19.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ľudia sa nehanbili zameniť vlastnú slepotu za smrť Boha.

~Pavol VI.~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1038 reakcie0
(Share 272 0)


Téma: Duchovné cvičenia / Premenenie Pána

Myšlienky... 203/2001

      Určite ste zažili radostné chvíle, ktoré na vás tak zapôsobili, že ani čas nedokáže vymazať spomienku na ne. Medzi také chvíle zaiste patria aj okamihy, kedy človek zreteľne cíti Božiu prítomnosť.
      Apoštoli, ktorí videli premeneného Pána, určite nikdy nezabudli na ten okamih.
      Čo sa vlastne stalo na hore Tábor? Ježiš vzal Petra, Jakuba a jeho brata Jána na vysoký vrch. Tam sa pred nimi premenil. Apoštoli ho videli v jeho božskej sláve a kráse. Nečudo, že tento zážitok hlboko poznačil ich život.
      Podobnú skúsenosť môže zakúsiť každý z nás. Pravda v inej forme, ale výsledok je rovnaký. Je k tomu len potrebné „výjsť na vrch“. Teda utiahnuť sa na také miesto, kde budeme samy, kde nás nič zo sveta nebude vyrušovať.
      K tomu sú priam ideálne duchovné cvičenia. Pápež Pius XI. v obežnom liste zdôrazňuje veľkú potrebu duchovných cvičení. A to preto, že dnešná doba poznačená úžasným zhonom si to veľmi vyžaduje. Duchovné cvičenia vedú k upevneniu vôle, k nastúpeniu na cestu čností a účinne nabádajú k apoštolskej láske. Pápež Pius XI. vyslovil prianie, aby sa duchovných cvičení zúčastňovali všetky stavy. S odstupom času toto prianie nadobúda stále väčšiu vážnosť. Čím viac kresťanov prejde duchovnými cvičeniami, tým viac bude kresťanov pevných, statočných a odhodlaných nastúpiť na strmú cestu k dokonalosti. (Podľa: Stručná asketika, s. 130)
      Hlavným tónom duchovných cvičení je myšlienka obrátenia. V duši má nastať obrat k lepšiemu. Človek sa má vzdať hriechu a rozlúčiť sa so všetkým, čo znemožňuje cestu k Bohu. Zároveň má nájsť Božiu vôľu. Odovzdať sa jej, spojiť sa s ňou a zariadiť život podľa nej. K tomu smerujú meditácie, pobožnosti a Božská liturgia. Kňaz, ktorý vedie duchovné cvičenia, je akoby nástupcom Mojžiša a Eliáša, ktorých nám pripomína evanjelium.
      Mojžiš bol vodcom vyvoleného národa. Vyviedol ho z otroctva do zaľúbenej zeme. Bol Božím prostredníkom. Kňaz, ktorý vedie duchovné cvičenia, sprostredkováva Božie odkazy, hlása Božie pravdy a vedie dušu z otroctva hriechu do stavu Božej milosti a spravodlivosti.
      Eliáš bol neohrozeným nepriateľom pohanskej modloslužby. Horlil za pravého Boha. Podobne úlohou kňaza vo spovedi, ktorá završuje duchovné cvičenia, je porúcať modly hriechov v dušiach tých, ktorí si konajú duchovné cvičenia, aby sa v nich vybudovali oltáre pravému a jedinému Bohu.
      K tomu všetkému napomáha ticho, mlčanie, ktoré panuje počas duchovných cvičení.
      Istá pani v stredných rokoch po ukončení duchovných cvičení povedala: „ To, čo som prežila... to bolo jednoducho úžasné. Veľmi som cítila blízkosť dobrotivého Boha. Cítim sa šťastná a akoby ľahšia, zbavená bremien starostí. Cítim, že môj život bude odteraz iný... lepší. A mám z toho radosť.“
      A takúto radosť môže prežiť a vlastniť každý z nás. Stačí si len vybrať z bohatej ponuky duchovných cvičení.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet