26.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Láska, ktorá pozerá na to, ako by ušetrila, nie je nikdy pravá.”

~HONORÉ DE BALZAC~

29.11.2005 - Miron
čítanosť655 reakcie0
(Share 186 0)


Téma: Pondelok po 28. nedeli po ZSD / Lk 20, 27-44

Myšlienky... 248/2005

      Spoločný cieľ niekedy dokáže zjednotiť aj nepriateľov. V politike je to dosť bežný jav. Nie je to však nič nové. Svätý Lukáš nám hovorí o spojení veľkňazov, zákonníkov, farizejov a saducejov. I keď medzi nimi panovali neustále škriepky, dokázali spolupracovať, keď išlo o Ježiša Krista. Usilovali sa ho zbaviť, ale báli sa ľudu, ktorý ho pokladal za proroka (porov. Lk 19, 47). Skúšali ho teda chytiť do pasce, aby ho mohli obžalovať, vyhlásiť trebárs za rúhača a zbaviť sa ho.
      Najprv sa ho teda pýtali na odkiaľ pochádza jeho moc. Potom prišla otázka dane, či ju treba alebo netreba cisárovi platiť. Nakoniec prišli saduceji, ktorí napriek tomu, že neverili v posmrtný život, predkladajú mu hypotetický problém – komu bude vo večnosti manželkou žena, ktorá mala postupne sedem manželov.
      Ich zámery však nevyšli. Ježiš Kristus sa nedal chytiť do nastražených pascí. Aj keď prehliadol ich zámer, neodsúdil ich. Pokúsil sa ich poučiť, aj keď bolo zjavné, že je to iba strata času. Oni totiž nehľadali pravdu, hľadali iba dôvod, aby sa ho mohli zbaviť.
      Ježiš Kristus má svojich odporcov i dnes. Stretávame sa s nimi. Ide o ľudí, ktorí radi zabŕdnu do náboženstva i keď s ním – ako radi prízvukujú – nechcú mať nič spoločné. Dávajú nám otázky typu: „Prečo Boh dovolí, aby boli vojny... aby v rozvojových krajinách zomierali deti od hladu...“ Jednoducho vyťahujú témy, ktorými chcú zdiskreditovať našu vieru a to poväčšine len preto, aby pred sebou nejako ospravedlnili svoju neveru. Pokúsme sa nasledovať Ježišov príklad. Pokúsme sa zodpovedať na ich otázky ako najlepšie vieme. No potom hľadajme, čo sa za nimi skrýva. Neraz ide o ľudí, ktorí boli zasiahnutí nejakým zlým svedectvom alebo sa nemôžu vymotať z hriechu, ktorý ich spútal. Nemôžeme čakať zázraky na počkanie. No náš úprimný záujem ako vydávanie pekného kresťanského svedectva im môže časom otvoriť pre prijatie pravdy, ktorú teraz odmietajú.

12.06.2003 | Čítanosť(2049)
Lk 20, 1-8
12.06.2003 | Čítanosť(1925)
Lk 20, 20-26
12.06.2003 | Čítanosť(1916)
Lk 20, 27-47


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet