22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Keby sme chceli človeka úplne zdeptať, zničiť, potrestať najhroznejším trestom, pred ktorým by sa triasol aj najhorší zločinec, stačilo by len dať práci ráz absolútnej neužitočnosti a nezmyselnosti.”

~FIODOR M. DOSTOJEVSKIJ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1021 reakcie0
(Share 214 1)


Téma: Kríž

Myšlienky... 200/2001

      Žijeme vo svete návodov na pekný život. Množstvo kníh o životnom štýle, tisícky drobných rád v populárnych časopisoch. Nad niektorými sa zamyslíme, iné s výsmechom a pohŕdaním zahodíme do koša.
      Evanjelium k nám prichádza tiež s návodom na pekný život, ktorý má prejsť do dokonalosti vo večnosti. Tento návod nás vedie k pohľadu na kríž. Zároveň však aj kladie vážnu otázku adresovanú každému z nás: „Čo pre teba znamená Kristov kríž?“
      Ohlasovanie ukrižovaného Krista v apoštolskej dobe sa zdalo „bláznovstvom“. Predstava židovského sveta očakávala prejav Božej moci, ktorý by zvrátil tok dejín a oslobodil židov od všetkých, ktorí ich utláčajú. Triumfujúci Boh rozšíri svoju vládu na všetky národy a Izrael bude mať na nej účasť. Pohanský svet, ktorému sv. Pavol zvestoval Krista, mal úplne inú predstavu o Bohu. Pre Grékov bolo priam neslýchané, aby sa Boha dotýkali ľudské osudy, nie to, aby priamo vstúpil do ľudských dejín.
      Ohlasovanie Ukrižovaného rozbíja tieto falošné predstavy o Bohu. Prinášalo učenie, ktoré hovorilo, že Boh nás vášnivo miluje. Dotýka sa ho všetka naša ľudská bieda, utrpenie i smrť. Táto vášnivá láska ľuďom Boha prinútila, aby zostúpil k nám a vzal na seba celé to jarmo bolesti ľudstva. Dá sa povedať, že dovolil zlobe sveta vyvŕšiť sa na ňom. Takto navždy zlomil moc hriechu, ktorým bolo ľudstvo spútané.
      Evanjelický teológ Walter Uhsadel mal v rolu 1938 krátky rozhovor so slávnym psychológom Carlom Gustavom Jungom v jeho dome v Küsnachte. Jung ukázal na kópiu konigfeldského gotického okna, znázorňujúceho ukrižovanie Krista. a povedal: „Pozrite, to je pre nás rozhodujúce.“ Keď sa ho teológ opýtal, prečo to hovorí, Jung odpovedal: „Len nedávno som sa vrátil z Indie. Tam som si to znovu uvedomil. Človek sa musí vyrovnať s problémom utrpenia. Človek na východe sa chce zbaviť utrpenia tým, že ho zo seba striasa. Človek na západe sa zasa pokúša potlačiť ho drogami. Ale utrpenie treba premôcť a premôcť ho možno iba tak, že ho nesieme. A to sa učíme od Krista.“ (Magdaléna Richterová, Mozaika radosti, LÚČ, Bratislava 1997, s. 80.)
      Pápež Pavol VI. dodáva vysvetlenie: „Pán nás vykúpil svojím krížom; svojou smrťou nám prinavrátil nádej, právo na život. Nemôžeme uctievať Krista, ak ho neuznávame ako svojho Spasiteľa, ak ho neuctievame v tajomstve kríža... Pán urobil utrpenie prostriedkom na vykúpenie; vykúpi nás prostredníctvom svojich bolestí, ak neodmietneme spojiť svoje utrpenie s jeho bôľom, aby sme ho pretvorili na prostriedok vykúpenia.“
20.09.2005 | Čítanosť(2663)
Téma: Kristus / Kríž / Obeta
21.08.2003 | Čítanosť(1793)
Téma: Kríž
12.09.2003 | Čítanosť(14892)
09.14. - Povýšenie sv. Kríža


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet