26.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Sirotou nie je ten, kto stratil otca a matku, ale kto nemiloval.”

~FRIEDRICH RÜCKERT~

20.06.2003 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť3041 reakcie0
(Share 654 0)


Téma: Presvätá Bohorodička / Zosnutie presvätej Bohorodičky

Myšlienky... 206/2001

      Na hrobke kresťanského mladíka je kytica ťažkých, bohatých pšeničných klasov a pod nimi zlatými písmenami nápis: „Boli plné!“
      Taký bol aj život Panny Márie. Plný a krásny. Už sv. Hypolit zo 4. storočia a sv. Ambróz zreteľne vyslovujú presvedčenie cirkvi o tejto výsade Panny Márie. Toto je aj zmysel slov pri zvestovaní – „milosti plná“(Lk 1, 28).
      Anglický maliar a kritik Hazlit pozeral sa kedysi na obraz krásneho dievčaťa. Bol očarený jej nevinnosťou, ktorá žiarila z jej tváre. Povedal: „Zdá sa mi, že by nebolo možné urobiť niečo nepekného pred týmto obrazom.“
      A k akej mravnej čistote sa dvíha obraz Nepoškvrnenej? Jej duša okrášľuje i telo. Bernadeta Soubirousová povedala: „Každý by bol hotový zomrieť, aby ju mohol ešte raz uvidieť.“ Preto cirkev vo svojich modlitbách a pobožnostiach o nej vyznáva, že je „jediná čistá a milosti plná“. Zbožná mariánska pieseň, ktorú náš ľud tak rád spieva, o nej hovorí: „Celá krásna si, Mária, v tebe škvrny nijakej niet...“
      Sv. Bazil Veľký o nej napísal: „Radosťou z teba plesá, milostiplná, všetko stvorenie, anjelský zbor aj ľudské pokolenie. Posvätný chrám, duševný raj a panien pochvala, z ktorej sám Boh si telo vzal a Dieťaťom sa pre nás stal. On od vekov je náš Boh. Tvoj život trónom si učinil a tvoje lono na priestranstvo nebies pozmenil. Radosťou z teba plesá, milostiplná, všetko stvorenie, sláva tebe“ (Z východnej liturgie).
      Mládenci v ohnivej peci pre svoju čistotu boli zachránení pred ohňom smrti (Dan 3, 1-97). Prorok Daniel zasa bol zachránený pre svoju spravodlivosť v jame medzi levmi (Dan 6, 1-28). A Panna Mária by mala podľahnúť smrti? Jej duša, čistá, rajsky krásna, opustila svet, aby trónila v nebesiach. Preto jej meno je životom spravodlivých, ktoré priťahuje k pokoju, čistote a nevinnosti.
      Dňa 14. septembra 1969 Svätý Otec Pavol VI. prišiel ako pútnik do talianskeho mesta Nettuno, kde vtedy boli ostatky mladej hrdinky sv. Márie Goretti, panny a mučenice. Pri tejto príležitosti povedal: „Čím zvíťazilo toto dvanásťročné dievča nad telesnou presilou? Svojou duchovnou silou! Nepoddala sa, i keď ju to stálo život. A splnili sa na nej Ježišove slová: „Kto stratí svoj život pre mňa, nájde ho“ (Mt 10, 39). Mária Goretti tak našla večný život, a to v najväčšej miere, podľa Ježišových slov: „Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha“ (Mt 5, 8).
      Panna Mária je takto príkladom pre mnohých, ktorí zasvätili Bohu svoj život práve podľa jej vzoru. Práve z tejto príčiny mnohí „upierajú svoje oči k Márií, ktorá žiari celej vospolnosti vyvolených ako vzor čností...“, hovorí koncil (Lum. Gent., 65).
      Pod klenbou mariánskej svätyne na Hostýne sú napísané slová: „Zústaň Matkou lidu svému!“
      Tak podobne volajme aj my k Panne Márií: zostaň Matkou svojmu ľudu – v každej potrebe, nešťastí a opustenosti. Neopúšťaj nás, posilni našu vieru, nádej a lásku – k svojmu Synovi a nášmu Bohu – ty „jediná čistá a milosti plná“.
20.09.2005 | Čítanosť(1634)
Téma: Presvätá Bohorodička
20.09.2005 | Čítanosť(1357)
Téma: Presvätá Bohorodička


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet