22.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Zadováž si do svojho domu dobré knihy! Z nich prúdia vlastné sily a účinkujú ako poklad požehnania pre deti a vnukov.

~Herman Hesse~

03.12.2005 - Miron
čítanosť1345 reakcie0
(Share 250 0)


Téma: Nášho otca svätého Mikuláša / Lk 6, 17-23

Homília

AI      Janík od malička rád kreslil. Rodičia preto nemali nikdy problém s darčekom pre neho. Vedeli, že sa určite poteší rôznym farbičkám a týmito darmi chceli aj napomáhať pri rozvíjaní jeho výtvarného nadania. Raz mu na narodeniny darovali špeciálne farby na sklo. Janík sa potešil, pretože už dlhší čas po nich túžil. Hneď sa zatvoril v izbe a po pár hodinách zavolal rodičov, aby sa prišli pozrieť na jeho dielo. Na sklo okna nakreslil slnko a oblaky a modrú farbu použil na oblohu.
      Rodičia ho pochválili. Bolo to skutočne pekné. Potom mu však otec povedal: „Je to nádherné. Si šikovný. No chcem ti niečo ukázať, aby si niečo pochopil.“ Prišiel k oknu a otvoril ho. Spýtal sa: „Čo vidíš?“
      „Oblohu, mraky, slnko...“
      „Správne. Toto je Božie dielo, ktoré je nádherné. Ty si ho však zakryl svojim dielom. Pochopil si?...“
      „Myslím si, že áno...“ povedal Janík.
      Chlapec pochopil, čo mu chcel otec povedať. Chápeme to však aj my? V tomto príbehu je poučenie i pre nás. Nezriedka sa stáva, že tiež „prekrývame“ nádherné Božie diela nejakým vlastným výtvorom, ktorý vôbec nepôsobí dokonalým dojmom.
KE      Sviatok nášho otca svätého Mikuláša nás upozorňuje na jedno takéto nesprávne počínanie.
      Svätý Mikuláš je nádherným dielom Božej milosti. Nebol to veľký teológ ani askéta. Bol to muž, ktorý sa otvoril pre Boha. Svätý Serafím Sarovský hovorí, že cieľom ľudského života je získať Svätého Ducha. Svätý Mikuláš tento cieľ dosiahol. Bol plný Svätého Ducha a jeho darov. Ľudia vnímali túto prítomnosť Svätého Ducha v Mikulášovi skrze črty jeho života: pokoj, láskavosť, trpezlivosť, súcit, dobrotu, sebakontrolu, milosrdenstvo, lásku... Bol neustále pripravený pomôcť každému či už v jeho materiálnej alebo duchovnej biede, neprávosti, ohrození života. Bol dobrým pastierom a učiteľom. Ako biskup žil nie pre seba, ale pre druhých. Bol modelom zbožnosti, pretože nasledoval svojho Pána, Ježiša Krista. Jeho svätosť bola pre ľudí obrazom Božej prítomnosti medzi nimi. Práve preto sa stal takým slávnym svätcom nielen vo svojej dobe, ale po celé stáročia až do dnešných dní.
PAR      Boh nám dnes dáva pred náš duchovný zrak svätého Mikuláša, ako vzor, ktorý je hodno nasledovať. Dáva nám ho ako príklad toho, čo môže jeho milosť spôsobiť v živote človeka.
      Toto nádherné dielo Božej milosti v človeku však často zakrývame. Zaiste dobre robíme, keď maličkými pozornosťami si pripomíname dobrotu a štedrosť svätého Mikuláša. No už menej dobre, ak toto dávanie je sprevádzané účinkovaním grotesknej postavy, ktorá je akýmsi krížencom medzi Santa Clausom a Dedom mrazom. A ešte menej je dobre, keď prejav tejto postavy nevedie k prebudeniu túžby po nasledovaní príkladu svätého Mikuláša, ale pohybuje sa niekde v prízemnej rovine plnej banalít a infantilnosti.
      Kedysi veriaci dávali pokresťančovali symboly a zvyky, ktoré boli vlastné pohanom. V súčasnosti – tak ako je to v prípade svätého Mikuláša – z kresťanských symbolov a zvykov sa vytráca to, čo bolo na nich podstatné.
MY      Dajme si teda pozor, aby sme neskĺzli pri týchto svätomikulášskych zvykoch na podobnú úroveň, ktorá neodráža skutočné posolstvo dnešného sviatku.
ADE      Rodičia malému Janíkovi kupovali také darčeky, aby nimi zároveň napomáhali rozvíjať jeho výtvarné nadanie. Nech aj naše vzájomné obdarovávanie má v sebe podobný ušľachtilý zámer. Nech je pripomenutím, že Božia milosť aj z našich životov môže urobiť nádherné dielo tak, ako to vidíme na svätom Mikulášovi.

12.06.2003 | Čítanosť(3910)
Lk 6, 37-45
12.06.2003 | Čítanosť(2820)
Lk 6, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(2687)
Lk 6, 12-19


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet