26.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Štúdiom kníh človek Boha hľadá; v modlitbe ho nachádza.”

~BL. PÁTER PIO~

01.12.2005 - Miron
čítanosť405 reakcie0
(Share 167 0)


Téma: Pondelok po 33. nedeli po ZSD / 2 Pt 1, 20 – 2, 9

Myšlienky... 252/2005

      Nezriedka sa stretávame so sťažnosťami ustarostených rodičov, ktorí si nevedia poradiť so svojimi odrastenými deťmi. Cítia, že sa zmenili k horšiemu. Poznajú aj príčinu. Zmena nastala, keď sa dostali pod vplyv nových kamarátov, novej „partie“. Nebudeme sa však dnes zamýšľať akú radu dať týmto rodičom, skôr sa zameriame na načrtnutú príčinu zmeny. Jej pochopenie nám azda pomôže vyvarovať sa podobnému omylu.
      Máme úplnú slobodu v tom, ako usporiadať svoj život. Vieme, že hriech má moc urobiť zo života doslova „peklo“. Naopak, ak sa ho chránime a usilujeme o dobro, vytvárame podmienky pre „rajský“ život.
      Pozrite na starozákonného Lota. Usadil sa v Sodome, hoci tam ľudia veľmi hrešili proti Pánovi. Vedel o tom, aj sa preto trápil (porov. 2 Pt 2, 7), ale nedokázal si zoškliviť hriech natoľko, aby sa vyhol aj príležitosti k nemu, ktorou pobyt v Sodome rozhodne bol. Jeho strýko Abrahám radšej ostal na horách a vo všetkej skromnosti si tam urobil hotový raj...
      Naše koketovanie s hriešnymi príležitosťami, nech už ide o priateľov, ktorých správanie možno charakterizovať ako bezbožné, alebo sledovanie televízie či čítanie kníh a časopisov, ktorých úroveň je už takmer za hranicou slušnosti, má nedozerné následky. Možno si hovoríme, že poznáme, kde je hranica hriechu, a že si dávame pozor, aby sme ju neprekročili. No nemôžeme kráčať v dyme bez toho, aby náš odev tým dymom nenapáchol. Sami sme vo vážnom nebezpečenstve nehovoriac o svedectve, ktoré stavia veľmi slabé základy správneho rozhodovania u tých, ktorých vychovávame.
      Budujme svoj život tak, aby všetko nám slúžilo pre vybudovanie „rajského“ života. Možno stratíme pár priateľov, známych; možno neuvidíme pár televíznych programov a nebudeme poznať obsah niektorých kníh a časopisov; možno prídeme o niekoľko spoločenských podujatí... Rozhodne však tým nič nestratíme. Skôr mnoho získame nielen pre seba, pre svoju dušu, ale aj pre duše tých, ktorých vychováva naše svedectvo.

16.06.2003 | Čítanosť(1989)
2 Pt 1, 1-21


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet