19.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Môžeš povedať Bohu áno, alebo nie; flirtovať s ním nemôžeš.”

~HANS URS VON BALTHASAR ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť817 reakcie0
(Share 234 0)


Téma: Sväté písmo

Myšlienky... 210/2001

      Počas dovolenky som sa vydal s rodinou do Grécka. Keď sme sa priblížili k Tesalonikám, automapa Grécka ukazovala, že mestu sa dá vyhnúť akýmsi kruhovým objazdom, ktorý sa napájal na diaľnicu v smere cieľa našej cesty. Nezaregistroval som však žiadnu smerovú tabuľu, ktorá by naznačovala takýto objazd. A tak sme sa dostali do centra Tesaloník v čase najväčšej dopravnej špičky. Tvrdenie turistických príručok, že jazda v Tesalonikách je len pre ľudí s pevnými nervami, sa ukázalo viac ako pravdivé. Boli sme priam strhnutí prúdom aut, ktoré z trojprúdovej cesty urobili päťprúdovú a cestu dopredu si razili trúbením i ráznou gestikuláciou. Povedal som si: „Každá cesta niekam vedie.“ A tak sme prechádzali centrom Tesaloník, nevediac, kam nás prúd aut unáša. V jednom momente som však zbadal smerovú tabuľu, ktorá odkazovala na mesto, ktoré ležalo v smere cieľa našej cesty. V zlomku sekundy som sa rozhodol a odbočil. Vošli sme do iného prúdu áut, ale táto cesta sa po niekoľkých kilometroch napájala na diaľnicu, na ktorú sme sa pôvodne chceli dostať.
      Keď som o tom neskôr uvažoval, pochopil som, že som urobil niekoľko chýb. Bolo mojou chybou, že som si nezadovážil mapu Tesaloník a dôkladne ju nepreštudoval. Bolo mojou chybou, že som nezastavil a nepýtal sa na správnu cestu. Na druhej strane dokázal som sa rýchlo a správne rozhodnúť, keď sa mi ponúkla šanca dostať sa na správnu cestu.
      Táto moja skúsenosť je akousi ilustráciou toho, čo sa odohráva v duchovnom živote mnohých ľudí. Život je cesta. V rukách máme Božie slovo, ktoré nám ukazuje správnu cestu – cestu k nášmu cieľu – nebu. Je chybou človeka, ak si túto „mapu“ podrobne nenaštuduje a tak dovolí prúdu tohto sveta, aby ho strhol a unášal bez toho, aby vedel kde ide. Nestalo sa vám to už niekedy? Ale i v takýchto prípadoch nám Boh dáva do cesty smerové tabule, ktoré nám môžu pomôcť dostať sa späť na správnu cestu. Stačí sa len správne a pohotovo rozhodnúť. Pozrite na Zacheja, na mýtnika Léviho – neskoršie apoštola Matúša, na lotra, ktorý sa kajal na kríži... Títo a mnohí ďalší sa v okamihu Božej milosti dokázali správne a pohotovo rozhodnúť a vrátili sa na cestu, ktorá vedie do neba.
      Keď sme si o pár dní chceli pozrieť Tesaloniky, už som mal mapu tohto mesta. Pred cestou som si ju poriadne preštudoval a počas cesty bola otvorená, aby sme kontrolovali správnosť smeru. A už sme neblúdili... Vedeli sme, kde sme, kde smerujeme...
      Je dobré mať „mapu života“ naštudovanú a otvorenú pre kontrolu správnosti smeru, ktorým sa náš život uberá. Tak nikdy nebudeme blúdiť. Budeme vedieť, kde sa nachádzame, koľko toho ešte máme pred sebou a kde smerujeme.
29.03.2006 | Čítanosť(1660)
Téma: Sväté písmo


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet