26.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Naša smrť je tajomným pokračovaním smrti Syna za Cirkev, za našu spásu a za spásu sveta.”


~BRAT EFRAIM~

25.11.2005 - Miron
čítanosť1067 reakcie0
(Share 248 0)


Téma: 28. nedeľa po ZSD / Lk 14, 16-24

Homília

AI      Básnik Milan Rúfus napísal v jednej básni: „Slová sú stopy, ktoré zanecháva niekto, kto nami prešiel a núti nás vydať tón.“
KE      To, čo platí o ľudskom slove, platí ešte vo väčšej miere o Božom slove. Zvlášť podobenstvo o veľkej večeri (Lk 14, 16-24) dôrazne upozorňuje človeka na potrebu rozhodnutia.
DI      Každý z nás dostal pozvánku na hostinu v Božom kráľovstve. Bolo to v tom okamihu, keď nám kňaz lial vodu na hlavu za súčasného vyslovovania krstnej formuly. Krst nám dáva právo, ba povinnosť, zúčastniť sa tejto hostiny. Svojím životom však toto pozvanie buď prijímame, alebo odmietame.
      Je pravdou, že veľa záleží od rodičov a krstných rodičov, ako dokážu dieťa voviesť do života viery. Je však pravdou aj to, že ak rodičia a krstní rodičia v tomto zlyhajú, človek má ohromné množstvo príležitosti, aby hoc aj v dospelom veku toto pozvanie sám prijal.
      V americkom filme Kramer verzus Kramerová hlavný hrdina hľadá prácu v novom podniku. A aby presvedčil svojho nového zamestnávateľa o svojej ochote pracovať pre neho, povedal: „Som pre teba k dispozícií 25 hodín denne.“ To charakterizuje mnohých z nás. Pre svoju prácu, záľuby, dokážeme obetovať veľa času a energie. Ale aby sme sa stali dôslednými kresťanmi, musíme sa vedieť takto obetovať pre Boha.
PAR      Dôsledný kresťan je ten, ktorý myslí ako Ježiš, hovorí ako myslí a koná ako rozpráva.
      Aby sme dosiahli takúto úroveň, ktorú Boh od nás právom očakáva a tak prijali pozvanie k blaženej večnosti, musíme preniknúť a osvojiť si Kristove myšlienky a dávať prednosť veciam, ktorým dával prednosť on.
      Preto prvou úlohou kresťana je študovať zjavené pravdy, čítať Sväté písmo, vzdelávať sa v katechizme, zaujímať sa o náboženskú kultúru, čítať katolícku tlač, aby sme sa naučili pozerať na každodenné udalosti z duchovného a kresťanského hľadiska.
      Okrem toho nám takéto počínanie otvorí dvere k chápaniu dôležitosti sviatosti, pestovania čností i odriekania. A toto všetko nás bude poháňať k stále väčšej viere, nádeji a láske. Ak toto budeme uskutočňovať, len ťažko dôjde k tomu, že svojim životom odmietneme pozvanie, ktoré sme dostali pri svätom krste.
MY      Pekne to vykresľuje list mladého vojaka, kresťana, ktorý padol v Rusku počas druhej svetovej vojny. V liste je napísané približne toto:
      „Okolo nás je strašná situácia. Keď Rusi strieľajú z kaťuší, vtedy prichádza na všetkých panika. A tá zima! A ten sneh! Strašné! Nemám však vôbec strach. Keby som mal aj padnúť, nebojím sa. Bude to nádherné. Budem jedným skokom v sláve. Tam sa končia boje... budem vidieť tvárou v tvár svojho Pána a obkľúči ma jeho sláva. Nemám nič proti tomu, keby som tu aj padol.“
      Padol krátko potom. Nebál sa smrti, lebo poznal Ježiša, ktorý dáva istú nádej večného života. (DANCÁK, F.: Dal nám príklad, 5503.)
ADE      Poznávajme teda z celej sily nášho Pána a podľa tohto poznania sa snažme žiť, aby sme mali rovnako silnú nádej na večný život.

12.06.2003 | Čítanosť(3036)
Lk 14, 15-24
12.06.2003 | Čítanosť(2289)
Lk 14, 7-14
12.06.2003 | Čítanosť(1941)
Lk 14, 25-35


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet