesterton~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1290 reakcie0
(Share 269 0)


Téma: Život / Narodenie presvätej Bohorodičky

Myšlienky... 213/2001

      Sviatok Narodenia presvätej Bohorodičky je prvým sviatkom nového cirkevného roka vo východnej cirkvi. Každý začiatok sa spája s určitými predsavzatiami i s túžbou stanoviť si na toto nové obdobie priority života. Veľkou pomocou nám bude pohľad späť – na posledný mariánsky sviatok cirkevného roka – Zosnutie presvätej Bohorodičky. Ak dnes, keď oslavujeme jej narodenie zaletíme mysľou k okamihu, kedy sa narodila pre večnosť, pomôže nám to správne si stanoviť prostriedky i cieľ, ktorý chceme dosiahnuť. Život presvätej Bohorodičky je dokonalým príkladom plnenia Božej vôle. Plán, ktorý mal Boh s jej životom sa dokonale naplnil.
      Boh má podobný plán s každým človekom. Keď však pozrieme na svet okolo seba, prípadne sa pozrieme do minulosti, môže sa nám zdať, že tento jeho plán akosi nevychádza. Keď sa totiž povie plán – máme na mysli také čosi, ako výkresy budúceho domu, ktoré narysuje architekt. Ak všetko ide podľa tohto projektu, to čo je na výkrese, rýchlo sa stane skutočnosťou. Ak všetko ide podľa projektu... Božie plány sú nádherné a dokonalé. Počítajú však s človekom, ktorý sa neraz dá zviesť svojou slobodou. Nesleduje Boží plán, stavia si svoj život podľa svojej vôle. A svet podľa toho tak aj vyzerá.
      Skúsme zaloviť vo svojej pamäti a vytiahnime do svojej pozornosti ten okamih zo svojho života, kedy sme sa rozhodovali o niečom veľmi dôležitom a rozhodli sme sa zle. Zaiste sme potom prešpekulovali, ako dobre by bolo, keby sme sa boli rozhodli správne. Koľkým nepríjemnostiam, ktoré spôsobili bolesť nielen nám, ale aj ľuďom okolo seba, sme mohli predísť. O koľko by bol svet dokonalejší a krajší, keby vtedy bolo padlo správne rozhodnutie namiesto chybného.
      Začiatok nového cirkevného roka začíname pohľadom na narodenie prvého kresťana – presvätej Bohorodičky. Ona sa vedela správne rozhodnúť. Stavala svoj život podľa Božieho plánu. Kiež by táto slávnosť nám pomohla spoznať kde je rozdiel medzi mnou v Božom pláne a medzi mnou v tomto konkrétnom okamžiku. Takto si budeme vedieť stanoviť správne predsavzatia pre nasledujúce obdobie nového cirkevného roka. A ak toto predsavzatie dodržíme, priblížime sa k radostnej chvíli – k okamžiku, kedy sa narodíme pre večnosť, kedy naša duša spočinie v náručí nášho Spasiteľa.
27.05.2011 | Čítanosť(4600)
Téma: Istota / Človek / Život
04.08.2004 | Čítanosť(1757)
Téma: Životná príležitosť
26.06.2003 | Čítanosť(3106)
Život – zmysel života


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet