26.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Iba Boh môže milovať ľudí tak, ako ich miluje, aj keď vie o nich to najhoršie.”

~GRAHAM GREEN~

03.12.2005 - Miron
čítanosť932 reakcie0
(Share 252 0)


Téma: 29. nedeľa po ZSD / Lk 17, 12-19

Homília

AI      Často sa stretneme s takouto situáciou. Dáme dieťaťu nejakú sladkosť alebo drobnú hračku. Dieťa náš darček príjme, ale hneď nasleduje upozornenie jeho mamky: „A čo máš povedať?“ Dieťa hneď zareaguje a povie: „Ďakujem.“ Nehneváme sa na to dieťa, že nezareagovalo okamžite, pretože vieme, že k vypestovaniu vďačnosti je potrebná trpezlivá výchova, ktorá učí dieťa spoznávať prejavy lásky a odpovedať na ne správnym spôsobom.
KE      Dnes nám Božie slovo dáva podobnú výchovnú lekciu, keď nám rozpráva o uzdravení desiatich malomocných.
DI      Je prirodzené, že s úľubou pozeráme na Samaritána, ktorý ako jediný sa prišiel poďakovať za svoje očistenie z malomocenstva. A zdieľame s Ježišom rovnaký údiv nad nevďačnosťou tých ostatných. Poďakovať sa za prijaté dobrodenia sa predsa jednoducho patrí! Ale toto spravodlivé rozhorčenie sa môže obrátiť aj proti nám samým. Stačí si len pripomenúť koľké dobrá, ktoré pochádzajú od Boha, prijímame celkom prirodzene bez toho, aby sme boli za to vďační.
      Dokonca aj za schopnosť ďakovať by sme mali byť vďační. Vzdávanie vďaky Bohu totiž prináša veľký úžitok nám samým.
PAR      Vypočujte si rozprávanie Grega Andersona, v ktorom zachytáva svedectvo muža v zložitej životnej situácií. Opustila ho manželka a jemu sa zdalo, že sa mu zrútil celý jeho život. Prežíval hlbokú depresiu, stratil sebaistotu, dôveru v iných ľudí, vieru v Boha i radosť zo života. A každým dňom to bolo horšie a horšie. V jedno daždivé ráno sa cestou do práce zastavil v maličkej reštaurácií na kávu. Bolo tam pár ľudí, ale nikto sa nerozprával. Vládla tam podobná chmúrna atmosféra ako v jeho vnútri.
      V malom boxe pri okne sedela mladá matka s dcérkou. Práve im čašníčka priniesla objednané raňajky. Matka gestom ukázala dcérke, aby sa pustila do jedla. Ona sa však nahlas spýtala: „Mamka, a prečo sa tu nemodlíme ako to robíme doma?“ Čašníčka sa otočila a povedala dievčatku: „Srdiečko, pokojne sa môžeš pomodliť. A môžeš sa pomodliť aj za nás všetkých!“ Potom sa otočila k ostatným hosťom a veliteľsky povedala: „Všetci skloňte hlavy!“ Na prekvapenie všetci hostia jeden po druhom sklonili hlavy a čakali na modlitbu dievčatka. Ono bez akýchkoľvek rozpakov zložilo vážne ruky a začalo sa modliť: „Boh je veľký, Boh je dobrý a my mu ďakujeme za naše jedlo. Amen.“
      Keď doznela táto krátka, ale vrúcna detská modlitba, zdalo sa, že zmenila atmosféru v reštaurácií. Ľudia začali spolu hovoriť. Čašníčka po chvíli zašomrala sama pre seba: „Zdá sa, že by sme sa mali modliť každé ráno.“
      Modlitba zanechala hlboký dojem na mužovi, ktorý prežíval ťažkú životnú situáciu. Zrazu sa pozrel akosi inak na svoj život. A po dlhých týždňoch sa znovu prihovoril Bohu. Začal mu ďakovať za dobré veci, ktoré sa v jeho živote udiali. Čím viac ďakoval, tým viac sa mu vynáralo spomienok na veci, za ktoré by mal byť vďačný. Ešte dlho sedel pri svojej káve a ďakoval Bohu. Keď konečne vstal, cítil, že stojí na začiatku nového života. Cítil, že dostal novú šancu. (Podľa: www.eSermons.com - Giving Thanks Before Thanksgiving.)
MY      Tento príbeh nám hovorí, že vďačnosť voči Bohu sa mení na ďalšie požehnanie, ktoré sa nám dostáva do života. Mnohí môžeme potvrdiť túto pravdu osobnou skúsenosťou.
      Začať vzdávať vďaku Bohu znamená spustiť kolobeh požehnania a vďačnosti. Čím viac ďakujeme, tým viac dostávame a tak ešte viac ďakujeme... Je úžasné a nádherné vnímať tento kolobeh, ktorý nás dostáva stále bližšie a bližšie k Bohu.
ADE      Skúsme dnes odpovedať na výchovnú lekciu Božieho slova tým, že sa pokúsime spoznať bohatstvo Božích darov, ktoré berieme ako každodennú samozrejmosť, a poďakujme sa jednotlivo za každý z nich. Spusťme dnes kolobeh vďaky a požehnania...

29.11.2010 | Čítanosť(3904)
Téma: Lk 17, 6 / Viera
17.09.2003 | Čítanosť(2147)
Téma: Vďačnosť / Lk 17, 11-19
12.06.2003 | Čítanosť(2961)
Lk 17, 20-37
12.06.2003 | Čítanosť(2713)
Lk 17, 1-10
12.06.2003 | Čítanosť(2401)
Lk 17, 11-19


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet